„Ty a tvoj pes tvoríte tím a ste od začiatku do konca závislí jeden na druhom.“

Natália Marková je študentka na VUT v Brne. Vo svojom voľnom čase sa rada naháňa so psíkmi a pomáha im skákať cez prekážky. Od dvanástich rokov sa totiž venuje nezvyčajnému športu menom Agility. Natália nám porozprávala, čo sú agility, priblížila nám, ako vyzerajú súťaže, zážitky so psíkom a omnoho viac. Možno sa tento šport niekomu zapáči, a začnete aj vy trénovať doma so svojim domácim miláčikom.

Natália, ako by ste opísali agility ako šport?
Agility je šport, ako každý iný. Plný adrenalínu, emócií a súťaženia. V porovnaní s inými individuálnymi alebo kolektívnymi aktivitami, ktoré sú známe, tu je tvojim „partnerom“ pes. Tvoríte tím a ste od začiatku do konca závislí jeden na druhom. So psom sa snažíte prekonávať prekážky zadané rozhodcom na parkúre v čo najkratšom čase a ideálne bez chýb.

Ako a kedy ste sa prvýkrát dostali do kontaktu s týmto športom a uvedomili ste si, že toto je šport, ktorému sa chcete venovať?
Ku psím športom ma priviedla kamarátka v roku 2012. Vtedy som sa aktívne začala venovať trénovaniu môjho prvého psa. Začiatky boli veľmi ťažké, keďže ani ja ani môj spoločník sme poriadne nevedeli, čo máme robiť. Avšak postupne som tejto aktivite prepadávala viac a viac.

Je Flow Váš prvý pes, s ktorým ste takto športovali alebo ste predtým trénovali už s inými psami?
Ako som spomínala, trénovala som predtým ešte s jedným psom, takže sučka Flow je druhá. Prvým je Berry, Cavalier King Charles Španiel, ktorý je dnes už na zaslúženom dôchodku a robí na pretekoch už len morálnu podporu.

Pamätáte si prvé výcvikové tréningy? Bola Flow problémová alebo sa povely naučila rýchlo?
Chodila som trénovať do klubu v Nitre. Keďže som vtedy bola len malé dieťa, zakaždým ma tam vozila a podporovala moja mamina, ku ktorej som sa vždy utiekala s plačom, keď sa mi niečo nedarilo. Začiatky sú vždy ťažké, preto bolo tých plačov viac než dosť. Berry bol, a aj je ťažký oriešok. Spolupracovať s ním bolo ťažké, takže sme sa obaja veľmi nadreli. Naopak Flow je iná a všetko jej ide ľahko. Ale myslím si, že veľkú rolu v tom hrá fakt, že som už vedela, ako na to po skúsenostiach s Berrym.

„V agility plánujem pokračovať dovtedy, kým budem vládať behať.“

Pomáhal vám pri výcviku psíka tréner alebo ste ho trénovali úplne sama?
Pomáhalo mi veľa trénerov a vďaka ich radám som oveľa skúsenejšia. Vždy sa nájde niečo nového na učenie, preto neustále navštevujem aj rôzne semináre. Samozrejme, individuálna príprava je takisto dôležitá, keďže niektoré prekážky sa často musia trénovať doma samostatne.

Všimla som si, že často chodievate do Rose Speedlight Dog Campu. Povedzte nám, o čom je v krátkosti tento klub a ako tam vyzerá váš deň?
Je to môj domovský klub, za ktorý v súčasnosti pretekám – kynologická hala v Pezinku, kde sa konajú rôzne psíčkarské akcie ako agility preteky, výstavy či iné súťaže. Hala ponúka veľa možností na tréning rôznych druhov psích športov a združuje tak ľudí s rovnakým záujmom. Navyše, je to prvá kynologická krytá hala na Slovensku, takže v prípade nepriaznivého počasia máme stále kde skúšať. Bežne tu strávim aj niekoľko hodín.

