Sprievodca internátnym životom

autor: Monika Kusendová

Každý, kto žije na internáte, mal už aspoň raz dočinenia s umývadlom plným zvratkov, plesnivou sprchou alebo „voľne sexujúcimi ľuďmi“. Mohlo sa vám prihodiť aj to, že ste stretli holuba prechádzajúceho sa po izbe, prichytili údržbára, ako vám kradne zásoby jedla z chladničky, či zažili spolubývajúceho, ktorý zo sna píska ako netopier. No, stalo sa vám už niekedy, že ste sa ráno zobudili a vedľa vás ležala – mŕtvola? Rozpoviem vám teda jeden neuveriteľný zážitok.

Mohlo to byť celkom normálne ráno. Ale nebolo. Prisnil sa mi nejaký podivný sen, z ktorého som si zapamätala len istú zápornú mužskú postavu. Chcel ma zabiť sekerou. Zase raz iba neúspešný pokus...

Po prebudení ma najprv nepríjemne zaskočilo, že nemôžem úplne otvoriť oči. Akoby mi niekto zalepil viečka sekundovým lepidlom a zároveň prikryl tvár závojom. Vzápätí som zistila, že nemôžem ani hovoriť a poriadne sa hýbať. Len úzke štrbinky mojich očí sa dívali na ruku, ktorá ma obopínala a ako som pohľadom zablúdila ďalej, uvedomila som si hrozivú skutočnosť.

Bol to ten chlap zo sna. Ležal vedľa mňa. Nehýbal sa. Chytila som jeho ruku do svojej a, na moje počudovanie, bola veľmi ľahká. No ako som ju ťahala, zrazu som zbadala, že držím vo svojich rukách starú zošúverenú končatinu odtrhnutú od zvyšku tela. Vyskočila som z postele a ruku odhodila preč. Nohy ma ešte neposlúchali. Preto som sa musela oprieť o stenu. Cítila som sa ako v scéne z hororového filmu. Nedokázala som sa poriadne hýbať, nedovidela som ďalej ako zopár centimetrov a v posteli som mala mŕtvolu, ktorej som práve odtrhla ruku.

Čo robiť? Mám zavolať esbéeskárov, že sa mi sem vlámal mŕtvy človek? Alebo upratovačku, aby mi prišla upratať izbu, lebo mi tu niečo začína hniť? Či napísať do internátnej facebookovej skupiny, aby mi poradili, čo zaberá na mŕtvoly? Svätenú vodu nemám a osviežovačom vzduchu len prekryjem smrad smradom, takže to zrejme stačiť nebude...

Neviem, čo by ste robili na mojom mieste vy?

foto: Lukáš Zavacký