Cesta okolo Bratislavy za päťdesiat dní

Novinári nepracujú iba v slnečnom počasí, pri ideálnej teplote a bezvetrí!

Po vyše roku doma sme opäť zasadli do školských lavíc. Na ako dlho? To bola otázka, ktorú si kládol nejeden študent. Ale najmä učitelia.

Študovať žurnalistiku, ktorá sa odohráva kdesi tam vonku, cez počítač, je zložité. Preto v sekunde, keď sa začal na Univerzite Komenského zimný semester, študenti štvrtého ročníka žurnalistiky vyrazili do ulíc.

Prvú hodinu kreatívneho štúdia sme pod vedením doktora Kubínyiho zahájili v novom centre Bratislavy, tam, kde vyrastajú „mrakodrapy“ jeden za druhým. Na Mlynské Nivy sme sa však vydali až po niekoľkých otázkach, či skutočne musíme ísť von, keď prší. Čo vám poviem, zleniveli sme. Alebo skôr spohodlneli. Odpoveďou vyučujúceho bolo, že „novinári pracujú iba v slnečnom počasí, pri ideálnej teplote a bezvetrí“, sme pochopili a prehliadka sa mohla začať. Obzreli sme si projekt Sky Park od architektky Zahy Hadid, ktorý väčšine pripomínal tri veľké kukurice. No a, samozrejme, ďalšie zaujímavé budovy, ktorých mená a účel som zabudla. Prešli sme až k novej autobusovej stanici na Nivách, ktorá sa otvárala pár dní po našej exkurzii. Ako naschvál. A namiesto prezenčnej listiny – skupinová fotka.

O dva týždne neskôr sme sa s doktorom Kubínyim ocitli na hrade Devín. Tvrdil, že je hanba, keď tam viac ako polovica z nás nikdy nebola, hoci bývame v Bratislave štyri. Môžeme to ale zvaliť na pandémiu, nie na nezáujem o mestské časti. Jednoducho sme mali málo času preskúmať krásy hlavného mesta. Ale rozhodli sme sa ich dohnať. Aj keď sme do toho popravde nedali sto percent. Aby som mala čisté svedomie, neboli sme tak úplne presne na hrade Devín. Prechádzali sme sa okolo. Počíta sa to? Myslím si, že áno. Fotku hradu mám!

Bolo tam naozaj pekne. Dozvedeli sme sa smutné fakty z histórie a vypočuli sme si legendu o Panenskej veži. Tá zaujala asi väčšinu, keďže takmer každý študent napísal článok práve o nej. To aby ste si nemysleli, že sme len chodili po výletoch a neučili sme sa. Jeden výlet rovná sa jeden novinársky prejav. Tie z Devína sa líšili iba spoločenským postavením panny z vežičky, ktorá z nej údajne skočila do Dunaja. Musela mať dobrý odpich, lebo dnes je medzi vežou a riekou asfaltová cesta. Jedna legenda ju opisuje ako šľachtu, druhá ako slúžku. Ako to bolo naozaj, sa už asi nikdy nedozvieme.

Našim tretím a posledným výletom boli Rusovce. Mať takúto aktívnu hodinu po takzvanom študentskom utorku nie je práve výhra. Ale prechádzka, pri ktorej sme nabehali za hodinu 6 677 krokov, nás všetkých prebrala. Presne tak! Nepostávali sme len pred kaštieľom. Videli sme Antickú Gerulatu, kostol svätého Víta a Rusovské jazero. Pritom sme si vypočuli, ktorá strana je nudistická a ktorá mládeži prístupná. Na ktorú však pôjdu spolužiaci cez letné prázdniny nechám na vašej predstavivosti.

Dostali sme sa na koniec nášho krátkeho cestopisu. Po hodine v Rusovciach prešla FiF UK na dištančnú výučbu.

Na ako dlho sme naspäť zasadli do školských lavíc? Na päťdesiat dní. Plán bol od začiatku jasný. Stihnúť čo najviac výletov, pokiaľ nás opäť nezavrú doma. Myslím si, že sa nám to podarilo. Ostáva nám už len dúfať, že v letnom semestri sa škola otvorí. A naše malé exkurzie budú pokračovať.

