REPORTÁŽ: Karpatské pilulky poznali v celej monarchii

Liek na všetko alebo príbeh rodiny malackého lekárnika

„Ctěný pane lékárníku Friedrichu v Malackách! S upřímnou vděčností sděluji Vám, že po čtyřletém žaludečním katarrhu a jiných z neho povstalých neduhů učinkují Vaše karpatské zdravotní pilulky znamenitě. Pošlete mně opět, a na důkaz dobrých účinků objednávám čtyři závitky. Dne 3. dubna 1910. Adolf Tichý, mistr kovářský v Arďšávě u Nového Města na Moravě,“ uvádza sa v jednom z ďakovných listov, ktoré dostával Johann alebo ak chcete Ján Friedrich, malacký lekárnik pôvodom z Čiech, na jeden zo svojich liekov. Boli ním Karpatské zdravotné pilulky, známe aj ako Malacké karpatské zdravotné pilulky či Karpatské počistivé pilulky. Záleží na tom, ktorý historický materiál práve držíte v rukách.

Pôvodné krabičky, v ktorých sa Karpatské pilulky zasielali žiadateľom. V jednej z nich aj jedny z posledných existujúcich piluliek.
Pôvodné krabičky, v ktorých sa Karpatské pilulky zasielali žiadateľom. V jednej z nich aj jedny z posledných existujúcich piluliek.

Vymyslel všeliek aj predchodcu dezodorantu

            Karpatské zdravotné pilulky boli vskutku impozantný výmysel. Stačí sa pozrieť na kopu ďakovných listov s prosbou o zaslanie ďalších balíčkov od vďačných klientov. Tie Ján Friedrich využíval aj v inzerátoch na svoj produkt v dobovej tlači. Liek užívali napríklad ľudia so zápalom sliznice žalúdka (žalúdočným katarom), zápchou, podráždením pečene alebo obličiek, zimnicou, zlatou žilou, bolesťou hlavy, závratom, žltačkou a s mnohými inými neduhmi. Ich zásadnou prísadou bola aloe vera a ďalšie rastlinné zložky. Presný recept sa stratil a potomkovia „vynálezcu“ ním už nedisponujú.

Okrem piluliek mal Ján Friedrich na konte aj iné liečivá. Patrila medzi ne Malacká domáca masť na liečbu kožných ochorení ako vredy, čerstvé, staré alebo hnisavé rany či abscesy. Karpatský roztok na dnu lekárnika Friedricha bol nielen proti dne, ale aj na liečbu reumy, stuhnutých svalov, modrín alebo kŕčov. Ak ste mali na prelome 19. a 20. storočia kurie oko alebo vaše potné žľazy pracovali na výbornú, u lekárnika Friedricha ste mohli nájsť aj „vychytávky“ buď v podobe prostriedku na kurie oká alebo akéhosi predchodcu dezodorantu (prášok proti poteniu).

„vynálezca“ piluliek.
„vynálezca“ piluliek.

Malacké pilulky v rukách roľníka aj známeho spisovateľa

Jeden balíček so šiestimi škatuľkami Friedrichových piluliek vychádzal na prelome storočí 1 zlatý a 5 grajciarov. Užívali ich roľníci, hostinskí, mlynári, obuvníci, krajčíri, pôrodné babice, advokáti, záhradníci, ale aj mnohé iné profesie. Medzi zachovanými ďakovnými listami a prosbami o zásielku ďalších balíčkov piluliek sa našiel aj jeden od známeho ruského spisovateľa Leva Nikolajeviča Tolstého. Elena Friedrichová, manželka vnuka Jána Friedricha, Gejzu Friedricha mladšieho, mi prezradila, že mu ich objednával jeho osobný lekár Dušan Makovický, ktorý pochádzal z Ružomberka.

Pri prezeraní historických materiálov som natrafila ešte na dve zaujímavé mená, ktorých pravdivosť mi Elena Friedrichová nevedela potvrdiť. Je teda možné, že pilulky užíval aj syn brata Ľudovíta Štúra, Karol Štúr mladší alebo brat manžela britskej kráľovnej Viktórie princa Alberta, vojvoda Ernest z Koburgu. Či tieto historické osobnosti skutočne užívali pilulky lekárnika z Malaciek zostáva záhadou.

Ján Friedrich ich zasielal zákazníkom poštou. Známe boli po celom Rakúsko-Uhorsku. Vedeli o nich nielen ľudia z územia dnešného Slovenska a Česka. Posielal ich i do Rakúska, Maďarska, Poľska, Rumunska, Bosny a Hercegoviny či na Ukrajinu.

