Komentár: Po zápase je každý trénerom. Alebo tento rok to bude inak?

Majstrovstvá sveta v hokeji majú na Slovensku veľmi špecifický charakter. Polarizácia spoločnosti sa odrazu akoby z ničoho nič prepadla pod zem. Všetkých jednotlivcov akoby prevalila solidarita a nastalo zjednotenie našej spoločnosti. Držíme spolu a napäto sledujeme každý zápas. Fandíme, povzbudzujeme, tešíme sa z každého malého výsledku. No prečo sa táto spolupatričnosť odplaví hneď, ako majstrovstvá skončia?  

Majstrovstvá sveta v hokeji 2024 sú už za rohom. Tentokrát sa odohrajú u našich susedov v Českej republike. Na štadiónoch v Prahe a Ostrave. Do nášho tímu tento rok špeciálne pribudnú aj piati hráči z NHL, akými sú Šimon Nemec, Tomáš Tatar, Juraj Slafkovský, Martin Pospíšil a Pavol Regenda. Špičkoví hráči, ktorí už neraz ukázali svoju odhodlanosť, zručnosť a tímovú prácu.

Zdroj: pexels.com

Keď padajú góly od našich hráčov, sú to silné emócie. Momenty, ktoré nás častokrát prevalcujú radosťou, motiváciou a túžbou podporovať náš národný tím naďalej. Napätie stále rastie a každý dúfa, že práve ten jeho tím to potiahne do finále.

No čo keď sa nám nedarí? Čo keď začneme prehrávať? Aj vtedy držíme s našimi hokejistami? Kde sa tá spolupatričnosť prejaví potom? Prejaví sa? 

Minuloročný zápas Slovensko vs. Švédsko. Zdroj: IIHF.com

Nielen pri hokeji majú ľudia často tendenciu posudzovať situácie, ktoré sa už stali, či úspešne alebo neúspešne, a hodnotiť ich z pohodlia svojej pozície po udalosti. Všetci sú veľmi múdri a rozprávajú o tom, čo by sa malo alebo nemalo urobiť.

Niekedy mám pocit, že v oblasti hokeja to vie byť ešte intenzívnejšie. Radi komentujeme, kto komu zle prihral, prečo ten brankár ten puk nechytil, veď to bola taká jednoduchá nahrávka. 

Zdroj: pexels.com

Často si neuvedomujeme, že náš úsudok a porozumenie situácie môžu byť ovplyvnené tým, že sme mimo diania a nenesieme rovnaký tlak a zodpovednosť ako tí, ktorí sa nachádzajú uprostred hry.

A to nemusí byť len pri hokeji. S takými situáciami sa bezpochyby stretávame dennodenne. Čo by sa stalo kebyže sme sa najbližšieho komentovania situácie, do ktorej nemáme až taký vhľad, zdržali a snažili sa jej najskôr porozumieť? Porozumieť bližšiemu kontextu, súvislostiam a stranám z rôznych uhlov pohľadov. Pretože aj vďaka väčšiemu porozumeniu vie byť tento svet krajším miestom. 

Autorka: Sochorová Petra 
Zdroj fotografií: pexels.com, IIHF.com

You Might Also Like