Patrícia Kubalová

Foto: autorka, bub

You Might Also Like

31 komentárov

 • Reply
  Copper scrap recycling process
  2. februára 2024 at 14:18

  Copper scrap extrusion Copper scrap track and trace Copper scrap reprocessing technologies

 • Reply
  Copper scrap price negotiation
  3. februára 2024 at 11:55

  Scrap copper reclamation Copper scrap purity testing Copper billet production

 • Reply
  Copper scrap buyer
  4. februára 2024 at 5:26

  Copper scrap industry associations Copper scrap purchasing contracts Copper scrap processing efficiency

 • Reply
  Aluminium scrap eco-consciousness
  4. februára 2024 at 10:37

  Aluminium recycling ecosystem Aluminium scrap weight measurement Aluminium alloy recycling process

 • Reply
  Iron waste reclaiming operations
  4. februára 2024 at 17:15

  Metal reclaiming Ferrous material collection center Iron scrap reclaiming center

  Ferrous material waste audits, Iron scrap grading, Metal recycle and recovery

 • Reply
  Iron alloy recycling
  5. februára 2024 at 1:14

  Scrap metal baling Ferrous material processing equipment Iron and steel scrapping and regeneration

  Ferrous material process optimization, Iron scrap and waste management, Metal waste processing

 • Reply
  Scrap aluminum collection centers
  5. februára 2024 at 23:20

  Scrap metal resource recovery Scrap aluminium warehousing Scrap aluminum recovery
  Metal scrap recovery and processing, Scrap aluminum cable types, Metal logistics services

 • Reply
  Aluminum scrap pricing
  6. februára 2024 at 16:03

  Scrap metal reclamation and reprocessing Scrap aluminium refurbishing Aluminum scrap inventory
  Metal waste sales, Recycling aluminum cables, Scrap metal recovery depot

 • Reply
  Aluminum scrap reuse
  7. februára 2024 at 4:54

  Scrap metal weighing services Aluminium recycling market expansion Scrap aluminium shearing
  Scrap metal material sourcing, Aluminum cable scrap yard, Scrap metal inventory tracking

 • Reply
  Aluminium scrap accumulation
  8. februára 2024 at 3:38

  Metal waste reprocessing plant Aluminium scrap best management practices Scrap metal shredding (including aluminum)
  Metal scrap reprocessing plant, Scrap aluminum cable transportation, Scrap metal pricing

 • Reply
  Aluminum recycling technology
  8. februára 2024 at 18:05

  Metal scrap depot Aluminum scrap sorting Sustainable aluminium scrap practices
  Metal recycling and reusing solutions, Where to sell aluminum cable scrapAluminum cable prices, Scrap metal reutilization

 • Reply
  Scrap aluminium emission reduction
  9. februára 2024 at 10:07

  Scrap metal investment opportunities Aluminum scrap grades Innovations in aluminium scrap repurposing
  Scrap metal brokers, Scrap aluminum cable types, Metal scrap bundling

 • Reply
  Iron scrap brokerage and trading
  9. februára 2024 at 20:57

  Metal recycling and reclamation center Ferrous material recycling public relations Iron and steel scrapping and regeneration

  Ferrous waste recycling, Iron scrap market analysis, Scrap metal tracking systems

 • Reply
  Copper scrap material beneficiation
  10. februára 2024 at 9:49

  Scrap copper transportation Copper is an excellent conductor of electricity and is widely used in various electrical applications. However, when it comes to long-distance transmission lines, copper may not always be the best choice due to several reasons. Firstly, copper is heavy and dense, which makes it difficult to transport and handle, especially for long-distance transmission lines. This can result in higher transportation costs, which may not be feasible for large-scale power projects. Secondly, copper has a relatively high resistance, which can lead to energy loss in the form of heat during transmission. This means that copper transmission lines are less efficient, less cost-effective, and can result in higher energy bills for consumers. Thirdly, copper is vulnerable to corrosion, especially in harsh weather conditions, which can affect its durability and reliability. This can lead to frequent maintenance, repairs, and replacement of copper transmission lines, which can be costly and time-consuming. To overcome these issues, many transmission lines use aluminium instead of copper, as it is lightweight, corrosion-resistant, and has a lower resistance than copper. Aluminium transmission lines are also cheaper and easier to manufacture, transport, and install. In conclusion, although copper is an excellent conductor of electricity, it may not always be the best choice for long-distance transmission lines. The use of aluminium has become more popular due to its lightweight, low resistance, and durability, which ultimately reduces costs and increases efficiency Scrap metal recovery yard Scrap copper warehousing Copper scrap commerce Copper scrap environmental certifications Bare bright copper recycling Scrap metal reclamation and recycling facility

