Mainstream vraj zlyhal kvôli lžiam. Radšej nech klamú konšpirátori?

komentár

autor: Nina Sobotovičová

„Médiá sme v minulosti nazývali siedmou veľmocou. Dnes sú tie mainstreamové skôr bezmocné a, naopak, silnie alternatíva,“ konštatoval spisovateľ Gustáv Murín na stretnutí so študentmi Katedry žurnalistiky Filozofickej fakulty UK.  Úspech konšpiračných médií, akými sú napríklad Zem a vek či Slobodný vysielač, podľa Murína zapríčinili štandardní novinári. „Už toľkokrát klamali, že im ľudia jednoducho prestali veriť.“ Obvinenie podoprel príkladmi lží, ktoré údajne dostali priestor v etablovaných médiách, len aby zmanipulovali politiku. Moc televízie, rozhlasu a novín demonštroval na vzostupe ruského prezidenta Vladimira Putina.

Kde presne urobili chybu novinári?
„Keď už bolo jasné, že Jeľcin s alkoholizmom skončiť nedokáže, v prezidentskom kresle sa ho chystal nahradiť Putin. No spočiatku mal sotva sedempercentnú podporu,“ vysvetľoval publicista študentom. „V tom začali naprieč Ruskom vybuchovať paneláky. Vinu za explózie vláda zvalila na Čečencov a prezidentský kandidát Putin vyhlásil, že s nimi zatočí,“ uviedol Murín. Medializované informácie o výbuchoch spojené s odvážnymi sľubmi sa skutočne postarali o nárast Putinovej popularity. Z protičečenskej rétoriky vytrieskal politický kapitál. Vladimir Putin, bývalý špión a reprezentant komunistickej KGB, vďaka tejto agende vyhral voľby. Až potiaľto sú Murínove slová presné a overiteľné. Problém je v spôsobe, akým do kauzy zaplietol „štandardné médiá.“ „Správa o tom, že pri kladení výbušnín neprichytili Čečencov, ale dvoch kágébákov, sa už do žiadnych novín nedostala,“ zdôrazňoval Murín posmešne. No niekam sa tá správa dostať musela, keď o nej dnes môžeme polemizovať.

Len poznámka na okraj, KGB zanikla spolu s rozpadom Sovietskeho zväzu. Tajnou službou, ktorá operovala v čase Putinovej kampane, už bol dodnes aktívna FSB. Pravdaže, nebudeme slovíčkariť, tri písmenká na situácii veľa nemenia. Nejasný je však Murínov argument o klamstvách médií. Dodnes totiž nemožno jednoznačne potvrdiť, že za explóziami naozaj stáli ruskí tajní, aj keď k nim vedie väčšina stôp. Stopy. Presne takto – opatrne – o situácii informujú štandardné médiá. Neobviňujú bez konkrétnych dôkazov. V tom je rozdiel medzi mainstreamom – tým kvalitným, a konšpirátormi. Serióznym novinárom nestačia náznaky, musia overovať informácie, z ktorých napokon vytvoria plastický, ale najmä fakticky presný, celok.

Lepší bol príklad s Irakom
Ak by za výbuchmi v Rusku predsa stála tajná služba, naďalej nie je zrejmé, v čom presne mali pochybiť štandardné médiá. Je totiž nepísaným pravidlom, že tajné služby majú výborné krytie a takmer neobmedzené právomoci. V Rusku pokojne mohlo ísť o hru – a zrejme naozaj išlo, ktorej obeťou neboli len radoví občania, ale aj médiá. Dnes už poučení a lepšie informovaní novinári poukazujú na to, že výbuchy bytov v Moskve mali s najväčšou pravdepodobnosťou politické pozadie. Lepší príklad zvolil Murín, keď hovoril o americkej CIA. Tá preukázateľne zneužila médiá na rozšírenie správy, že v Husajnovom Iraku sú zbrane hromadného ničenia. Keď sa po invázii do Iraku žiadne takéto zbrane nenašli, médiá si zlyhanie priznali a ospravedlnili sa.

Pozrime sa na Markízu a pád Mečiara
Veľké médiá vždy formovali politiku. Nemusíme ani zostávať za oceánom či v ďalekom Rusku. Typickým slovenským príkladom je komerčná televízia Markíza, ktorá mala najväčší podiel na páde premiéra Vladimíra Mečiara. Až s fázovým posunom sa nielen verejnosť, ale aj redaktori televízie dozvedeli, že boli zmanipulovaní. V pozadí bojov o Markízu spočiatku totiž nestáli politici, ako si mnohí mysleli, ale praobyčajný obchodný spor dvoch kšeftárov. A predsa sa stalo, že Mečiarovi nezlomili väz všetky jeho kauzy, ale práve spor okolo Markízy, s ktorým, aspoň spočiatku, nemal nič spoločné.

Vymeníme mainstream za bludy?
A čo teraz? Budeme brýzgať na Markízu, ktorá pri tejto afére zlyhala, ale odvtedy urobila aj množstvo dobrej práce, poukázala na kauzy a riešila viaceré neprávosti? Naozaj vymeníme mainstream za obskúrne weby, ktoré nám namiesto overených liečiv predpisujú kokteily z chemikálií proti plesniam a všemocného cesnaku? (Cesnak mám rada, ale naozaj nevylieči všetky choroby sveta.) Gustáv Murín prišiel so zaujímavou myšlienkou, ktorú však nerozvinul alebo nechcel rozvinúť správnym smerom. Stačila aspoň zmienka o tom, aké môžu byť alternatívne weby nebezpečné. Pretože aj to študenti potrebujú počuť.

Niekedy stačí sedliacky rozum, aby človek pochopil, že v alternatívnych médiách sa objavujú nepravdivé a zavádzajúce informácie. Mnohé z týchto lží sa dajú, na rozdiel od sofistikovaného politikárčenia v prípade Putina či Mečiara, pomerne ľahko vyvrátiť. Ako v prípade českého Sputniku, ktorý zverejnil správu, že za Ukrajincov v Donbase bojujú zombies. Tieto živé mŕtvoly v ukrajinskej armáde vraj prežijú aj po niekoľkých strelných zásahoch a necítia pri tom bolesť. Obyčajný nezmysel. Je preto prinajmenšom otázne, či ľudí odviedli od mainstreamu k alternatíve práve klamstvá štandardných novinárov, keďže alternatívne weby často šíria najmä nepodložené či lživé správy.
Ale treba o tom hovoriť. Aby raz katedra žurnalistiky nevyprodukovala ďalšieho konšpirátora, ktorý vám namiesto očkovania poradí Savo.

foto:  Nina Sobotovičová