Robota sa dá naplánovať

autor: Bibiána Kristína Danitová

 „Väčšinu dňa kladieme dôraz na online,“ povedala vedúca redakcie denníka Plus 1 deň Ivana Mandáková počas stretnutia so študentmi prvého ročníka žurnalistiky na Univerzite Komenského v Bratislave.

Šéfka denníka opísala svojim budúcim kolegom ako funguje ich redakcia. „Minulý rok sa denník transformoval s onlineom. Teraz sa sústreďujeme na videá a webovú časť,“ začala I. Mandáková. „Máme veľké štúdio, kde sa robia videá.“

Ako povedala, porady, ktoré sa týkajú nového čísla, bývajú o deň skôr. Redaktori posielajú návrhy tém nadriadeným a plánuje sa, čo sa bude robiť zajtra. Pred transformáciou sa tieto veci riešili až na rannej porade. „Urobili sme hĺbkovú analýzu a prišli sme na to, že plánovaných vecí je 80 až 90 percent a aktualít naozaj iba 10 percent,“ vysvetlila Ivana Mandáková. „Vtedy sme sa rozhodli, že denník nemusí byť iba stres a chaos, ale že si veci vieme pekne naplánovať.“ A tak materiály plánujú deň dopredu, mimoriadne správy spracúvajú v daný deň. Novinári na rannej porade dozvedia, čo pôjde do novín. Doriešia len poradie článkov, aké fotky k nim dajú, a koľko priestoru dostane každá téma.

Podľa slov šéfredaktorky to kedysi fungovalo inak, podstatnú časť práce robili popoludní.  „Do poslednej chvíle boli zmätky.“  Teraz ráno všetci vedia, kto na čom pracuje a hlavná časť práce sa robí doobeda a poobede. O 16h prichádzajú do redakcie brigádnici, ktorí sledujú spravodajské agentúry a dianie vo svete.

Šéfredaktorka previedla študentov po redakcii a odpovedala na ich otázky.

Denník Plus 1 deň patrí pod vydavateľstvo News and Media Holding, ktoré sídli v Ružinove. Najväčšia slovenská mediálna spoločnosť vydáva týždenníky Plus 7 dní, Trend, Báječná žena, Šarm, mesačníky Emma, Zdravie a i. Prevádzkuje aj weby ako napríklad centrum.sk, pluska.sk, medialne.sk a wanda.sk.

 

foto: Bibiána Kristína Danitová