Protestujúci v Hongkongu odkazujú: Prišli sme o oči aj uši, čo bude ďalšie?

Nemajú meno. Nemajú vodcu. Majú len spoločný cieľ. Čierna farba, plynové masky či žlté helmy sa stali ich symbolmi. Kto stojí za protestami a prečo neutíchajú? Nepokoje zasiahli okrem miestnych aj stovky výmenných študentov. Medzi nimi sa ocitla aj Katarína Tuanová, študentka Vysokej školy ekonomickej v Prahe. Jedným z najväčších ohnísk demonštrácií sa stala jej dočasná alma mater, Hongkonská Polytechnická univerzita.

Prečo ste sa rozhodli ísť študovať práve sem? Bolo už v tom čase vo vzduchu cítiť, čo sa v uliciach mesta odohrá a čo sa tam odohráva dnes?

Táto možnosť sa mi naskytla až na magisterskom štúdiu. Počas bakalára som bola na študijnom pobyte v Južnej Kórei, ale Hongkong som mala stále v pláne. Keď sa objavila príležitosť vycestovať tam na pol roka, bez podmienok, že sa musím zaviazať na dlhší čas, neváhala som. Myslím si, že šesť mesiacov je dosť na to, aby som vstrebala miestnu kultúru a životný štýl. Žiť či cestovať po Hongkongu ako študent je najvýhodnejšie.

V tom čase bolo mesto nedotknuté.Situácia sa začala vyvíjať do podoby, akú má dnes, až potom, čo som si podala  prihlášku, no napriek tomu som svoje rozhodnutie nezmenila. Neprišli žiadne odporúčania, aby som do školy nenastúpila a rodičia verili môjmu rozhodnutiu.

Nie je to prvýkrát čo Hongkongom otriasajú protesty. V roku 2014 sa do histórie zapísal takzvaný Umbrella Movement (雨傘運動), ktorý trval takmer tri mesiace. Vtedy vysokoškoláci bojovali za slobodné demokratické voľby. Vidíte spojitosť medzi touto udalosťou a súčasným hnutím ?

O Umbrella Movement som sa dozvedela až po začatí súčasných nepokojov. Prirodzene, zaujímalo ma, či sa v minulosti nedialo niečo podobné a hľadala som odpovede na to, ako sa terajšia situácia môže vyvinúť. Natrafila som na ľudí, ktorí  poznali niekoho, kto sa predošlého protestu zúčastnil.

Upokojili ma ich slová, že všetko sa odohralo v tichosti. Každodenný život mesta sa veľmi nezmenil, a tak som verila, že to bude tento rok rovnaké. Ale čím viac som sa o minulosti dozvedala, tým menej sa to zhodovalo so súčasnosťou. Jeden z najmarkantnejších rozdielov v protestoch bola organizovanosť. Ten z roku 2014 bol organizovaný. Angažovali sa v ňom rôzne politické strany, asociácie, organizácie a podobne. Subjekty, ktoré vždy tie stretnutia nejako korigovali.

Čo sa zmenilo?

Keďže bol protest riadený, mali koho zatknúť a postaviť pred súd. Súčasné demonštrácie nemajú žiadneho lídra, nikto ich nezastrešuje, nikto za ne nezodpovedá a nikto ich nevedie. Ľudia sa sami organizujú cez sociálne média, najčastejšie prostredníctvom četovacích aplikácií.

Fungujú anonymne, práve preto dokážu prežiť bez toho, aby boli odhalení. Sú spontánni. Hocikto navrhne miesto a čas stretnutia. Tie sa plánujú z týždňa na týždeň, niekedy aj zo dňa na deň, či z hodiny na hodinu. Okrem organizovanosti je najzásadnejší rozdiel medzi súčasnými nepokojmi a Umbrella Movement v tom, že v roku 2014 sa týmto protestom nič nezmenilo. V roku 2019 dosiahli naplnenie niekoľkých požiadaviek.

Aké sú špecifické znaky, podľa ktorých viete určiť, že sme v uliciach stretli podporovateľov protestu?

Čierna farba symbolizuje celé toto hnutie, preto sa jej aj ja snažím vyhnúť, keď sa rozhodujem, čo si oblečiem. Touto farbou sa zahaľujú od hlavy k pätám – od čiernych topánok,  cez mikiny až po šiltovky. Nijako sa nenazývajú. Tí najradikálnejší, tí čo zapaľujú dymovnice a sprejujú grafity, nosia prilby a masky, tak tým sa hovorí Predná línia.