Zlaté časy rodiny Friedrichovcov

Friedrichovci boli zámožná rodina. Napriek tomu, že pochádzali z oblasti dnešnej Českej republiky, sa v rodine rozprávalo po maďarsky. Johann Friedrich prišiel do mesta na dnešnom západnom Slovensku na Záhorí, do Malaciek, v 70. rokoch 19. storočia, keď mal takmer tridsať rokov. V Prahe promovaný lekárnik v Malackách najprv vlastnil odkúpenú lekáreň U uhorskej koruny po inom majiteľovi. 

Po štyroch rokoch pôsobenia v Malackách si nechal postaviť dom na dnešnej Záhoráckej ulici, ktorá sa tiahne centrom mesta. Bol to jeden z prvých poschodových domov v  meste. Na prízemí bola lekáreň s prípravovňou. Známe pilulky sa podľa slov Eleny Friedrichovej vyrábali v dielni na dvore. Na poschodí bolo podľa nej až sedem izieb určených na bývanie. Veľa priestoru sa Friedrichovcom isto zišlo. Ján Friedrich mal s manželkou Annou Alžbetou rodenou Wagnerovou až sedem detí. Z toho dvaja pokračovali v otcovom „remesle“ a tiež sa stali lekárnikmi. Po jeho smrti v roku 1911 prebral správu nad jeho lekárňou najprv syn doktor Ján Nepomuk, familiárne prezývaný Muky. Neskôr sa k nemu pridal aj jeho najmladší brat Gejza.

V rodine sa okrem posledných piluliek zachoval aj rodný list siedmych detí Jána Friedricha.

Zaľúbený bonviván

Práve o Gejzovi staršom, synovi „vynálezcu“ Malackých piluliek, chyrovali medzi ľuďmi kadejaké historky. Údajne bol pôžitkár. „Bol viac poľovník ako lekárnik,“ prezradila Elena Friedrichová. Poľovníctvo a zábavy – to boli aktivity, ktoré obľuboval. V dobrých časoch mala rodina vlastného šoféra. Tomu údajne Gejza starší prikázal ísť autom z neďalekej dediny Gajary do Malaciek „cúvačky“. Len tak, z rozmaru alebo nech je zábava. „Neviem, či je dobre alebo zle, že som sa so svokrom (pozn. autorky: Gejza starší) nikdy nestretla. Zomrel asi mesiac po tom, čo sme sa s manželom zoznámili,“ priznáva pani Elena.

Trápenie s Gejzom starším mal aj jeho starší brat Štefan (Stefanus alebo aj Ištván). Ten pôsobil ako továrnik v Budapešti a pravdepodobne uňho Gejza býval počas štúdií farmácie. Nakoniec ho podľa E. Friedrichovej vyhnal, pretože ho už nebavilo žehliť za brata problémy. Preto Gejza starší dokončil štúdium až v Prahe. Podľa informácií z rodiny na výborné známky. Štefan Friedrich pôsobil istý čas aj v politike. Po rozpade Rakúsko-Uhorska sa stal na pár mesiacov ministerským predsedom v Maďarsku.

Z regionálne významnej rodiny pochádzala aj manželka Gejzu staršieho. Berta Krupičková bola vnučkou záhradníka grófa Pálffyho v Malackách a dcérou záhradného architekta, ktorý pracoval pre grófa Károlyiho v Stupave. Údajne s Gejzom starším nešlo o dohodnutý sobáš. Podľa slov Eleny Friedrichovej sa do seba naozaj zaľúbili. „Svokra bola tvrdá nátura, držala rodinu nad vodou. Bola aj veľmi šikovná,“ spomína si na ňu s úsmevom a popisuje, ako sa svokra, aj keď nemusela, naučila variť, piecť, techniku macramé či pracovať v záhrade.

Vila v Budapešti (v časti Svábhegy) továrnika a neskoršieho dočasného predsedu maďarskej vlády Štefana Friedricha. Na fotografii zľava: Gejza Friedrich ml., Berta Friedrichová (rod. Krupičková)

Mohol za to „opušťák“

Síce nebol lekárnikom, ale druhorodené dieťa Jána Friedricha, Gustáv, skrýva tak trochu mrazivý príbeh. Bol kadetom v Čechách. Túžil po vyššej hodnosti. Čo čert nechcel, zaľúbil sa v tom čase do krásnej dievčiny. Keďže nedostal „opušťák“, vybral sa potajomky s oným dievčaťom do divadla. Príjemný večer mu prekazila známa tvár medzi divákmi. Veliteľ ho spoznal a hneď vedel, že Gustáv je tam, kde nemá byť. Z obavy, že by ho nepovýšili, sa Gustáv Friedrich zastrelil. „Bol to jediný Friedrich, ktorý nezomrel prirodzenou smrťou,“ smutne dodáva E. Friedrichová.

