Víťaz aj na treťom mieste

autori : Michaela Chodelková a Lucia Brozmannová, 1.ročník

BRATISLAVA 16. marca - Prezidentský kandidát Štefan Harabin strávil volebnú noc v hoteli Apollo v sprievode svojej rodiny a celého volebného tímu. Počas večera sa vyjadril k potenciálnej politickej budúcnosti, tiež povedal, že má podozrenie o zmanipulovaní volieb.  O svojom víťazstve nezapochyboval ani po vyhlásení výsledkov, keď bolo jasné, že do druhého kola volieb postúpili kandidáti Maroš Šefčovič a Zuzana Čaputová.

Krátko po vyhlásení oficiálnych výsledkov Štefan Harabin naznačil, že má podozrenie o manipulácii volieb: „Mám informácie z volebných komisií , že nepúšťajú mojich nominantov do volebných komisií, zamykajú dvere.“  Rozdiel v hlasoch medzi ním a Marošom Šefčovičom bol pritom viac než 100-tisíc hlasov. Na otázky, či sa rozhodne napadnúť výsledky volieb Harabin reagoval, že bude konať v súlade s právom ale neprezradil, akým spôsobom. Nepotvrdil, ale ani nezamietol možnosť, že sa so sťažnosťou obráti na Ústavný súd.

Po neúspechu v prezidentských voľbách odmietol politickú budúcnosť: ,,Nie som politik, som sudca najvyššieho súdu."  Podľa jeho slov neplánuje zakladať politickú stranu a ani do žiadnej vstupovať. Nemá v pláne ani kandidovať na post predsedu najvyššieho súdu. Taktiež odmietol spojenie s iným kandidátom, konkrétne s Mariánom Kotlebom, napriek podobnej skupine voličov.

Už predbežné výsledky ukazovali, že Štefan Harabin sa do druhého kola nedostane. Napriek tomu, bol počas celého večera odhodlaný voľby vyhrať a odmietal prijať akýkoľvek náznak prehry. Bolo však zjavné, že svoju prehru nepredpokladal. Po konečných výsledkoch oznámil, že svoj výsledok považuje za dobrý základ do budúceho boja o prezidentské kreslo a tiež, že jeho výhra sa vzťahuje práve k budúcim voľbám.

Jeho záverečné vyhlásenie ukončil bez gratulácie. Predpokladal, že najväčšiu podporu získa z východného a severného Slovenska, z oblastí Horehronia a Nitry. V záverečnom vyhlásení poďakoval svojím voličom, no odporučil im nevoliť v druhom kole ani jedného zo zostávajúcich dvoch kandidátov. Víťazom sa rozhodol nezagratulovať.