BRATISLAVA – „Z môjho pohľadu je veľmi ťažké si v súčasnosti prečítať skutočne objektívny a nezaujatý článok. Vidím v médiách veľkú manipuláciu s cieľom vyvolávať škandály a konflikty,“ tvrdí Agáta Staneková.
Kariéru začala v Slovenskom rozhlase. Potom odišla na stáž do britského BBC, kde nakoniec zakotvila na desať rokov. Vyskúšala si aj prácu v spravodajskej televízii, po ktorej si myslela, že zavesí novinárske povolanie na klinec. Našťastie sa tak nestalo. Jej hlas môžeme počuť opäť v rozhlasovom éteri, tentokrát pre začínajúce rádio Aktual. So študentami žurnalistiky prišla na pôdu bratislavskej katedry diskutovať aj o tom, ako slovenské médiá informujú o zahraničí.
„Slovenské médiá sa vo všeobecnosti veľmi málo venujú zahraničnému spravodajstvu,“ myslí si A. Staneková. „Vezmite si napríklad Mjanmarsko. Teraz sa niečo dozvedáme o situácii s Rohingami, ale koľko ste pred tým nepočuli o tejto krajine? A počuli ste o nej vôbec? Musela tam vzniknúť obrovská humanitárna kríza, aby sa začali médiá o región zaujímať.“ Správ zo sveta je, podľa novinárky, všeobecne málo. Netýka sa to len exotických krajín. Ako príklad uviedla Poľsko. „Odohrávajú sa tam nesmierne prelomové veci. Demokracia brutálne zlyháva a ani o tom sa nehovorí.“
Tvrdí tiež, že zahraničné spravodajstvo je veľmi bulvarizované. „Predtým som sa so svojimi šéfmi bila, aby sme zaradili témy aj o, povedzme, Afrike. Na to mi povedali, že musíme ľuďom dávať to, čo chcú. Ja som odvetila, že chcem našich poslucháčov aj vzdelávať. Nebudem im dávať len to, čo žiadajú, teda medvedíkov, pandy a podobné rozkošné zvieratká. Ja by som im mala rozšíriť obzory a ukázať iný uhol pohľadu.“
Text a foto: Veronika Rajničová
No Comments