Ako zmeniť svoje návyky a byť zodpovednejší k planéte?
Vianoce sa mnohým spájajú s príjemnými pocitmi. Sú časom hojnosti, rozdávania, štedrosti, ale aj obrovského plytvania. V súčasnosti sa podľa Programu Spojených národov pre životné prostredie (UNEP), vyhodí 17 percent z celkového množstva vyprodukovaných potravín.
To zodpovedá odhadom 931 miliónom ton pokrmov z domácností a maloobchodov. Podľa UNEP produkcia potravinového odpadu spôsobuje nadmernú environmentálnu záťaž. Dôvodom sú najmä emisie skleníkových plynov. Plytvanie potravinami tiež predstavuje mrhanie všetkými zdrojmi – energiou, prácou, pôdou a vodou.
Portál Evreka uvádza ďalší zaujímavý fakt o vianočnom plytvaní. Každý rok sa v priemere vyhodí takmer 451-tisíc kilometrov baliaceho papiera, čo by takmer stačilo, aby sme si vytvorili papierovú cestu na Mesiac. Otázkou je, čo sa dá urobiť preto, aby sme sa vyhli tejto obrovskej záťaži pre planétu.
Môžeme začať od tipov na ekologické darčeky, ako je darovanie zážitku alebo predplatenie nejakej služby. Či už na návštevu kaderníctva, salónu krásy alebo streamovaciu službu na sledovanie seriálov, filmov alebo počúvanie hudby. Vhodné sú aj manuálne zhotovené darčeky ako sviečky, šperky, či voskové obrúsky na balenie potravín. Výroba je lacná, ekologická a poteší aj námaha vložená do originálneho daru. Ak sa však necítite dostatočne zručný, alebo nemáte čas sa zaoberať vytváraním darov, môžete zájsť do obchodov, či pozrieť e-shopy, ktoré sa sústreďujú na remeselnú výrobu. Využiť môžete aj návštevu vianočných trhov, ktorých je v období adventu v slovenských mestách veľa.
Navštívili sme adventné trhy v Žiline a v Bratislave a porovnali dostupnosť remeselne vyrobených tovarov. Bratislavské trhy sú kapacitne väčšie, to znamená aj rozsiahlejšiu koncentráciu stánkov. Dominuje najmä jedlo a nápoje. Najčastejšie sa vyskytovali predajne s drevenými produktami, ako sú rôzne figúrky, hračky, hlavolamy, ale aj výrobky do domácnosti, ako dosky na krájanie, varechy, podložky pod hrnce a mnoho ďalšieho. Obľúbenou kategóriou sú mäkké hračky. Ručne vyrábané handrové bábiky alebo háčkované plyšové zvieratá. Natrafili sme aj na obchod s medovým výrobkami, ako sú napríklad sviečky. Ceny za takýto sortiment sa líšia podľa druhu materiálu, ale aj času potrebného na ich výrobu. V Bratislave sa ceny za manuálne zhotovené diela pohybovali od desať do štyridsať eur.
Na žilinskom jarmoku nás najviac zaujali ručne maľované ozdoby na vianočný stromček. Podobne ako v Bratislave dominovala drevorezbárska tvorba. Našli sme tu vyšívané obrusy aj levanduľové vrecúška. K trhom neodmysliteľne patrí aj hrnčiarstvo a domáca keramika, ktorej cena sa pohybovala od päť do pätnásť eur za malé predmety. Väčšie sa mohli vyšplhať až do sto eur.
Keď už sú darčeky nakúpené, je vhodné ich zabaliť do niečoho ekologického. Môžeme použiť pevné darčekové tašky, ktoré vydržia viac použití. Ak však máte radi tradičné balenie do papiera, je vhodné použiť hnedý papier. Podľa portálu Becco green je táto verzia papiera jednoduchšia na recykláciu a nezaťažuje životné prostredie, ako klasický vianočný. Takto zabalené darčeky sa dajú ozdobiť rôznymi spôsobmi, ako sú bavlnené stužky alebo kresby.
Darčeky pod stromček sú nakúpené a zabalené. Už nám ostáva iba chutne a hlavne bez zbytočného plytvania navariť. Vianoce sú časom štedrosti, ale je potrebné si uvedomiť, že nie je nutné minúť stovky eur na jedlo, ktoré skončí v koši. Dobrým pomocníkom by mohlo byť spísanie si zoznamu potravín vopred a poriadne porozmýšľať, koľko toho spotrebujeme. Je to ekonomické a najmä ekologické.
Autorka: Kristína Chovancová
Foto: Kristína Chovancová, Peter Kubínyi
- Veselé Vianoce a šťastné plytvanie! - 8. decembra 2024
- Nikola Macejová: „Mala som diagnostikované ADHD, OCD a poruchy správania, len aby sa nepovedalo.“ - 26. novembra 2024
- Komentár: Si nula bez ambícií? Mal by si to prijať s hrdosťou - 24. novembra 2024