Povolebná geometria

autor: Natália Sandtnerová

Ten pocit, keď ti volič nedá krúžok, lebo vie iba krížik. Fotografiu Mariána Kotlebu s týmto textom zverejnil na facebookovej stránke “Ťažký týždeň s Janom Gorduličom” jej administrátor. Vyše štyridsaťtisíc fanúšikov krátkych videí, ktoré satiricky komentujú spoločenské dianie, si obrázkom určite spríjemnilo pondelkové ráno. Pousmiali sa trefnému žartu, respektíve kruto vyslovenému názoru na voličov jednej z parlamentných strán.

  Odhliadnuc od gramotnosti, či prípadnej negramotnosti Slovákov, sú už župné voľby úspešne za nami. Vládna strana a stúpenci Ľudovej strany naše Slovensko však môžu mať hlavy v smútku. Milan Ftáčnik sa spomedzi kandidátov na bratislavského župana umiestnil až na treťom mieste. Ján Lunter predbehol Mariána Kotlebu nie o chlp, ale takmer o dvojnásobný počet hlasov. Takisto máme na Slovensku prvú ženu vo funkcii, Eriku Jurinovú. Najbližšie štyri roky bude dohliadať na Žilinský kraj.

  Novozvolení župani nezaháľajú a médiám poskytujú rozhovory už od nedele. Vyzývajú úradníkov, aby neskartovali dokumenty. O ich pracovné miesta sa vraj báť nemusia. Občanov ubezpečujú, že v ich najlepšom záujme dodržia všetky predvolebné sľuby. Znie to dobre, no bude to naozaj tak? Dajme si radšej pozor, aby nám tieto utopické vyhlásenia nezalepili oči aj uši. Predsa len - nie je všetko zlato, čo sa blyští. Tak ako zaplátanú cestu nemôžeme nazývať novou, ani silné slová víťazov volieb sa nevyhnutne nemusia zhodovať s ich ďalšou prácou na župe.

  Najväčšia skúška čaká opozičné strany až v roku 2020, v parlamentných voľbách. Dovtedy je práve na županoch, aby občanom ukázali, že to myslia naozaj vážne a chcú pomôcť. S novými infraštruktúrami, modernejším zdravotníckym zariadením a regionálnou politikou. A my ich pri náplni práce sledujme a čítajme aj medzi riadkami. Aby bola transparentná a zmluvy bez troch krížikov namiesto podpisu.