Okrem cvičenia psíka musíte byť určite aj vy v dobrej fyzickej kondícii. Ako sa udržiavate vo forme, aby ste za psíkom nezaostávali?
Moja kondícia statočne zaostáva za kondíciou môjho psa. Priznám sa, že vôbec nepracujem toľko na sebe, ako by som mala.

Flow sa stala vašou vernou spoločníčkou aj v súťažiach. Akých ste sa už zúčastnili a z koľkých ste si odniesli aj ocenenie?
S Flow chodíme po súťažiach na Slovensku alebo v Čechách, no žiaľ, zatiaľ nemala možnosť zúčastniť sa niečoho „väčšieho“. Avšak z majstrovstiev Slovenska sme si minulý rok odniesli 2. vicemajstra v družstvách 2019 a rok predtým vicemajstra v družstvách 2018. S Berrym som sa zúčastnila dvakrát majstrovstiev Európy juniorov, raz na Slovensku a raz v Luxembursku.

Berry naľavo, Flow napravo.

Ako sa pripravujete pred súťažou?
Okrem tréningu na parkúre je dôležitá aj fyzická kondícia a psychická pohoda psa či majiteľa. Deň pred súťažou sa preto snažím dať môjmu „spoločníkovi“ pauzu. Inak precvičujeme doma drobné detaily ako slalom, skoky či zóny.

Máte v hlave vopred pripravenú zostavu prekážok alebo všetko vymýšľate na mieste, „za pochodu“?
Ani jedno, ani druhé. Rozloženie prekážok a aj ich poradie udáva rozhodca na začiatku pretekov, keď sa stavia parkúr. My, súťažiaci, máme potom približne osem minút na obhliadku, čo pre smrteľníka vyzerá extrémne komicky. Vidí len skupinu ľudí prechádzajúcich sa pomedzi prekážky mrmľajúcich si niečo popod nos. Pre nás je to osem minút intenzívneho memorovania každej prekážky, každého pohybu, ktorý musíme urobiť, aby sme psovi vytvorili čo najlepšie podmienky na dokonalú líniu.

Čo všetko porotcovia bodujú a hodnotia na súťaži na výkone?
Rozhodca hodnotí odmietnutia a chyby, ktorých sa dopúšťame. Psík môže odskočiť z kladiny alebo hojdačky predtým než ju celú prekoná, čo sa ráta za chybu. Alebo odmietne vbehnúť do tunela, čo sa počíta za odmietnutie. Za každý takýto „prešľap“ máme 5 trestných bodov, ktoré sa započítavajú k výslednému času.

Musí psík spĺňať nejaké špecifické kritéria na to, aby sa niekto mohol s ním prihlásiť do súťaže?
Ak sa niekto chce zúčastniť oficiálnych súťaží, treba, aby dovŕšil 18 mesiacov. Taktiež musíte disponovať výkonnostným zošitom, ktorý vám klub zaobstará, keď už ste pripravení ísť súťažiť. Inak nezáleží na plemene alebo výške či veku psa.

„Nájsť ľudí kdekoľvek na svete s rovnakým záujmom je skvelý pocit.“

Stali sa vám obom niekedy nejaké úrazy?
Párkrát sa mi stalo, že som nemotorne vrazila do prekážky a spôsobila si úraz, no psom sa ešte nikdy nič, našťastie, nestalo.

Tréningy so psom musia byť veľmi náročné psychicky aj fyzicky. Boli ste už niekedy v situáciách, v ktorých ste pomysleli na to, že to vzdáte?
Neustále. Chcela som s tým skončiť už toľkokrát, že sa to ani nedá spočítať. No stále som vytrvalá, pretože ma tento šport robí šťastnou. Ani neviem, čo by som bez psov vlastne robila.