Ich symboly sa vyvinuli časom a sú reakciou na udalosti, ktoré ich sprevádzajú. Znak prilby a plynovej masky sú odpoveďou na fyzické útoky a policajné násilie, keď účastníkov rozháňali streľbou gumových projektilov. Takýto projektil jednému dievčaťu v Prednej línií poškodil zrak tak veľmi, že oslepla. Na znak súcitu i poukázania na hrubosť polície, si protestujúci začali preliepať jedno oko.

Protesty sa z ulíc presunuli do škôl, a tak sa novým symbolom stali aj ony. Napríklad, u nás na univerzite, je množstvo sôch s helmami na hlave alebo s plynovými maskami, či masa plagátov s tvárou, ktorá má prekryté oko. Aj fyzický útok na demokratického kandidáta pročínskym prívržencom skončil tak, že mu odhryzol ucho. Poukazujú na tie najväčšie straty  a hovoria: „Prišli sme o oči aj o uši, čo bude ďalšie?“

Na znak súcitu si protestujúci preliepajú jedno oko, znázornili to aj na plagátoch.

Kto je jadrom hnutia?

Hlavnou silou demonštrácií sú mladí študenti vo veku od 18 do 22 rokov. Samozrejme, nájdu sa medzi nimi naozaj aj veľmi mladí ľudia. Myslím si, že najmladší zatknutý člen bol 13 ročný chlapec a najstarší mal 84 rokov. Čo sa Prednej línie týka, tú tvoria vysokoškoláci.

Niektoré štatistiky uvádzajú že až 60 percent ľudí vo veku od 18 do 29 rokov plánuje z Hongkongu emigrovať. Stretli ste sa vo svojom okolí s takýmito názormi? Naozaj chcú mladí z krajiny odísť?

Tí, s ktorými som bola v kontakte, mi otvorene povedali, že nie sú s tamojšou situáciou spokojní. Nemysleli tým protesty, ale politickú situáciu. Vláda nenačúva svojmu ľudu.Sama som si hovorila, či to nakoniec nedopadne tak, že sa mladá generácia rozpŕchne do sveta a Hongkong zaplnia ľudia z Číny.

Ak nie ste s niečím vo svojej krajine spokojní, vzoprite sa tomu a konajte. Má to význam.

Výskumy uvádzajú, že vyše 80 percent hongkonského obyvateľstva sa necíti byť Číňanmi. Máte s tým nejaké skúsenosti, máte na to názor?

Je to logické, majú svoj vlastný systém aj jazyk. Než ich v roku 1997 odovzdali Číne, patrili k najslobodnejším krajinám. Majú veľmi liberálne zákony, je tam napríklad povolená prostitúcia. Mne to príde tak, že sa držia pravidla: Kým robíš niečo nelegálne, je to v poriadku. Dovtedy, kým ťa nenachytajú.  Podstata je , že ak vedľa seba postavíte človeka, ktorý celý život vyrastal v komunistickej Číne a človeka z Hongkongu, sú diametrálne odlišní.

Podporovateľov protestu môžete identifikovať na základe čierneho oblečenia.

Nie je, podľa vás, na niečo dobré aj to, že sa tam Čína snaží nastoliť poriadok a „morálku“ ?

Je to mesto, kde je zaužívaná politika – jedna krajina, dva systémy, takže si veľmi za svojou autonómiou stoja. Jediné, čo s pevninou zdieľajú, sú armádne zložky. Oficiálne je Hongkong Čína, ale majú vlastnú legislatívu. Nezávisle si navrhujú aj uplatňujú zákony. Napríklad, najnovšie riešili zákon, ktorý zakazoval zakývanie tvárí maskami a rúškami. Miestna vláda ho schválila veľmi rýchlo, a práve ten najvyšší súd – nezávislý, to označil za neadekvátne a zákon zamietol.

Práve v tomto prípade sa ozvala Čína,  že by vôbec nemalo byť v ich právomoci takto rozhodovať. Hongkong sa ohradil, že majú právo na samostatnú súdnu moc a nik iný by sa do týchto vecí nemal miešať.

