Óda na zdravotnú starostlivosť

autor: Miroslava Bálentová

Chrípkové obdobie sa už prejavilo azda na každom z nás, a na kom nie, tak tomu držím palce. Čo vám ako prvé napadne pri slove chrípka?  Mne poliklinika plná kýchajúcich ľudí či detí,  ktoré si utrú svoj nos pri najlepšom do rukáva, a pochytajú všetky veci okolo. A preto sa v duchu pýtam: „Má vôbec zmysel chodiť k nepríjemnému lekárovi s nepríjemnejšou sestričkou po jeho boku?“

Pokiaľ môžem, nemocniciam a poliklinikám sa oblúkom vyhýbam. Naše zdravotné zariadenia vyzerajú tak, že v nich pacienti skôr umrú ako sa uzdravia. Lepší prístup majú ošetrovatelia v Zoo ku zvieratám, ako niektorí lekári k pacientom.Viem to z vlastnej skúsenosti, keď som čakala na pohotovosti so zapáleným slepým črevom. Nedivila by som sa, ak by boli slepí aj ošetrujúci. V čakárni som sedela iba ja, no do ambulancie ma zobrali až po 45 minútach, kde mi oznámili, že nemám 18 rokov, a tak ma nemôžu vyšetriť. Tetu pri prijímacom okienku to zjavne netrápilo, keď si so zdravotným preukazom vypýtala aj dve eurá.

Desivý príbeh však pokračoval. Z detského príjmu na Kramároch ma poslali o pár ulíc nižšie na "dospelácke" infekčné oddelenie. Tam sa ma po prehliadke spýtali, či chcem zostať alebo ísť domov. Som snáď lekár? Vďaka môjmu zdravému logickému uvažovaniu som si zachránila život, i keď pobyt v nemocnici bol tým najhorším pobytom vôbec. No to najhoršie ma ešte len čakalo.

Nikdy by som si nebola pomyslela, že ľudia pracujúci v nemocnici môžu byť tak neľudskí. Po konflikte so sestričkou, ktorá ma pár hodín po operácií nechala s bažantom (bohužiaľ nie so zlatým), asi hodinu ležať na posteli, prišlo niečo ešte horšie. Ranná vizita. Všetci boli tak milí, že mi ani nepovedali, že môžem vstať, či sa dokonca obliecť. na praktikantov, ktorých bolo asi desať, čakalo preto nahé prekvapenie.

Tak sa vás, milí doktori a milé sestričky, pýtam, prečo nedáte výpoveď a nejdete robiť trebárs do potravín. Aspoň tí z vás, ktorí potrebujete úplatky na to, aby vás zaujímal zdravotný stav vášho pacienta. Nemusíte znepríjemňovať život ľuďom, ktorí to majú aj bez vás ťažké. Za pokladňou môžete byť rovnako otrávení a kyslí k ľuďom, ktorí sú na to už aspoň zvyknutí.

foto: Miroslava Bálentová