Pamätáte si nejakú zábavnú alebo trápnu príhodu z tréningu alebo zo súťaže?
Každý tréning alebo preteky sú zábavné. Stretnem sa tam so svojimi kamarátmi, ktorých nevidím tak často. S nimi a s ich psami sa dokážeme zabávať aj celý deň. No neviem si vybaviť nejakú trápnu príhodu čo sa stala.

Platí pre vás pravidlo: „Najskôr pes, potom pán.“?
Snažím sa síce dbať v prvom rade na psa, ale nikdy nie do štádia, kedy by som príliš obmedzovala seba.
Určite máte okrem trénovania aj čas na zábavu a oddych. Ako vyzerajú vaše dni voľna?
Väčšinou sa prechádzame s Flow a Berrym v lese, blbneme pri vode alebo len trávime čas nekonečným hladkaním a mojkaním sa.

Ste súčasťou nejakej komunity tu na Slovensku alebo v Česku s rovnakým záujmom o tento šport?
Myslím si, že každý, kto sa agility začne venovať, automaticky patrí do našej komunity. Keď sa tomu venuješ dlhšie, nájdeš si priateľov, s ktorými sú každé preteky lepšie aj keď nevyhráš. Nájsť ľudí kdekoľvek na svete s rovnakým záujmom je skvelý pocit.

Niekedy ľudia berú podobné záľuby alebo športy ako prioritu a nemajú čas na školu alebo priateľov. Beriete tento šport skôr profesionálne alebo je to len výplň vášho voľného času?
Škola je teraz moja najväčšia priorita, preto sa priznám, že psov dosť zanedbávam čo sa týka tréningov, lebo nemám moc času. Teším sa však na leto, keď znovu rozbehneme šnúru tréningov a pretekov.

Ste presvedčená, že by ste sa dokázali tomuto športu venovať dlhodobo?
Venujem sa mu už osem rokov a plánujem pokračovať dovtedy, kým budem vládať behať.

Snívate o tom, že by ste to niekedy dotiahli na veľké súťaže ako World agility championships (IFCS), Magna Racino Agility Open alebo podobne?
Samozrejme. Myslím si, že každý začne mať skôr či neskôr ambície na väčšie preteky. Musíme však ale ešte veľa trénovať, aby sme sa dostali cez kvalifikáciu na také majstrovstvá sveta.

Text: Zuzana Rongeová
Foto: archív Natálie Markovej

Zuzana Rongeová

You Might Also Like

31 komentárov

 • Reply
  Scrap Copper wire
  2. februára 2024 at 14:49

  Copper scrap recovery process Copper recycling certifications Copper sulfate scrap purchase

 • Reply
  Scrap Copper recycling centers
  3. februára 2024 at 4:01

  Scrap Copper prices Copper strip recycling Scrap Copper market

 • Reply
  Copper scrap financial management
  4. februára 2024 at 1:12

  Certified copper scrap buyers Copper scrap industry regulations Copper scrap packaging techniques

 • Reply
  Aluminium scrap community engagement
  4. februára 2024 at 9:56

  Scrap aluminium disassembly Aluminium scrap ecological footprint Scrap aluminium demand forecast

 • Reply
  Iron waste repurposing centers
  4. februára 2024 at 12:49

  Metal reclamation and recovery solutions Ferrous material continuous improvement Iron reclaiming yard center services

  Ferrous material recycling reporting, Iron recovery yard, Scrap metal shredding

 • Reply
  Iron scrap repurposing
  4. februára 2024 at 21:52

  Scrap metal resource recovery Ferrous alloy Iron waste reprocessing facility

  Ferrous metal recycling analysis, Iron scrap industry trends, Metal reclamation and regeneration

 • Reply
  Recycling awareness campaigns for aluminum scrap
  5. februára 2024 at 23:35

  Scrap metal end-of-life management Aluminium scrap destocking Aluminum scrap handling
  Metal scrapping depot, Recycling facilities for aluminum cables, Scrap economic trends

