Gustáv Murín: Je iba na nás, či sa necháme zneužiť

autor: Natália Sandtnerová

Meno Gustáv Murín pravdepodobne poznáte z obálok jeho kníh o slovenskej mafii. Na stretnutí so študentami Katedry žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského však o podsvetí nehovoril. So študentami diskutoval o postavení médií na trhu, ich sile, či dosahu “fake news”.

Nie veľmoc, ale bezmoc
Práve týmto slovným spojením pomenoval Murín postavenie médií v spoločnosti. Ako povedal, ich informačnú funkciu nahrádza zábavná. Skutočná sila sa presúva na internet. Informácie na internete sú ľahko dostupné a poskytujú respondentom možnosť kontrolovať ich okolie kedy sa im zachce. Naopak, v námetoch na nové mediálne produkty cíti návrat k nostalgii. Podľa Murína sa spätne obzeráme po starých motívoch. Ako príklad uviedol film Avatar z roku 2009, v ktorom dejová línia nápadne pripomína western.

Odozva? Alternatívne médiá
Gustáv Murín konštatoval, že aj niektorí novinári v mienkotvorných periodikách píšu len to, čo chcú, aby ich čitatelia vedeli, podsúvajú im svoju pravdu. A takéto noviny už podľa neho nemajú silu ovplyvňovať ľudí. Ich pozíciu preto nahrádzajú alternatívne médiá. V rovnakej súvislosti spomenul Slobodný vysielač, ale aj úspech Donalda Trumpa na sociálnej sieti Twitter.

Všade samé lži
Jednou z tém, o ktorých študenti na stretnutí s G. Murínom diskutovali, boli “fake news”. “Tie majú kontrolovať myslenie ľudí, a teda aj kontrolovať médiá,” povedal. Spája s nimi Napoleonské vojny, Hitlera, Kosovo, ale aj Putina. V situácii, keď novinár dostane za úlohu vydať produkt založený na nepravdivých informáciách, je vraj najdôležitejší jeho postoj. Či sa nakoniec nechá zneužiť.

foto: Martin Ondruš