Zhora zľava: Štefan Friedrich (stojí), Gejza Friedrich st., Bežka a Gita (dcéry Štefana Friedricha), Berta Friedrichová (rod. Krupičková), Gejza Friedrich ml.

Dovidenia, staré dobré časy

            Lekáreň Friedrichovcov ustála obe svetové vojny. V Malackách mala monopolné postavenie až do roku 1931, keď v meste otvorili druhú lekáreň pod vedením Aladára Ferényiho. Obe po druhej svetovej vojne znárodnili. „Keď manžel spromoval, zobrali im lekáreň,“ spomína Elena Friedrichová. Jej manžel bol už treťou generáciou lekárnikov v ich rodine.

Do análov rodiny Friedrichovcov sa nešťastne zapísal najmä rok 1952. Vtedy sa odohrala Akcia B (byty) komunistického režimu, ktorá bola zameraná proti „nespoľahlivým“ občanom. Tí boli nútení vysťahovať sa zo svojich obydlí. No len si predstavte, že si sedíte a oddychujete v pohodlnom kresle v zdanlivom bezpečí svojho domu a zrazu vám oznámia, že máte deň na to, aby ste si zbalili svoje „saky-paky“ a vysťahovali sa do neďalekej dediny. Presne to sa stalo aj Friedrichovcom, ktorí očividne nevyhovovali bývalému režimu. „Mali 24 hodín na to, aby sa vysťahovali z toho veľkého domu do Lakšárskej Novej Vsi. Muž bol vtedy na Vranovskej priehrade, kde si privyrábal ako plavčík. Mama mu telefonovala, aby sa vrátil, pretože sa musia do 24 hodín vysťahovať,“ opisuje E. Friedrichová.

Nie je však známe, kto presne priestory patriace predtým Friedrichovcom využíval. Ako tvrdí pani Elena, určitý čas objekt slúžil vojenskej správe. Isté však je, že si z ich domu niekto určite niečo privlastnil, keďže si rodina stihla odniesť len veci najnutnejšie pre život. Teda, veľa pôvodného zariadenia zostalo v dome.

            Po vysťahovaní sa najmladší syn Jána Friedricha, Gejza starší, už neživil ako lekárnik. „Ponúkali mu miesto v Seredi, ale oni nechceli odísť z okolia Malaciek,“ hovorí Elena Friedrichová. Pracoval preto ako strážnik na družstve a rodina musela vyžiť z približne 150 vtedajších korún. To bol obrovský rozdiel oproti starým dobrým časom vo vlastnej lekárni a dome. Ani priestory nového domova už nemali také rozmery ako tie na Záhoráckej.

Gejza Friedrich ml. ako dieťa (mal vtedy približne 4 roky).

Pôvodný dom im vrátili až v 90. rokoch

            Manžel Eleny Friedrichovej a syn Gejzu staršieho, Gejza mladší, pracoval síce ako lekárnik, ale už nie na vlastnom. Podľa manželkiných slov sa ani veľmi nechcel púšťať do znovuotvorenia rodinnej lekárne po reštitúcii pôvodného domu Friedrichovcov v Malackách v roku 1993. Začínal vtedy počítačový „búm“ a bola to práve práca s novými technológiami, ktorá ho odrádzala od tohto projektu. 

V budove do roku 2008 sídlila iná lekáreň. Friedrichovci ju len vlastnili a priestory prenajímali. Napokon v roku 2018 celý objekt predali. „Je mi za ním viac ľúto ako za domom, v ktorom sme žili dlhé roky,“ priznáva smutno E. Friedrichová. Asi aj vďaka histórii s ním spätou k nemu nadobudla materskejší vzťah.

Fotografie a obrazy členov rodiny Friedrichovcov. V strede sa nachádza obraz údajne prvého Friedricha.