 • Reply
  Aluminium salvage yard
  6. februára 2024 at 16:21

  Metal scrap sales agreements Aluminium waste recovery methods Aluminium scrap trading dynamics
  Scrap metal trade regulations, Aluminum cable scrap transportation logistics, Metal recycle

 • Reply
  Aluminium scrap heat treatments
  7. februára 2024 at 5:04

  Metal handling services Aluminium scrap industry certifications Aluminum engine scrap
  Scrap metal reclamation services, Aluminum cable price, Precious metal market dynamics

 • Reply
  Iron recycling and reusing
  7. februára 2024 at 14:56

  Regulatory compliance in metal recycling Ferrous waste regulatory standards Iron scrap reclaiming yard

  Ferrous material security, Iron reclamation and recovery, Environmental metal disposal

 • Reply
  Aluminium scrap buying prices
  7. februára 2024 at 20:01

  Scrap metal reclamation and recycling facility Aluminium sustainable recycling Aluminium recycling audit processes
  Scrap metal baling, Aluminum cable scrap prices per pound, Scrap metal import regulations

 • Reply
  Iron recovery facility
  8. februára 2024 at 3:09

  Metal waste transportation services Ferrous material recycling industry collaboration Iron reclaiming and recycling

  Ferrous material recycling reliability, Iron waste disposal, Scrap metal volume assessment

 • Reply
  Iron scrap grading
  8. februára 2024 at 16:14

  Metal scrap reclamation and utilization Ferrous recycling services Iron scrap recycling and reclamation

  Ferrous recycling yard, Iron scrap reclamation and repurposing, Metal waste reclamation yard

 • Reply
  Aluminium scrap risk management
  8. februára 2024 at 21:14

  Scrap metal remolding Global aluminum scrap market Aluminium scrap risk management
  Scrap metal recycling methodologies, Scrap aluminum cable buyers, Scrap metal utili

 • Reply
  Iron reclaiming services188. Scrap metal reclaiming facility
  9. februára 2024 at 9:27

  Metal reprocessing depot Ferrous material traceability Iron scrap reclaiming and processing

  Ferrous scrap handling solutions, Iron scrap salvage operations, Metal recycling and reclaiming

 • Reply
  Aluminium scrap derivatives
  9. februára 2024 at 12:21

  Metal scraps collection Scrap aluminium recovery systems Aluminium scrap inventory control
  Scrap metal reclamation and recovery center, Aluminum cable scrap trade, Metal recycling yard

 • Reply
  Copper wire rod recycling
  10. februára 2024 at 0:13

  Copper scrap quality assurance Scrap copper recycling Copper recycling regulations

  Metal scraps buyback, Copper component recycling, Scrap metal reclaiming depot

 • Reply
  Copper scrap environmental compliance
  10. februára 2024 at 21:28

  Sustainable Copper scrap recycling Sure, here are some best practices for copper electrical connectors: 1. Use the Right Type of Connector: Copper connectors for electrical applications are available in different types such as crimp connectors, twist-on connectors, and compression connectors. It is important to choose the right type of connector based on size, application, and voltage rating. 2. Clean the Connectors: Before inserting the wires, ensure that the connectors are clean and free from dirt, oil, or oxidation. You can use a wire brush or sandpaper to clean the connectors if necessary. 3. Strip the Wires Correctly: When stripping the wires, ensure that you do not cut the wire strands or expose too much of the conductor. A general rule is to expose about 5/8 inch of the conductor, enough to fit into the connector and create a solid connection. 4. Use Proper Termination Techniques: When inserting the wires into the connectors, use proper termination techniques, such as crimping or compressing, to ensure a secure connection. 5. Use the Right Tools: Use the right tools, especially crimping tools and wire strippers to make sure that the wires are stripped and crimped correctly. This will improve the connection quality and reliability. 6. Use Anti-Oxidation Compound: Copper connectors are susceptible to oxidation, which can cause poor conductivity or even cause the connectors to fail over time. Using an anti-oxidation compound, also known as no-ox, can help protect the connectors from oxidation. 7. Label the Connections: When dealing with multiple connections, label each one to make sure that they are correctly connected and to prevent any potential issues during maintenance or troubleshooting. By following these best practices, you can achieve high-quality, reliable connections for your copper electrical connectors Metal waste disposal facility Copper scrap market insights Copper scrap refining methods Recycled copper raw materials Scrap Copper certification Scrap metal recycling best practices