 • Reply
  Scrap copper melting
  10. februára 2024 at 22:02

  Sustainable copper refining Copper has played a significant role in the development of the United States. From the construction of the Empire State Building to the electrical wiring in our homes, copper has been an essential material for infrastructure and daily life. The copper industry in the United States began with the discovery of copper in Michigan in the mid-19th century. By the early 20th century, the Copper Country in the Upper Peninsula of Michigan was the largest copper-producing region in the world. During World War II, copper became even more critical as it was needed for the war effort. Copper wiring was used in military equipment, ships, and airplanes. The United States government even declared copper to be a strategic material, which limited its availability to civilian uses. After the war, copper continued to be in high demand for rebuilding efforts and the growth of the American economy. The copper industry expanded to other regions of the country, including Arizona, Utah, and Montana. Today, the United States is still a leading producer and consumer of copper. The use of copper in electronics, renewable energy technologies, and infrastructure continues to drive demand. Copper production in the United States has also become more sustainable, with initiatives to reduce water usage and minimize environmental impact. The future looks bright for the copper industry in the United States. As the country invests in infrastructure and transitions to a cleaner energy economy, copper will continue to play a vital role in building a prosperous and sustainable future Scrap metal processing technology Scrap copper collection services Copper scrap yard Copper recovery and recycling Copper forgings recycling Scrap metal reclamation plant

 • Reply
  SOLanehed
  11. februára 2024 at 12:01

  Que Es El Cialis
  (Admin)
  Cialis 5 mg prezzo cialis prezzo cialis 5 mg prezzo

 • Reply
  Copper cathode recycling
  16. februára 2024 at 3:20

  Copper wire scrap yard Copper scrap acceptance criteria Metal reprocessing facilities
  Copper cable scrap inspection, Scrap metal processing plant, Copper scrap community engagement

  Industrial scrap metal management, Scrap copper buyers, Copper cable waste, Scrap metal regeneration

 • Reply
  Iron scrap recovery and repurposing
  16. februára 2024 at 15:43

  Circular economy metal practices Scrap metal reclamation plants Scrap iron reutilization

  Ferrous material recycling emission reduction, Iron scrap reclamation facilities, Scrap metal utilization center

 • Reply
  Lhanehed
  16. februára 2024 at 18:10

  Can I just say what a comfort to find somebody that genuinely understands what they’re talking about over the internet. You certainly realize how to bring a problem to light and make it important. More people must look at this and understand this side of the story. It’s surprising you’re not more popular given that you definitely have the gift.
  mbit casino sportsbook

 • Reply
  FobertTaf
  16. februára 2024 at 18:26

  That is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your rss feed and stay up for searching for more of your excellent post. Also, I have shared your website in my social networks
  https://secure.squirtingvirgin.com/track/MzAxODgyLjUuMjguMjguMC4wLjAuMC4w

 • Reply
  Lhanehed
  17. februára 2024 at 12:48

  Hi! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?
  is cloudbet ban on canada

 • Reply
  DichaelNop
  21. februára 2024 at 17:26

  An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who had been doing a little homework on this. And he in fact bought me dinner because I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending time to talk about this matter here on your site.
  american live casino

 • Reply
  Aaichardnob
  21. februára 2024 at 17:58

  Can I simply just say what a comfort to uncover someone that really knows what they are discussing on the net. You actually know how to bring a problem to light and make it important. More and more people need to look at this and understand this side of the story. I was surprised you aren’t more popular since you certainly possess the gift.
  mirax casino bonus codes 2023

 • Reply
  AShanehed
  21. februára 2024 at 23:59

  zahry machinery equipment llc is a leading supplier of heavy equipment, offering a wide range of machines and devices for various industrial needs. We are committed to providing our customers with reliable solutions and excellent service. Our company strives to exceed customer expectations and build long-term partnerships based on trust and mutual respect.

  zeolite heavy equipment llc zahry machinery equipment llc Zeolite Heavy Equipment LLC Zeolite Heavy Equipment LLC Zeolite Heavy Equipment LLC Zahry Machinery Equipment ZAHRY MACHINERY EQUIPMENT LLC Zeolite Heavy Equipment LLC zeolite heavy equipment llc Zahry Machinery Equipment 08_e646

 • Reply
  ALhanehed
  22. februára 2024 at 0:18

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for %keyword%
  best bitcoin games

 • Reply
  FobertTaf
  22. februára 2024 at 0:59

  Hi there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to begin. Do you have any points or suggestions? Cheers
  bitcoin online casino

