Japonsko na Račianskej ulici

autor: Tomáš Kušnír

Ak chcete ochutnať ázijskú kuchyňu, pri slove sushi sa vám zbiehajú sliny a ostro-kyslá polievka z vašej tváre nerobí kyslý ksicht, navštívte reštauráciu Panda. Trafiť do japonského raja v Bratislave nie je jednoduché. Stravovacích zariadení s názvom Panda v meste nájdete niekoľko. Vysoká budova s názvom Manhattan je ale výrazným poznávacím znamením.

Sotva vojdete do reštaurácie a sadnete si k voľnému stolu, príde k vám milá Ázijčanka. Niekedy síce nebudete mať príliš veľa času na výber z nápojového lístka, ale zväčša si zákazníci dávajú vodu, pivo alebo kofolu. Typické nápoje pre Slovákov, ktorí chcú ochutnať niečo neslovenské. Môžete sa presunúť k obrovskému stolu s ázijskými špecialitami. All you can eat – Jedz, koľko vládzeš. Dajte si však pozor, aby ste svoje sily správne odhadli. Ak vám na tanieri ostane príliš veľa jedla, môžu vám naúčtovať ďalšiu porciu. Jedzte preto s mierou. Začnite polievkou, na výber je ostro-kyslá alebo kuracia so zeleninou.

Do reštaurácie ste pravdepodobne prišli kvôli sushi. Výhodou reštaurácie je nízka cena a neobmedzené množstvo jedla. Niekedy to však ide na úkor kvality. Maki sushi má v sebe občas suchú ryžu a nigiri tej ryže obsahuje príliš veľa. Aj napriek týmto mínusom sa tu ale dobre najete a riasy budete mať aj za ušami. Ak totiž nechcete zaplatiť za desať kúskov sushi trinásť eur, Panda je tou správnou voľbou. Za menu zaplatíte necelých sedem eur a jesť môžete dve hodiny.

Atmosféra v reštaurácií je príjemná. Nečakajte však žiadne gejše ani saké na rozlúčku. Do ucha zákazníkom hrá aspoň podmanivý ázijský pop. Nebudete rozumieť ani slovo, ale pri tom nebíčku v ústach si to nevšimnete. Najlepšie je sem ísť poobede alebo večer. Cez obed a v sobotu je tu plno. Ak ste ešte neochutnali sushi, Panda možno nie je miestom, kde by ste mali prísť o svoj stravovací vienok. Ak ste si ale pochúťku z Japonska zamilovali, šanca jesť neobmedzene vás určite poteší.

foto: Iveta Varényiová