 • Reply
  Iron waste reusing
  11. februára 2024 at 2:00

  Metal scrap inventory management Ferrous waste transportation Iron waste management services

  Ferrous material recycling process optimization, Iron scrap buyback, Metal recycling industry certifications

 • Reply
  SLhanehed
  11. februára 2024 at 11:14

  Precio De Cialis 5 Mg En Farmacias Guadalajara
  (Moderator)
  Cialis 5 mg prezzo prezzo cialis 5 mg originale in farmacia tadalafil 5 mg prezzo

 • Reply
  Iron scrap inventory services
  15. februára 2024 at 21:36

  Metal scrap processing plant Metal waste transportation services Iron scrap refabrication

  Ferrous waste reprocessing depot, Iron scrap shredding, Scrap metal trading

 • Reply
  Copper scrap auctions
  15. februára 2024 at 23:43

  Copper scrap reprocessing technologies Copper waste management Metal reclaiming and repurposing
  Copper cable scrap prices, Metal utilization, Copper scrap shredding

  Sustainable scrap metal handling, Copper scrap recycling process, Cable scrap recycling, Scrap metal reclamation company

 • Reply
  Shanehed
  17. februára 2024 at 0:46

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.
  #b#e#s#t#
  http://zavalinka.listbb.ru/viewtopic.php?f=3&t=2726
  http://3drus.ru/forum/topic_34491
  http://kvitka.ukrbb.net/viewtopic.php?f=37&t=19142
  http://www.tvoidom.galaxyhost.org/forums.php?m=posts&q=31669&n=last#bottom
  http://wisdomtarot.tforums.org/viewtopic.php?f=15&t=3512

 • Reply
  ALhanehed
  21. februára 2024 at 19:15

  zeolite heavy equipment llc

  zeolite heavy equipment llc

 • Reply
  Stephenput
  21. februára 2024 at 20:28

  zeolite heavy equipment llc specializes in providing heavy equipment for various industries. We offer a wide range of machines and devices, ensuring that our customers have access to reliable solutions for their production needs. Our company is dedicated to meeting the needs of our customers and providing them with high-quality equipment and services.

  zeolite heavy equip zeolite heavy equipment llc zahry machinery equipment llc zeolite heavy equipment llc ZAHRY MACHINERY EQU Zeolite Heavy Equipment LLC Zeolite Heavy Equipment LLC Zeolite Heavy Equipment LLC Zeolite Heavy Equipment LLC Zeolite Heavy Equipment LLC 03_96db

 • Reply
  Stephenput
  21. februára 2024 at 23:33

  ZAHRY MACHINERY EQUIPMENT LLC is a leading supplier of industrial equipment, offering comprehensive solutions for various industries. Our company offers a wide range of quality equipment and services to meet the needs of our customers. We strive for excellence in service and customer satisfaction, providing reliable and innovative solutions.

  zahry machinery equipment llc zahry machinery equipment llc zeolite heavy equipment llc zeolite heavy equipment llc zahry machinery equipment llc Zeolite Heavy Equipment LLC Zeolite Heavy Equipment LLC zeolite heavy equipment llc ZAHRY MACHINERY EQU Zeolite Heavy Equipment LLC 36da1ab

 • Reply
  IsmaelSkita
  22. februára 2024 at 9:20

  Hi there I am so excited I found your webpage, I really found you by mistake, while I was researching on Digg for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say thanks a lot for a incredible post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the awesome work.
  good online casino

 • Reply
  AShanehed
  22. februára 2024 at 12:13

  Hello there! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I really enjoy reading through your blog posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same subjects? Thank you so much!
  sites like csgojackpot

 • Reply
  Earnestdof
  22. februára 2024 at 12:46

  Aviator Spribe как играть
  You are mistaken. I can defend the position. Write to me in PM, we will discuss.
  Добро пожаловать в захватывающий мир авиаторов! Aviator – это увлекательная игра, которая позволит вам окунуться в атмосферу боевых действий на небе. Необычные графика и захватывающий сюжет сделают ваше путешествие по воздуху неповторимым.

