Vo svete kníh

autor:  Lucia Puttersteinová 


Môže byť dvojposchodový podnik útulný? Nemôže kvantita ubrať na kvalite? Nie, pokiaľ hovoríme o celoslovenskej sieti kaviarní Foxford. Napriek tomu, že je ich na Slovensku niekoľko, mne najviac učarovala filiálka na Obchodnej ulici v Bratislave.

Najradšej navštevujem malé príjemné kaviarničky, zašité niekde v slepej úzkej uličke. Také, kde sa rýchlo spoznáte s obsluhou, väčšinu z nápojového či jedálneho lístka majú domácej výroby. A, samozrejme, zakladajú si na zdravých a čerstvých produktoch. Také, kde môžete nerušene pracovať alebo si len užívať pokojnú atmosféru pri popíjaní kávy.

Keď som tam prišla prvýkrát, prekvapilo ma, že Foxford spĺňa všetky tieto vlastnosti. Teda až na to, že nie je malý. Je to dokonca obrovský svet, ktorý ukrýva neskutočné množstvo príbehov na stránkach kníh. Foxford je dcérskou kaviarničkou najväčšieho slovenského kníhkupectva Martinus. Ale vari môže byť lepšia kombinácia ako chvíľka pri knihe so šálkou bylinkového čaju alebo horkej kávy?

S motívom knihy sa interiéroví dizajnéri skutočne pohrali. Na mieru vyrobené lampy, ktorých tienidlá sú zložené zo stránok starých šalabachtrov, sú naozaj unikátne a originálne. Dokonca, ak sa lepšie zahľadíte na miesto, kam si kladiete svoju šálku s nápojom, zistíte, že aj stolíky sú v tvare zošitov a nožičky v tvare ceruziek. Ak pozornosť obrátite dohora, uvidíte, že je aj časť stropu posiata knihami.

Keďže je Foxford kaviarňou, nečakala som, že ich ponuka bude taká bohatá a pestrá, napriek tomu, že kompletné menu podávali. Chuťové bunky si však môžete potešiť sladkými i slanými koláčmi, najrôznejšími - aj keď nie úplne typickými nátierkami alebo sendvičmi. Na zapitie si môžete dať jednu z domácich limonád, výborné sú všetky, ale mne najviac chutí bazová.

Na obsluhu nemôžem povedať ani jedno zlé slovo, všetci boli milí a usmiati. No možno som tam len bola v správnom čase. A ani som dlho nečakala, kým si ma všimli!

K účtu dávajú zákazníkom aj malý papiek a pero, aby každý mohol vyjadriť svoje priania, pochvaly alebo sťažnosti. Zadarmo rozdávajú tiež originálne samolepky so slovnými hračkami, ktoré vždy pobavia.

foto: Zuzana Uličná