Strecha, ktorá vyrába energiu

autor: Dominika Krajčovičová

Strechy, či solárne panely tak ako ich poznáme doposiaľ, získajú nový rozmer. Zaslúžil sa o to majiteľ firiem Tesla a Space X, Elon Musk. Po vývoji elektrických áut, budovaní gigatovární s obnoviteľnou energiou, či snahách kolonizovať Mars, prišiel tentoraz s jednoduchším cieľom. Ekologickou strechou.

Elon Musk si uvedomuje, že pre bežných ľudí sú solárne panely na streche neestetickým strašiakom. Firmy Tesla a Solar City, ktoré už v súčasnosti patria pod jednu spoločnosť, preto vytvorili model strešnej krytiny, ktorá bude slúžiť aj na výrobu energie. Solárne články zaliate do tvrdeného skla budú odolnejšie ako bežne používané materiály a vzhľadom sa nebudú líšiť od tradičnej strechy.

Slnko však nesvieti stále, preto by panely prebytočnú energiu uskladnia do batérií Powerwall. Tie by mali vystačiť na bežné činnosti ako ohrev vody, prevádzku spotrebičov, či dobíjanie elektromobilu. Dobíjať sa budú počas dňa, keď by mala domácnosť fungovať najmä na slnečnej energií.

Aj keď cenu krytiny zatiaľ nezverejnili, hodnota batérií by mala dosahovať až päť tisíc dolárov, pričom samotná montáž by mala stáť okolo tisíc dolárov. Napriek tomu sa predpokladá, že ak pripočítame ročné náklady za energiu, táto krytina je nielen ekologická, ale aj – ekonomická.

foto: Carmen Virágová