  Получайте крупные выигрыши с автоматом Aviator Spribe казино играть по стратегии и ощутите волнение азарта!
  Aviator игра позволит вам почувствовать себя настоящим пилотом. Вам предстоит совершить невероятные маневры, выполнять сложные задания и сражаться с противниками. Улучшайте свой самолет, чтобы быть готовым к любым ситуациям и становиться настоящим мастером.
  Основные особенности Aviator краш игры:
  1. Реалистичная графика и физика – благодаря передовой графике и реалистичной физике вы почувствуете себя настоящим пилотом.
  2. Разнообразные режимы игры и миссии – в Aviator краш игре вы сможете выбрать различные режимы игры, такие как гонки, симулятор полетов и захватывающие воздушные бои. Кроме того, каждая миссия будет предлагать свои собственные вызовы и задачи.
  3. Улучшение и модернизация самолетов – в игре доступны различные модели самолетов, которые можно покупать и улучшать. Вы сможете устанавливать новое оборудование, улучшать двигательность и мощность своего самолета, а также выбирать различные варианты окраски и декорации.
  Aviator краш игра – это возможность испытать себя в роли авиатора и преодолеть все сложности и опасности воздушного пространства. Почувствуйте настоящую свободу и адреналин в Aviator краш игре онлайн!
  Играйте в «Авиатор» в онлайн-казино Pin-Up
  Aviator краш игра онлайн предлагает увлекательную и захватывающую игровую атмосферу, где вы становитесь настоящим авиатором и сражаетесь с самыми опасными искусственными интеллектами.
  В этой игре вы должны показать свое мастерство и смекалку, чтобы преодолеть сложности многочисленных локаций и уровней. Вам предстоит собирать бонусы, уклоняться от препятствий и сражаться с врагами, используя свои навыки пилотирования и стрельбы.
  Каждый уровень игры Aviator краш имеет свою уникальную атмосферу и задачи. Будьте готовы к неожиданностям, так как вас ждут захватывающие повороты сюжета и сложные испытания. Найдите все пути к победе и станьте настоящим героем авиатором!
  Авиатор игра является прекрасным способом провести время и испытать настоящий адреналиновый разряд. Готовы ли вы стать лучшим авиатором? Не упустите свой шанс и начните играть в Aviator краш прямо сейчас!
  Aviator – играй, сражайся, побеждай!
  Aviator Pin Up (Авиатор Пин Ап ) – игра на деньги онлайн Казахстан
  Aviator игра предлагает увлекательное и захватывающее разнообразие врагов и уровней, которые не оставят равнодушными даже самых требовательных геймеров.
  Враги в Aviator краш игре онлайн представлены в самых разных формах и размерах. Здесь вы встретите группы из маленьких и быстрых врагов, а также огромных боссов с мощным вооружением. Разнообразие врагов позволяет игрокам использовать разные тактики и стратегии для победы.
  Кроме того, Aviator игра предлагает разнообразие уровней сложности. Выберите легкий уровень, чтобы насладиться игровым процессом, или вызовите себе настоящий вызов, выбрав экспертный уровень. Независимо от выбранного уровня сложности, вы получите максимум удовольствия от игры и окунетесь в захватывающий мир авиаторов.
  Играйте в Aviator и наслаждайтесь разнообразием врагов и уровней, которые позволят вам почувствовать себя настоящим авиатором.

Leave a Reply