Byť pri tom

Agentúra je podľa Viery Kulichovej najzákladnejší zdroj pre všetkých novinárov

autor: Soňa Búranová 

O práci v tlačovej agentúre a spracúvaní informácií prišla tretiakom v rámci predmetu Agentúrna žurnalistika porozprávať redaktorka domáceho spravodajstva Tlačovej agentúry Slovenskej republiky Viera Kulichová. V TASR pracuje desať rokov. Študentom prezradila, že bežný deň redaktora v TASR je naplánovaný len orientačne. Harmonogram sa často mení, najmä po ohlásení tlačových konferencií. Vedúci jednotlivých oddelení sa stretnú na poradách dvakrát denne. Jedna je o deviatej ráno a druhá okolo tretej popoludní. Ešte pred deviatou hodinou pripravia denný plán a o desiatej prichádzajú tlačové oznámenia.

 

Tlačová agentúra spracúva všetky konferencie, na ktorých sa iné médiá nemusia zúčastniť. TASR im poskytne informácie, ktoré si potom preberajú a vytvárajú správy či fleše pre verejnosť. Ostatné informácie agentúry najčastejšie čerpajú z Úradu verejného zdravotníctva, Úradu pre verejné obstarávanie, z Najvyššieho kontrolného úradu a napríklad aj z bratislavského letiska či iných inštitúcií. Ak ide o aktuálnu udalosť, ktorá musí byť čím skôr publikovaná, redaktori z píšu správy priamo na mieste konania tlačovej konferencie. Takáto správa sa nazýva - bríf. Tvorí ju pár výstižných viet a slúži ako čelo, s ktorým ďalej pracujú. Preto je dôležité zachytiť informáciu v reálnom čase a na zdĺhavé správy vo väčšine prípadov nie je čas.

 

Viera Kulichová sa venuje politike a informáciám týkajúcich sa nášho parlamentu a vlády. Pred tromi rokmi zároveň TASR založila televíziu tablet.tv, ktorá čitateľom poskytuje multimediálny servis a zároveň dopĺňa agentúrne spravodajstvo. Každé ráno vysiela prehľad udalostí s názvom Diár, ktorého obsah tvorí prehľad najdôležitejších udalostí dňa. Väčšina spravodajstva sa však nachádza na internetových portáloch teraz.sk, webmagazin.sk a skolskyservis.sk, ktoré agentúra prevádzkuje.

 

Viera Kulichová vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Po skončení školy sa snažila nájsť si prácu, ktorá by súvisela s jej odborom. Povedala si, že agentúra by bola dobrý odrazový mostík. Mala šťastie, lebo bolo voľné miesto. Aj po rokoch tvrdí, že by svoju prácu nemenila. „Páči sa mi, že sme pri všetkom v reálnom čase. Pracujeme iba s faktami. Učíme sa pracovať s textom a dopredu si v hlave vytvoriť koncept počas tlačovky. V agentúre sa naučíte pracovať rýchlo a presne a dá vám to základ, ak sa neskôr rozhodnete pracovať v inom médiu. Myslím si, že nikde inde redaktor túto šancu nedostane.“

 

Správy tlačových agentúr mávajú okolo tristo slov. Ak by bolo treba správu skrátiť, po odrezaní koncových viet sa najpodstatnejšie informácie nestratia, keďže sa nachádzajú v prvej časti. Správy sa delia podľa priority od jednotky až po číslo päť. Jednotkou sa označuje správa nazývaná blesk. V priemerný deň domáci servis vyprodukuje okolo 110 správ.

 

TASR má okolo 130 zamestnancov. Domáce spravodajstvo, ktorému sa Viera Kulichová venuje, má na starosti desať redaktorov. Fotografov, ak to porovnáme s množstvom udalostí, majú málo. Je to špecifická práca a dobrý fotograf sa nehľadá ľahko.

 

Študenti majú možnosť v TASR praxovať. Najčastejšie v lete, no aj počas akademického roka. Ich výpomoc skúsenejším redaktorom rozviaže ruky, čo im umožní venovať sa prioritnejším témam. Najčastejšie chyby, ktorých sa nováčikovia dopúšťajú, je používanie trpného rodu. Správa musí byť jednoduchá, bez zbytočne komplikovaných súvetí a výrazov.

 

foto: Soňa Búranová