Dovidenia v septembri!

Deň otvorených dverí na katedre žurnalistiky máme za sebou a už teraz sa tešíme na nových študentov 

Čím sa vyznačuje obrátená pyramída? Jedna z otázok žurnalistického minitestu, na ktorú mohli odpovedať záujemci o štúdium na Katedre žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského počas Dňa otvorených dverí 27. januára 2024. A keď sme už uviedli otázku, dajme aj jednu z možných odpovedí, pre ktoré sa mohli rozhodnúť: „Určite je to záhadný artefakt objavený v egyptských pyramídach“. To určite nie! Je to správa, kde je najskôr to najzaujímavejšie a až potom všetky nevyhnutné informácie o podujatí. Tak ako v tejto správe.

Potešilo nás, že záujemci o štúdium odpovedali správne. Aj na otázku, kedy sa študent žurnalistiky na našej katedre dostane k prvému kontaktu s médiami. Správna odpoveď: „Kedykoľvek prejaví záujem!“ 

Niektorí z tých, ktorí sa na katedru prišli pozrieť a pozhovárať s pedagógmi počas Dňa otvorených dverí, onen záujem už prejavili, hoci ešte nie sú ani naši študenti. Napríklad Dávid od Dunajskej Stredy, ktorý už teraz pracuje v jedných zo známych internetových spravodajských médií. „Na strednej škole okrem toho študujem  masmediálnu tvorbu a bavia ma podcasty. Povedal by som, že opäť prichádzajú do módy. Ľudia prestávajú čítať noviny, večerné správy nepozerajú, lebo ich rušia reklamy,“ hovorí. Keď sa ho spýtate, či je podcast ten najlepší variant, ako si zapamätať, čo sa kedy udialo, odpovie: „Nemôžete si všetko pamätať, na druhý deň je každá správa stará.“ V budúcnosti by sa rád špecializoval na politické dianie a chcel by si na našej katedre zdokonaliť argumentáciu a štylistiku.

„Chcela som jednoducho zažiť tunajšiu atmosféru,“ povedala Katarína z Martina. „Zatiaľ si štúdium neviem predstaviť, ale viem, čo by som chcela robiť. Hrám volejbal, vyrastám v športovom prostredí, takže by som sa určite venovala športovej tematike.“ A čo si sľubuje od štúdia na našej katedre? „Aby som bola pripravená na všetky prekážky, ktorým raz môžem v praxi čeliť.“

Róberta z Banskej Bystrice zaujímali predovšetkým podmienky prijímacích skúšok. „Baví ma získavať informácie a podávať ich ďalej,“ skonštatoval. 

Michaelu z Bratislavy zaujíma kultúra, tej by sa raz chcela venovať. A čo škola? „Mala by ma naučiť kriticky myslieť!“ Darja z Bieloruska rada komunikuje s ľuďmi, aj keď zatiaľ iba lámanou slovenčinou. „Mám zo slovenského jazyka A2, ale rada by som čoskoro získala B2,“ hovorí. Ako vraví, rada píše, ale vie si predstaviť aj prácu pred televíznou kamerou. 

Cez Deň otvorených dverí zavítalo na katedru niekoľko desiatok ľudí. Možno o čosi menej než v predchádzajúcich rokoch, ale o to dlhšie trvala diskusia pedagógov so záujemcami o štúdium. Celé tri hodiny a potom sa ešte zhovárali v hlúčikoch. Zaujímalo ich vlastne – všetko. Samozrejme, aj život v Bratislave, kde sú sústredené všetky veľké celonárodné médiá, aj to, kto z bývalých absolventov našej katedry kde pracuje. Napokon, viacero týchto mien sa objavilo aj v našom žurnalistickom miniteste, keď záujemci mali odpovedať na otázku, ktorých novinárov obdivujú pre ich prácu. Možno raz niekto iný, mladší o pár rokov, do tohto testu vpíše práve ich meno.

Peter Kubínyi

Foto: autor

Peter Kubínyi
Najnovšie články od Peter Kubínyi (zobraziť všetky)

You Might Also Like