Myslíte si, že Hongkonská polícia v skutočnosti prijíma rozkazy od pevninskej Číny?

Je pravda, že sa miesta polícia označuje ako hongkonská, ale ja si myslím, že nie všetci jej členovia sú rodení Hongkončania. Spôsob, akým sa k ľudom správajú a ako vulgárne s nimi hovoria, mi nesedí s tým, že sú jedna krv. Nie je to potvrdené a myslím si, že by to Peking ani nikdy nepriznal, ale viacerí si myslíme, že v ich radoch sú dosadení Číňania.

Plynie päťdesiatročné ultimátum slobody a v roku 2047 sa mesto opäť v plnom rozsahu stane oficiálnou súčasťou Číny. Myslíte si, že ľudia rozmýšľajú nad svojou budúcnosťou a boja sa, čo im táto zmena prinesie?

Riešia to, čo je teraz. Ide im o to, že práve teraz majú právo na slobodu a demokraciu, tak ju chcú mať. Autonómia je síce na papieri podpísaná ešte na ďalších 27 rokov, ale Čína ju už teraz začína napádať. Vedia, že v roku 2047 s tým už nič neurobia. Teraz ešte áno, a preto bojujú. O tom, čo bude, premýšľajú, ale či majú strach, ťažko povedať.

Ako miestne médiá informujú o protestoch? Dostávajú priestor alebo sú zatláčané do úzadia? Aký je postoj miestnych novinárov?

Protesty pokrývajú média veľmi dobre. Komunita reportérov má svoje oficiálne noviny a televíziu, ale je tam aj množstvo nezávislých reportérov, ktorí majú svoje vlastné asociácie a nahráva im do kariet veľká liberálnosť štátu.

Bojom za slobodu a demokraciu, húževnatosťou a vytrvalosťou chcú  inšpirovať celý svet. Predovšetkým ľudí v Číne.

Množstvo kameramanov či fotografov stojí priamo pred políciou v prednej línií. Niekde inde na svete sú v takýchto prípadoch barikády a reportéri stoja za nimi. V Hongkongu nie. Aj počas streľby môžu ísť tak blízko, ako si sami trúfnu. Správy sa šíria aj cez sociálne siete, najmä Twitter. Vláda je voči nim bezmocná.

Ocitli ste si sa v centre diania protestov aj vy?

Nie, vždy som sa snažila ohniskám vyhýbať. Vďaka četovacej aplikácií či iným sociálnym sieťam nebolo ťažké zistiť, kedy sa najbližšie stretnutie uskutoční. Napríklad moji spolužiaci veľmi často takéto správy zdieľali. Väčšina protestov sa koncentrovala na jednom mieste, bežný človek sa s nimi vôbec nemusel dostať do styku. Za tie štyri mesiace čo som tu, som sa nestala priamym svedkom žiadnej akcie.

Logicky, keď sa k takýmto informáciám dá ľahko dostať, ako je možné, že to neuľahčilo aj prácu polície?

Nemyslím si, že je pre nich ťažké zistiť, kedy bude najbližšie stretnutie protestujúcich. Ide skôr o ich právomoc. Prichádzajú len vtedy, keď už je na mieste skutočne veľa ľudí, aby ich rozohnali. Úprimne, týchto stretnutí je dosť veľa a nemyslím si, že ich polícia nejako zvlášť sleduje.

Ako už bolo povedané, protesty dosiahli svoj cieľ a návrh zákona stiahol. Prečo stále pretrvávajú?

To bol prvotný impulz, prečo začali. Za ten čas, kým vláda ľudu nenačúvala, sa zoznam požiadaviek rozšíril. Úrady boli pasívne a polícia čoraz násilnejšia. Preto bolo cieľom hnutí získať slobodu, nechceli, aby boli ich stretnutia obmedzované. Ozbrojená brutalita narastala a protestujúci žiadali vládu, aby uznala, že je neúmerne krutá. Preto, keď už bol zákon v októbri stiahnutý, ľuďom to nestačilo. Už to nebola ich jediná požiadavka.

Opäť poukážem na policajné zložky, ktoré nezachádzajú s ľuďmi tak, ako by mali. Na internete koluje množstvo materiálu či už fotiek alebo videí, ako niekoho bez dôvodu brutálne trestajú. Všetko sa popiera.