Minigáleria plná nostalgie

            Po krátkej chvíli rozprávania ma Elena Friedrichová zavedie do izby, ktorú využíva len málokedy. Väčšinou len vtedy, keď ju príde navštíviť dcéra a vnučka s rodinou. Pripadáte si, akoby ste sa vrátili v čase. Zo stien na vás z obrazov a fotografií pozerajú členovia rodiny. „To je Gejza starší a tamto je jeho žena, moja svokra,“ ukazuje na dve zarámované fotografie hneď za dverami. Na jednom je pán s jeleňom, ktorého sa mu pravdepodobne podarilo uloviť na jednej z jeho milovaných poľovačiek a na druhom portrétna fotografia krásnej mladej dámy s polodlhými svetlejšími vlasmi. „A tam na tých dvoch obrazoch je Johann Friedrich a tamto je aj jeho manželka a tamto najstarší Friedrich,“ hovorí manželka Gejzu Friedricha mladšieho. Prívetivo mi porozpráva o ľuďoch na starých fotografiách. Vďaka jej spomienkam môžu prežívať naďalej.

Hoci sa lesk a sláva lekárne Friedrichovcov začali pomíňať v 50. rokoch minulého storočia, ľudia, ktorým Karpatské počistivé pilulky pomohli na nich tak ľahko nezabudli a snažili sa kontaktovať rodinu s prosbou o ďalšie balíčky aj po zhabaní lekárne z ich rúk. Raz darmo, bol to pre nich pravdepodobne účinný liek (takmer) na všetko. Škoda, že už receptu niet. Zišiel by sa možno aj dnes.

„Vynálezca“ Karpatských piluliek odpočíva v rodinnej krypte na Starom cintoríne v Malackách.

Patrícia Arpášová

Autorka fotografií: Patrícia Arpášová

Odfotené dobové fotografie, obrazy a materiály patria do archívu rodiny Friedrichovcov

You Might Also Like

26 komentárov

 • Reply
  Copper scrap licensing
  2. februára 2024 at 15:41

  Scrap Copper refining methods Copper recycling network Scrap copper theft prevention

 • Reply
  Regulatory compliance for copper recycling
  3. februára 2024 at 4:16

  Sustainable copper processing International trade of Copper scrap Copper scrap shipping

 • Reply
  Copper scrap baling
  3. februára 2024 at 23:52

  Copper scrap machinery Copper alloys Copper ingot scrap purchase

 • Reply
  Aluminum scrap reprocessing
  4. februára 2024 at 11:13

  Aluminium scrap technology advancements Aluminium scrap dross recovery Scrap aluminum processing

 • Reply
  Scrap aluminum recycling center
  5. februára 2024 at 21:10

  Metal sorting services Scrap aluminium purification Aluminium scrap resource optimization
  Scrap metal purchaser, Aluminum cable scrap prices, Scrap metal reclaiming plant

 • Reply
  Aluminum recycling regulations
  6. februára 2024 at 13:30

  Scrap metal reclamation yard collection Aluminium scrap sorting Aluminium scrap inspection standards
  Metal waste reclamation services, Aluminum cable recycling equipment, Metal waste recycling facilities

 • Reply
  Scrap aluminium sustainability practices
  7. februára 2024 at 3:31

  Metal trade insurance Aluminium scrap salvage Aluminium metal reclaiming
  Sustainable scrap metal operations, Aluminum cable scrap prices, Scrap metal drop-off

 • Reply
  Aluminium recycling best management practices
  7. februára 2024 at 20:28

  Metal reclaiming and reutilization center Safety measures for working with aluminum scrap Aluminium recovery process
  Metal waste reclaiming solutions, Value of aluminum cable scrap, Non-ferrous metal recycling

 • Reply
  Iron scrap reclaimer
  7. februára 2024 at 21:12

  Metal reclamation and salvage Ferrous scrap certification Iron redistribution

  Ferrous material salvage operations, Iron scrap reforming, Scrap metal recycling center

 • Reply
  Aluminium scrap casting
  8. februára 2024 at 6:34

  Efficient metal shredding Aluminium alloy segregation Scrap aluminium trading dynamics
  Metal waste management and recycling, Scrap aluminum cable for cash, Scrap metal retrieval services

 • Reply
  Iron waste recycling plant
  8. februára 2024 at 7:12

  Non-ferrous metal recycling Ferrous metal recycling trends Iron recycle yard

  Ferrous material recycling program, Iron scrap compaction services, Metal reprocessing services

 • Reply
  Iron scraps recovery yard
  8. februára 2024 at 19:48

  Metal recovery and reclaiming Ferrous scrap regulatory compliance Iron scrap reprocessing strategies