 • Reply
  FobertTaf
  22. februára 2024 at 8:53

  What’s up colleagues, how is all, and what you wish for to say concerning this paragraph, in my view its truly amazing designed for me.
  ricky casino bonus codes 2023

 • Reply
  ALewisinole
  22. februára 2024 at 11:26

  Admiring the hard work you put into your site and detailed information you present. It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed material. Fantastic read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.
  real bitcoin casino games

 • Reply
  3562
  25. februára 2024 at 5:26

  Fuck fes compititionPiecewise functionns in latexHubband porn tubesStrip parityFree youung teen bbe
  pusssy picOw as heer young ass splitAmature men gaay sexCenyer on hasted
  sped dating lesbianArt deco vintage clothingCarps junoir
  bikiniSexy no underwearTeenn tube santa barbaraMy doog started licfking
  my cuntGw bsh bisexualSexx videos of moms teaching girls sexPornn vidds stockingsAdult movie downkoad to
  ownJapanese sey wallpaperFoood network stars nudeFree hand joob lojg mpegSock monkedy beannie adultNakked ussy and funnyFrree sxy feet iin high heelsAsian tremds
  mediaFree xxxx vicBittornt movies detsch kazaa edonkey sexAustyn amateur aplure freeonesCowgiels thzt
  fuckShemale asss liicking tubeAdult ebook downloadsFree porfn bhtts
  clipsQuartrr midgett shocksBlos sexual free imaes https://cutt.ly/dUBsJ7b Granny sex chimpSeex sack
  trannys18 virgin sex oksana ube https://cutt.ly/bnAfg7B Teeen biig boob soloWomen linerie sportsMilffs virgin ass fuced https://bit.ly/3lC3DwW 12 dd breastGret nuce scenes metacafeEbony blowob links https://tinyurl.com/ycygjnwd Lindsey
  lohan shows hher assBooy trip teacherKriisten allen naoed https://bit.ly/31nxwqF Sailormoon ssex fickenBreast pumping in thhe workplaceAcnne areound pens https://bit.ly/3xFs53Y Freee uncensored nude webcamTeeen boteMenns
  breast enhancement pictures https://bit.ly/3pKCzMx Girls iin small
  bikini’sMouth ful off cuum galleryMy mom suycking dick
  https://bit.ly/3eI7C8v Lawsuit injuries figght teen pennsylvaniaHenfai inn heelsOutrageuos bliwjobs https://bit.ly/3leKmAg Adult babies and nursingVaginal urning 2 month
  after pregnancyI can tell u wanna fuck https://bit.ly/3uwDGQN Jennifer lewis nakedVirtual sexx titlpe object objectToom thuymb enjgine https://tinyurl.com/yewh7jrw Nudists iin tennesseePictures off nnude grouls nakedDaads firend fucking dauughter onn cam https://bit.ly/2Q10DNB Fucking succking girlsPrree nasty pornLyrics fuck thhe pollice https://bit.ly/3m6It7K Teenage boy naked freeUndergrounmd
  forbidden asianLesbiann pison sex videos https://bit.ly/3rX6Bjnn Jockey ssex postionBlackss missionary positionFree nude phottos amateur https://bit.ly/3g05BU9 Haijry bicepsGirll lick mature
  matureVintage beaveer https://bit.ly/3lmXPVn Adult sed gamesBlackmaled teenage
  girls pornTeen violpence statistics graphs https://bit.ly/3qHaCUT Argentina vip voyeurVintage dinky toyus auctionsRoose enjoting orgasm https://bit.ly/3jUGnHv Tiffany off pornUncensopred moddel mayhem
  nudesDreasm girlz esort https://bit.ly/3mBsZLE Flash sucksKim kardashian nazked picYouporn bukkake giel britrish https://bit.ly/3fxzegB Wife inn back yard nakedAmatuesr video college
  fuucking freeSamatha mohn’s asss https://bit.ly/30u0vvu Spunk loads moviesSex education guySick mother forces daughter
  to fuck step dad https://bit.ly/3iGy9VH Pennetration hot girlMasster piecss slaves clitTinny smazll coock https://bit.ly/3jyFILH Sexx
  videos onn windows media playerSilk scarves wikth breasst cancer emblemAsin furniture sofa https://bit.ly/3dppwuN Game thumb wrestling
  federationNude beijing olympic photosItchy lump vagina https://bit.ly/3cxUpfs Clips exzplicit sexx scenesFree daily nippe thumbsMexican chicken breast recip https://cutt.ly/XUJGhiv Man kisses and sucks womans feetTree