Aké sú požiadavky protestujúcich?

 1. Stiahnutie zákona o extradícii
 2. Demisia Carrie Lamovej a zavedenie plného všeobecného volebného práva (čínska vláda trvala na tom, aby v Hongkongu boli voľby, avšak občania si mali vyberať iba z kandidátov navrhnutých z Pekingu)
 3. Transparetné vyšetrovanie policajného násilia a zneužívania moci
 4. Zastavenie nazývania protestu z 12. júna ako „výtržnosti“
 5. Prepustenie všetkých zatknutých demonštrantov bez obvinení

Cítili ste sa ako cudzinka vo väčšom ohrození? Napríklad pred políciou?

Našťastie nie, nikdy som s nimi nemala problém. Aj keď som sa neraz stretla s ozbrojenými zložkami, ktoré mali všetky možné zbrane. Vtedy len stáli na ulici a v podstate nič nerobili. To je však len jeden uhol pohľadu. Sú tu ľudia, ktorých  bezdôvodne brutálne napadli a práve oni sa snažia, aby sa vláda prestala polície zastávať a priznala si pochybenie.

Existujú zdokumentované a podložené teórie, že napriek tomu, že by mal byť Hongkong autonómny, Peking si do vlády dosadzuje svojich ľudí a snaží sa mesto riadiť podľa seba. Aký je váš názor?

Môže to byť jeden z dôvodov, prečo je vláda stále pasívna. Pravdepodobne je obmedzovaná z Pekingu. Nemyslím si, že sú bez rozumu a nevidia, čo sa deje, skôr s tým nič nemôžu urobiť. Vedia, čo ľudia chcú, no nemôžu im vyhovieť. Ak by najvyššia ministerka, Carrie Lam, skutočne ignorovala ľud z vlastnej vôle, bola by som veľmi prekvapená.

Vráťme sa ešte k vašej škole. Epicentrom najaktuálnejších udalostí bola Polytechnická univerzita. Viete nám priblížiť, čo sa vlastne stalo?

Spočiatku protesty začínali na Čínskej univerzite. Polytechnická univerzita mala ale lepšiu, strategickejšiu polohu. Z nej sa dalo zablokovať viac kľúčových miest. Dôležité je podotknúť, že tí, ktorí objekt obliehali, neboli len miestni študenti.

Zatarasili cesty, metro a keď prišla polícia, tak sa pred ňou bránili práve z kampusu školy. Ten bol následne zničený. Zabarikádovali všetky vchody stoličkami a lavicami a porozbíjali okná, takže teraz je univerzita nepoužiteľná. Ja prístup do budovy stále nemám. Medzi ľuďmi sa povráva, že doteraz tam ešte stále niekto je. Polícia školu oblieha dodnes. Samozrejme, sú to len neoficiálne domnienky, ale napríklad pred pár dňami z toho kampusu vyviedli ďalšieho študenta, a to už prešlo vyše týždňa, odkedy sa začala jeho okupácia.

Prečo práve univerzitné objekty?

Pôvodná stratégia bolo schádzať sa vonku, na verejných miestach, napríklad v parkoch. Avšak scenár bol vždy ten istý – stretli sa, prišla hliadka a rozohnala ich. Tak zmenili taktiku a prešli do univerzít. Pretože väčšina protestujúcich sú študenti a tiež preto, že polícia za normálnych okolností nemá do týchto objektov povolený vstup.

Čo chcú podľa vás protestujúci svojimi činmi odkázať svetu? Je to jediná cesta ako niečo zmeniť?

Tým bojom za slobodu a demokraciu, tou húževnatosťou a vytrvalosťou chcú  inšpirovať celý svet. Predovšetkým ľudí v Číne. Chcú vo svojej krajine nastoliť slobodu. A chcú, aby to svet vedel. Ak nie ste s niečím vo svojej krajine spokojní, vzoprite sa tomu a konajte. Má to význam.

Je podľa vás hongkonský ľud skôr prozápadný a ovplyvnený Britániou, alebo sa ich identita spája viac s východom?