  Ferrous material waste audits, Iron scrap compacting, Metal repurposing services

 • Reply
  Aluminium scrap value chain
  8. februára 2024 at 21:35

  Metal reclamation and recovery center Aluminium recycling process optimization Aluminium recycling chain
  Scrap metal redistribution, Recycling aluminum cables, Metal waste removal

 • Reply
  Iron scrap management services
  9. februára 2024 at 5:49

  Scrap metal material recovery Ferrous material workforce development Iron waste processing center

  Ferrous waste recovery services, Iron repurposing and recycling, Metal scrap recycling and reclamation

 • Reply
  Aluminium scrap circularity
  9. februára 2024 at 12:39

  Metal recovery and recycling Scrap aluminium energy recovery Aluminum recycling consultancy
  Scrap metal reprocessing depot, Recycling aluminum electrical cables, Metal waste processing center

 • Reply
  Iron repurposing solutions
  9. februára 2024 at 12:56

  Market intelligence for scrap metal business Ferrous recycling services Iron waste reclamation facility

  Ferrous waste recycling yard, Iron scrap reclamation operations, Metal reclaiming process

 • Reply
  Copper scrap compounding
  10. februára 2024 at 4:25

  Scrap copper inspection Copper scrap customer engagement Copper scrap melting

  Metal recovery and salvage, Copper scrap packaging techniques, Scrap metal remodeling

 • Reply
  Copper scrap machining
  10. februára 2024 at 19:49

  Copper scrap mold casting Copper has been used since ancient times, and its discovery and use has played a major role in the development of human civilization. The earliest known use of copper dates back to around 8000 BC, during the Neolithic Period, where copper beads were discovered in a cave in what is now northern Iraq. By 4000 BC, copper was being mined and worked in various parts of the Middle East, with the first copper alloy, bronze, appearing around 3000 BC. Bronze quickly became the material of choice for many civilizations, including the ancient Egyptians, who used it extensively for weapons, tools, and art. The Greeks also used bronze heavily, with bronze sculptures and weapons becoming a hallmark of their civilization. In the Americas, native peoples also used copper and copper alloys for tools and ornaments, with the Aztecs in particular using copper for mirrors and other decorative objects. As civilizations developed and trade routes expanded, copper became an important commodity, with trade in copper and other metals driving the economies of ancient Rome, China, and other cultures. Today, copper remains an important material in a wide range of industries, from construction to electronics. Its versatility and longevity make it an ideal choice for many applications, and its historical significance continues to be felt around the world Metal residue utilization Innovative copper recycling Copper scrap supply chain Export documentation for Copper scrap Copper scrap prices Metal shredding services

 • Reply
  Earnestdof
  11. februára 2024 at 11:11

  Para Que Sirve El Cialis De 5
  (Admin)
  Cialis 5 mg prezzo cialis prezzo tadalafil 5 mg prezzo

 • Reply
  Copper scrap transportation
  15. februára 2024 at 18:26

  Copper scrap export pricing Copper scrap material testing Metal scrap reprocessing yard
  Copper cable stripping machine, Scrap metal processors, Copper scrap value chain

  Scrap metal recovery management, Copper scrap quality control, Copper cable recycling, Scrap metal sustainability practices

 • Reply
  Iron salvage yard services
  16. februára 2024 at 7:19

  Metal scrap recycling center Metal scrap sales agreements Iron waste reclamation solutions

  Ferrous metal reclaimer, Iron scrap processing center, Scrap metal depots

 • Reply
  FobertTaf
  21. februára 2024 at 19:35

  zeolite heavy equipment llc is a trusted provider of heavy equipment, offering a diverse range of machines and devices for various industries. We strive to meet the needs of our customers by providing them with reliable solutions and excellent service. Our company is dedicated to helping our customers succeed in their business ventures.

  Zeolite Heavy Equipment LLC Zeolite Heavy Equip zeolite heavy equipment llc zahry machinery equipment llc zeolite heavy equipment llc zeolite heavy equipment llc ZAHRY MACHINERY EQUIPMENT LLC zeolite heavy equipment llc ZAHRY MACHINERY EQUIPMENT LLC e848f08

 • Reply
  Earnestroaks
  22. februára 2024 at 0:00

  zahry machinery equipment llc specializes in providing high-quality heavy equipment for various industries. We offer a wide range of machines and devices, providing customers with reliable solutions for their production tasks. Our company is committed to continuous improvement and innovation to meet the needs of our customers.

