Život na Mlynoch

autor: Alena Roháčová

O Vysokoškolskom mestečku Ľudovíta Štúra v Mlynskej doline ste už určite neraz počuli. Medzi ubytovanými skrátene „Mlyny“ nie sú len obyčajnými internátmi. Avšak, kto tu nebýval, akoby ani len netušil. Tu je zopár bodov, ktorými by sa dali priblížiť. 

        •       MENŠIE ZLO

Boj o izby, preťaženie webov a neschopnosť systému odolávať návalu prihlasujúcich. Čakať sa oplatí, veď každý chce menšie zlo. Vyberať si môžete spomedzi Átriákov, Štúraku, Manželákov či Mladosti. Medzi tie najobľúbenejšie patria prvé dve možnosti, no aj tu si treba dávať pozor.

Ubytovať sa na Átriákoch znamená stratu samoty. Spoločné sprchy, toaleta na chodbe či prepojené balkóny, vám zaručia nové známosti. Mnohokrát však nečakané a najmä nevítané. Treba sa zamykať, cudzia návšteva, sediaca na posteli oproti vám, zaručene nepoteší.

Na Štúraku bývate v bunke desiati. Ak však máte spolubývajúceho s večnou potrebou zamykať sa pri sprchovaní, zvyšným deviatim nezostáva iné len stepovať pred dverami. A keď už ani klopanie nepomáha, dotyčnému sa podarí dostať vás do úzkych. Najhoršie je, ak sa pozabudne a odíde na celý víkend domov.

 

        •       KAŽDODENNÁ OSLAVA

„Každá dobrá študentská párty sa začína na internátoch,“ tvrdí nejeden z ubytovaných. Bežným pravidlom Mlynov totiž je, že oslavovať sa dá s hocikým a hocikde. Príležitosť sa nájde vždy, veď dôvodov na oslavu je predsa veľa. Môže to byť začiatok semestra, jeho stred či koniec. Patrične osláviť sa taktiež musí aj spravená skúška či neúspešný zápočet. O adeptov núdza nie je, hlási sa ich hneď niekoľko.

 

        •       ZDRAVTE SA

Bývate na deviatom a nevládzete deň čo deň absolvovať toľko schodov? Použite výťah. No aj tu existujú nepísané pravidlá. Pri vystúpení sa patrí s ostatnými rozlúčiť. Ak vás ide viacero a vy sa veziete len o jedno poschodie nižšie ako stlačil niekto pred vami, vystúpte tam, kde on. Kým

ostatných by ubíjalo stáť na každom poschodí, vás vybehnúť to jedno hádam nezabije. Tie vďačné pohľady rozhodne stoja za to.

 

        •       SPIEVA CELÁ DOLINA

Kedysi každodenným mottom, dnes už len raritou. „Ľavá strana čo je s vama?“ nie sú iba slová piesne od známej slovenskej kapely. Na Mlynoch to má aj iné opodstatnenie. Stačil jeden vykrikujúci neznámy, ktorý s odbitím jedenástej hodiny dokázal poblázniť celú Mlynskú dolinu. „Eoooo“ kričali mnohí. „Výborne!“ chválil ich za hlasitú odpoveď anonym.    

Jedno je ale isté. Nech sa deje čokoľvek, nikdy nie ste sami. Na Mlynoch to žije!

foto: Lukáš Zavacký