Na toto neexistuje jednoznačná odpoveď. Pravdepodobne sa cítia byť Číňanmi v tom zmysle, že odtiaľ pochádzajú, ale nestotožňujú sa s ich politikou a režimom. V súčasnosti sa cítia byť Hongkončania. Vyvíjali sa samostatne a nepovažujú sa ani za britský, ani za čínsky subjekt. Sú mixom oboch krajín, a to ich robí tým, čím sú dnes. Ich jazyk je tiež odlišný. Na pevninskej Číne sa oficiálne hovorí mandarínčinou a na malom území, vrátane Hongkongu, sa hovorí kantónčinou. Kantonská čínština je ich neoficiálny, nepísaný jazyk. Práve počas protestov tento jazyk zdôrazňovali, pretože je to jazyk, ktorý ovládajú všetci v krajine a vedia ho zo všetkých jazykov najlepšie. Je to niečo unikátne, špecifické, niečo čo ich odlišuje. Je to jazyk Hongkongu.

Hongkong sa vyvíjal samostatne. Nepovažujú sa ani za britský, ani za čínsky subjekt.

Straty na životoch, ktoré sa udiali počas protestov:

Napríklad prípad dievčaťa, ktorý bol označený ako samovražda, ale v rôznych médiách kolovali videá a informácie, že to tak nebolo. Našlo sa video, kde je nasnímaná ako vstupuje do výťahu s neznámym mužom, ktorý bol označený za člena mafie.

Vyskytlo sa množstvo prípadov úmrtí, keď nebohých vyhlásili za samovrahov, ale miestni ľudia o tom dosť pochybovali. Bolo to zvláštne – z ničoho nič sa za jeden týždeň stali tri samovraždy. Tieto diskusie vedú najmä mladí,  od učiteľov v školách nikdy nezaznelo ani slovo.

Ďalším prípadom je údajný smrteľný pád chlapca v garáži, ktorý vyvolal veľké ohlasy. Polícia niekoľkokrát v tejto veci klamala, čo v ľuďoch opäť vyvolalo pocit nedôvery. Príchod sanitky ku chlapcovi trval vyše 40 minút a nikto nechápal, prečo tak dlho. Špekulovalo sa, že práve polícia nechcela záchranárov ku chlapcovi pustiť. Tá to všetko poprela. Objavili sa zábery z bezpečnostných kamier, že vchod do chlapcovej garáže blokovali policajné auta, takže sanitka vôbec nemohla prejsť.

Text: Kristína Debnárová

Foto: Katarína Tuanová

Kristína Debnárová

You Might Also Like

41 komentárov

 • Reply
  roognit
  12. decembra 2023 at 15:26

  propecia prostate cancer Boniva Injection may cause serious side effects including

 • Reply
  HermanMag
  12. decembra 2023 at 19:46

  Thinking about one new venture or intending to sell an active business? One operation negotiator might solely be that perfect guide to pilot and help those fundamental decision. This company landscape may be involved; request pros with the talent steer you personally to glory.

  business loan broker

 • Reply
  CarmelaBot
  14. decembra 2023 at 6:26

  Matthew Michael D’Agati functions as the owner of Renewables Worldwide, a Solar Company in Massachusetts.

  A handful of a long time ago, venturing into an adventurous journey, Matthew D’Agati ventured into the realm of solar, or in a opportunity started effectively promoting megawatts of power, mainly throughout the business industry, partnering with solar farm developers and local businesses in the „architecture“ of its undertakings.

  Ongoing media in to the manufacture, guided Matt to become a member of a regional startup 2 several years earlier, and in a short time, he assumed the role of their CSO, responsible for all operation and corporate growth, in addition to being granted community possession.

  During ideal relationships and shear run ethic, Matthew D’Agati boosted that service from a marginal very first-year sales to more than a two hundred% boost in low earnings by annum two. Building on that basis, Renewables Worldwide’s (RW), a master-owned or operated company, was developed with the charge of supplying alternative strength solutions for a more intelligent and more ecological future.

  Other exclusively, realizing there is an untapped market in the market place and an improved approach to attain information, RW’s is one of the few corporations in the US . to place emphasis on individual learning, focusing in both profitable and non-commercial sun grind off-take. The company’s idea is to setup a commissions facilities on a local, regional, national level, offering a multitude of eco-friendly electricity models within just the of Renewables Worldwide, Inc..

  This enthusiasm in your sustainable sector endures to thrill and inspire Matthew in moving forward his search to work with organisations that use the equal of selling limitless power solutions for a way more maintainable prospect. Matt possesses the in small business from a business program at Hesser College.