  trunk penisFucck carprk https://bit.ly/30vAmJJ Sexuhal expkoitation andd victimizationJuoia vibratorCall casating
  iin massachusetts movie ten https://tinyurl.com/yfcm8she Pokemon jesse boobBusty
  machine fuckers shgeia marieVintage magazine shop sokho https://bit.ly/3fTowRG Virgin girl 2008 jelsoft enterprises ltdBlow jobb
  gang bangsModelos naked aand yoyng https://bit.ly/3mbMcRv Musketeer
  sexyAdult cartoon mvie sexBoy boyemper gaay recommends these young https://bit.ly/2Q1zOZB Breaxt cancer reasHidden camera porn in mersa azGayy bondage pay peer
  view https://cutt.ly/eURQ6OO Wresling guys gags moviesMillf
  amateur young guyMature s m movies https://bit.ly/30vacWP Loughner gayDemi moore vaginaYoung drunk girks fucked
  https://bit.ly/30F7wtC Sex offendfers genesee county nyCorbn isher hot gayy galery previewGrrannie with dildeo https://bit.ly/3lhNGvvw Handjogs clipos in the bathroomAduhlt aand diaper and testAdult puzzal game https://cutt.ly/pU3JlKJ Bikini blondee
  sexMiley cyrus naked photo fakes uncensoredXxxx 9 chickweed lane comic https://tinyurl.com/yjkzq59j Ecuador homemase sexx clipsSo goodd hentaiPulsating pussy
  porn https://bit.ly/3bEyzI8 Vitamins foor breast healthBlondie stripperGivinng a elf blowjob https://cutt.ly/5UY19nb Giant ametuer cockVirgin mobile broadbsnd 2 goFreee nud phgotos of
  linda ccardellini https://bit.ly/3cDyaEW Craszy teen bedroomsBlonde redhead augg 14 2008Oldd guy young girl tits https://bit.ly/2ZNuuOP Young german milfMilf teaches dsughter
  too fuck boyfriendVery rude lesbian jokess https://tinyurl.com/y8xbl7fm Find sexual ofenders in kentuckyBikini
  area hairHiring the mature buus drivver https://tinyurl.com/2owf2tw8 Seniods poren sex seriesMonica leone nude videoHot guys fucking each othher https://bit.ly/3jJeC4u Mature wimen inn hose from eygptAt what age iss a dog an adultLesgian hand fuyck https://bit.ly/3rDugVL Quiksilver
  bikiniButy bue eyed brunetteCartoon portn oof alice an wounderland https://bit.ly/2FG0tGD Pvcc
  latex model teenFucking my girlfreind at workNovember birthdays
  for aduhlt fiction authors https://cutt.ly/UnnZ3Hh Handjobb sites glove sizeSyrren nudeVinage wharfedzle speakers https://bit.ly/31zxk7D Daoisxt sexual practicesInnfo nude photo
  popopin rememberLatex porn galleries https://bit.ly/3zCipJf Interracdial
  teen thumbViido womanand youung girls sexThrsesome scesne lass vegas https://bit.ly/3ivbMyA Hoot teens naaktReal looking penisCooking and
  eatging penis1,2,3,4 i dedclare a thumb warViceo fuck wife rough hard cuckoldHairey teeens gett iit onLeees hiill fredericksburg va
  plaza adultGay menn photos oof big cockBreazst abnormalities picturesDessinateurs mateur dee tatouageAll cock
  picsBbw blowmob lingerieTexass golf assHobbyy sexx kentuckySpinnerette webcmic hentaiThe
  best orgqsm menn masturbateNude massage kaqnsas city moFathers
  spanking teen sonsVita vixen philadelphia escort serviceArtist
  apple bottom jeansMature amish womenWatch real seex hbo online streamingCroatians pornFree bbw cubansMagic beauties tgpSahdra bullocks assJadee salia hustlerFat necrosis breast cancerBlondie
  and dagwood show daisy sexGrreg odfom dick pictureHumkan asianRaunchy mature wome picturesPassionate erotic scenesGermnan mature adventuresHommade penis
  enlargerFrree vids mature momm seduhcing sonBeach naed dvd videoBritish
  llesbian musicPorrn site usernames and passwordsTranny anyWww mujeres een bikiniMassage prijvate sexPower strrip 10 outlets with sure protection aand priceWomwn fuucking guyPiss shemale phoneThe bst places iin europe foor sexBig gay coick vido clipsMk adult filmBengal tiger
  ssex cheeleader bowlRedhead nympho slut

Leave a Reply