Ženy a média

autor: Marek Biró

Minútou ticha za zavraždeného investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú, sa začalo podujatie Pôsobenie žien v médiách, ktoré organizovala informačná kancelária Európskeho parlamentu.


  Úkladná vražda dvoch mladých ľudí a napätá atmosféra v spoločnosti ovládla aj diskusiu na pôde Univerzity Komenského o pôsobení žien v médiách, ktorá bola 12. marca. Novinárky Zuzana Petková, Oľga Baková aj Veronika Homolová Tóthová boli podľa vlastných slov po tejto tragédii v šoku.

„Keď som prišla ráno do redakcie, všetci mali slzy v očiach. Ja som tomu napriek tomu nechcela veriť. Miešala sa vo mne zlosť a strach,“ odpovedala Zuzana Petková z týždenníku Trend na otázku Sone Mellak, ktorá diskusiu viedla. Petková poznala Jána Kuciaka ešte ako študenta, spolupracovala s ním päť rokov.

„Všetci sme sa zhodli na tom, že sa skončila doba nevinnosti. Zrazu musíme pripustiť to, čo sme si mysleli, že u nás nie je možné. Musíme sa s tým vyrovnať,“ uviedla vedúca vydania spravodajstva televízie JOJ Veronika Homolová Tóthova.

Na otázku, ako zmenila vražda mladého investigatívneho novinára slovenskú žurnalistiku, odpovedala Oľga Baková, že v súčasnosti ide redakcia RTVS na plné obrátky. „Takú energiu som videla naposledy za čias Vladimíra Mečiara. V redakcií sú mladí ľudia, ktorí makajú naplno,“ dodala redaktora RTVS.

Ako sa novinárky vyjadrili, slovenská žurnalistika sa zjednotila. Spojili sa viaceré konkurenčné redakcie. Vytvorili dokonca aj medzinárodný investigatívny tím, ktorý bude pokračovať v práci, ktorú Ján Kuciak začal.„Venujeme viac času bezpečnostným opatreniam. Prestala som si vymieňať informácie cez e-mail či telefón. Všetko robím cez zašifrovanú komunikáciu,“ uviedla Zuzana Petková.
 
„Verím, že tak ako ženy zásadným spôsobom prispievajú k rozumnejšej aplikácii, tak isto prispievajú aj k tomu, že novinárske povolanie je u nás čoraz lepšie,“ uviedol dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Eduard Burda. Odbor žurnalistiky absolvuje ročne 68 percent žien, avšak iba 40 percent je zamestnaných v médiách.

„Ženy sú však málokedy citované ako odborníčky, a to len v 17. percentách,“ prezentoval prieskumy na diskusii Dionýz Hochel, manažér informačných aktivít z Kancelárie Európskeho parlamentu. Novinárky sa v diskusií zhodli, že by nemalo záležať na rovnakom pomere mužov a žien v redakcii, ale na tom, kto vie tému správne spracovať.

„Nemám veľmi rada delenie sveta na mužský a ženský. Nikdy som sa neocitla v nebezpečenstve práve preto, že som žena. Práve naopak, niekedy si respondent dovolí menej ku mne ako ku mužovi,“ dodala Petková.