  The ways maximize solar farm revenue provided by Matthew D’Agati.

 • Reply
  JamesErync
  6. januára 2024 at 1:00

  Grateful for sites like this one that promote information sharing. Explore my site, and let’s journey the legal together! site to spread specialized views. Rest assured, comprehending the nuances of personal injury cases can change your understanding. Appreciative of sites, just like this gem, that encourage spreading wisdom. Explore my site, and let’s travel through the legal together!
  https://amicuslegalgroup.com/practice-areas/dui-defense/victorville-dui-lawyer/
  Guidance for Picking the Correct Personal Injury Attorney for Your Own Case 6da1ab6

 • Reply
  ppu-prof_pl
  27. januára 2024 at 16:27

  Наша бригада квалифицированных мастеров приготовлена подать вам прогрессивные средства, которые не только обеспечат прочную защиту от холода, но и дарят вашему зданию современный вид.
  Мы практикуем с самыми современными средствами, гарантируя постоянный период службы и прекрасные решения. Изолирование наружных поверхностей – это не только сокращение расходов на подогреве, но и забота о окружающей среде. Энергоэффективные технологические решения, каковые мы внедряем, способствуют не только своему, но и сохранению природных ресурсов.
  Самое важное: Утепление дома стоимость квадратного метра у нас открывается всего от 1250 рублей за м2! Это бюджетное решение, которое превратит ваш жилище в реальный теплый уголок с минимальными затратами.
  Наши примеры – это не единственно утепление, это создание площади, в где каждый деталь преломляет ваш индивидуальный моду. Мы возьмем во внимание все ваши потребности, чтобы осуществить ваш дом еще дополнительно теплым и привлекательным.
  Подробнее на https://ppu-prof.ru
  Не откладывайте заботу о своем корпусе на потом! Обращайтесь к экспертам, и мы сделаем ваш помещение не только более теплым, но и изысканнее. Заинтересовались? Подробнее о наших трудах вы можете узнать на сайте компании. Добро пожаловать в сферу гармонии и уровня.

 • Reply
  Copper scrap inspection and grading
  2. februára 2024 at 20:10

  Copper wire scrap buyers Copper scrap inventory forecasting Recycled copper raw materials

 • Reply
  Copper radiator recycling
  3. februára 2024 at 6:35

  Scrap copper trading Scrap copper warehousing Scrap Copper recycling rates

 • Reply
  Copper scrap reclamation services
  3. februára 2024 at 15:44

  Scrap copper pricing Copper scrap compliance Copper recycling company

 • Reply
  Aluminium radiator scrap recycling
  4. februára 2024 at 2:06

  Aluminium scrap demand analysis Aluminium scrap sales negotiations Scrap aluminium resource efficiency

 • Reply
  Scrap aluminium business development
  4. februára 2024 at 16:30

  Aluminium scrap market insights Aluminium scrap cleaning Scrap aluminium market insights

 • Reply
  Iron scrapyard services
  5. februára 2024 at 5:23

  Metal scrap reclaiming yard Ferrous material recycling data management Iron reclaiming plant

  Ferrous material recycling symposiums, Iron waste reclaiming and reuse, Scrap metal compaction

 • Reply
  Aluminium recycling equipment
  5. februára 2024 at 23:42

  Metal waste recovery and recycling Aluminum scrap material testing Scrap aluminium repurposing
  Scrap metal collection center, Selling aluminum cable scrap, Metal reprocessing facilities

 • Reply
  Scrap aluminium trading platform
  6. februára 2024 at 16:30

  Scrap metal disposal center Scrap aluminium secondary market Scrap aluminum supply chain
  Metal waste repurposing innovations, Scrap aluminum cables, Scrap metal analysis services

 • Reply
  Aluminium alloy reclamation
  7. februára 2024 at 5:09

  Metal reprocessing operations Scrap aluminium storage solutions Scrap aluminum recycling
  Metal recycling and reclamation, Aluminum cable scrap recycling guidelines, Metal scrap yard recycling

 • Reply
  Scrap aluminium repackaging
  7. februára 2024 at 16:33

  Metal scrap yard collection Aluminum scrap uses Aluminium recycling best practices
  Metal scrap dealer, Aluminum cable scrap market demand, Metal waste reclamation methodologies