  ZAHRY MACHINERY EQUIPMENT LLC Zeolite Heavy Equipment LLC zeolite heavy equip Zeolite Heavy Equipment LLC Zeolite Heavy Equipment LLC ZAHRY MACHINERY EQUIPMENT LLC Zeolite Heavy Equipment LLC zeolite heavy equipment llc zeolite heavy equip Zeolite Heavy Equipment LLC 8df36da

 • Reply
  Aaichardnob
  22. februára 2024 at 12:10

  This web site really has all of the information and facts I needed concerning this subject and didn’t know who to ask.
  online casinos that accept payid

 • Reply
  Stephenput
  22. februára 2024 at 13:08

  Aviator Spribe казино как играть
  The authoritative answer, curiously…
  Добро пожаловать в захватывающий мир авиаторов! Aviator – это увлекательная игра, которая позволит вам окунуться в атмосферу боевых действий на небе. Необычные графика и захватывающий сюжет сделают ваше путешествие по воздуху неповторимым.

  Получайте удовольствие от игры с автоматом Aviator Spribe играть на компьютере и зарабатывайте крупные выигрыши!
  Aviator игра позволит вам почувствовать себя настоящим пилотом. Вам предстоит совершить невероятные маневры, выполнять сложные задания и сражаться с противниками. Улучшайте свой самолет, чтобы быть готовым к любым ситуациям и становиться настоящим мастером.
  Основные особенности Aviator краш игры:
  1. Реалистичная графика и физика – благодаря передовой графике и реалистичной физике вы почувствуете себя настоящим пилотом.
  2. Разнообразные режимы игры и миссии – в Aviator краш игре вы сможете выбрать различные режимы игры, такие как гонки, симулятор полетов и захватывающие воздушные бои. Кроме того, каждая миссия будет предлагать свои собственные вызовы и задачи.
  3. Улучшение и модернизация самолетов – в игре доступны различные модели самолетов, которые можно покупать и улучшать. Вы сможете устанавливать новое оборудование, улучшать двигательность и мощность своего самолета, а также выбирать различные варианты окраски и декорации.
  Aviator краш игра – это возможность испытать себя в роли авиатора и преодолеть все сложности и опасности воздушного пространства. Почувствуйте настоящую свободу и адреналин в Aviator краш игре онлайн!
  Играйте в «Авиатор» в онлайн-казино Pin-Up
  Aviator краш игра онлайн предлагает увлекательную и захватывающую игровую атмосферу, где вы становитесь настоящим авиатором и сражаетесь с самыми опасными искусственными интеллектами.
  В этой игре вы должны показать свое мастерство и смекалку, чтобы преодолеть сложности многочисленных локаций и уровней. Вам предстоит собирать бонусы, уклоняться от препятствий и сражаться с врагами, используя свои навыки пилотирования и стрельбы.
  Каждый уровень игры Aviator краш имеет свою уникальную атмосферу и задачи. Будьте готовы к неожиданностям, так как вас ждут захватывающие повороты сюжета и сложные испытания. Найдите все пути к победе и станьте настоящим героем авиатором!
  Авиатор игра является прекрасным способом провести время и испытать настоящий адреналиновый разряд. Готовы ли вы стать лучшим авиатором? Не упустите свой шанс и начните играть в Aviator краш прямо сейчас!
  Aviator – играй, сражайся, побеждай!
  Aviator Pin Up (Авиатор Пин Ап ) – игра на деньги онлайн Казахстан
  Aviator игра предлагает увлекательное и захватывающее разнообразие врагов и уровней, которые не оставят равнодушными даже самых требовательных геймеров.
  Враги в Aviator краш игре онлайн представлены в самых разных формах и размерах. Здесь вы встретите группы из маленьких и быстрых врагов, а также огромных боссов с мощным вооружением. Разнообразие врагов позволяет игрокам использовать разные тактики и стратегии для победы.
  Кроме того, Aviator игра предлагает разнообразие уровней сложности. Выберите легкий уровень, чтобы насладиться игровым процессом, или вызовите себе настоящий вызов, выбрав экспертный уровень. Независимо от выбранного уровня сложности, вы получите максимум удовольствия от игры и окунетесь в захватывающий мир авиаторов.
  Играйте в Aviator и наслаждайтесь разнообразием врагов и уровней, которые позволят вам почувствовать себя настоящим авиатором.

Leave a Reply