Ako ovplyvňujú novinári verejnú mienku?

autor: Diana Vaculová

Nemecká sociologička Elisabeth Noelle-Neumannová je autorkou teórie s názvom Špirála mlčania. V knihe s rovnakým názvom túto teóriu približuje a zároveň vysvetľuje, ako novinári ovplyvňujú verejnú mienku. Podľa autorky sú ľudia ochotnejší vyjadriť svoje názory, keď si uvedomujú, že ich postoj je ten dominujúci.        

A práve médiá postoje ľudí často formujú. Určujú naše vnímanie toho, čo je správne a čo nesprávne, a tiež ovplyvňujú ochotu hovoriť o kontroverzných témach. Názory, ktoré uprednostňujú novinári, mávajú väčšiu váhu. To vedie k špirálovému procesu, a ten nabáda čitateľa, poslucháča a diváka, aby sledoval kauzy dovtedy, kým sa názor novinárov nepresadí ako dominujúci postoj a nestane sa normou. Okrem toho, médiá formujú verejnú mienku aj tak, že vyberajú zdroje spravodajstva a témy, ktorým sa venujú. Nepublikované názory alebo fakty akoby neexistovali.

Práve tejto problematike sa budú odborníci venovať na diskusii s témou Médiá a my - Ako novinári ovplyvňujú verejnú mienku, ktorá sa uskutoční štvrtok 30. marca 2017 o 16.30h v zasadačke Filozofického ústavu SAV v Bratislave na Klemensovej ulici 19, na 4. poschodí . 

foto: Soňa Martinková