 • Reply
  Iron recovery depot
  7. februára 2024 at 20:25

  Environmentally friendly scrap metal trading Ferrous material recycling stakeholder engagement Iron reclamation yard services

  Ferrous material recycling yard, Iron scrap reclaimer, Metal reutilization center

 • Reply
  Aluminium byproduct reclamation
  8. februára 2024 at 3:56

  Metal recovery industry Aluminum recycling compliance Alloy aluminum recycling
  Metal reutilization facility, Aluminum cable scrap export, Metal waste utilization

 • Reply
  Iron repurposing facility
  8. februára 2024 at 6:26

  Recycling Sustainability Ferrous material waste disposal Iron and steel reclaiming facility

  Ferrous scrap cost reduction, Iron scrap reclamation solutions, Metal trade insurance

 • Reply
  Efficient aluminium scrap handling
  8. februára 2024 at 18:27

  Scrap metal reclaiming center Scrap aluminium trading market Scrap aluminium product reclamation
  Metal reclamation and reutilization solutions, Aluminum cable scrap buyers, Metal recuperation yard

 • Reply
  Iron scrap disassembling
  8. februára 2024 at 19:02

  Scrap metal compaction Ferrous material recycling supply Iron reuse facility

  Ferrous material recycling appraisal, Iron scrap treatment, Scrap metal procurement firm

 • Reply
  Iron scrap salvage depot
  9. februára 2024 at 5:00

  Metal waste repurposing facility Ferrous material shearing technology Iron scrap reclaiming and processing

  Ferrous scrap emergency preparedness, Iron waste recovery solutions, Scrap metal market competition

 • Reply
  Aluminium scrap lifecycle analysis
  9. februára 2024 at 10:24

  Metal residue reprocessing Scrap aluminum collection Aluminium scrap weight measurement
  Metal scrap recovery depot, Aluminum cable waste, Industrial metal waste disposal

 • Reply
  Iron recycling and recovery facility
  9. februára 2024 at 12:14

  Metal export compliance Ferrous scrap energy efficiency Iron reclaiming depot

  Ferrous material waste transportation, Iron scrap repackaging, Industrial scrap metal pricing

 • Reply
  Copper scrap disposal solutions
  10. februára 2024 at 4:56

  Copper scrap pricing strategy Copper scrap accreditation Environmental benefits of Copper scrap recycling

  Metal reprocessing and recycling, Copper scrap material sourcing, Metal reclamation yard

 • Reply
  Copper scrap sorting techniques
  10. februára 2024 at 10:58

  Copper scrap shipping Copper is an essential mineral needed for various physiological functions, including the production of red blood cells and maintenance of nerve cells, connective tissues, and immune system. However, excessive exposure to copper can cause toxic effects on the body leading to copper poisoning. Individuals at risk of harm from copper poisoning include: 1. Occupational exposure: Workers involved in copper mining, refining, manufacturing, and recycling are at high risk of copper toxicity due to prolonged exposure to copper dust, fumes, and solutions. 2. Environmental exposure: People living near industrial sites or areas with high copper concentration in water, soil, or air are at risk of copper poisoning. This may occur due to pollution or contamination by copper-containing pesticides or fertilizers. 3. Ingestion of copper from food or supplements: While copper is an essential mineral, excessive ingestion from supplements or contaminated food may lead to toxic levels. This may occur in people with Wilson’s disease, a genetic disorder characterized by the inability to excrete copper normally. 4. Infants fed with copper-containing milk formulas: Some infant milk formulas contain higher levels of copper than breast milk, leading to copper toxicity in infants. Symptoms of copper poisoning may include abdominal pain, nausea, vomiting, diarrhea, headache, dizziness, confusion, anemia, liver and kidney damage, and in severe cases, seizures and coma. Preventing copper poisoning involves minimizing exposure to copper in occupational or environmental settings, avoiding excessive intake of copper-containing supplements or contaminated food, and ensuring that infant milk formulas do not contain excessive levels of copper. Treatment of copper poisoning may involve chelation therapy, which involves the administration of drugs that bind to copper and promote its excretion from the body Metal scrap reclamation solutions Sustainable copper scrap solutions International copper scrap trade Scrap copper yard Copper scrap pricing Metal recyclable waste management

 • Reply
  Iron scrap logistics services
  10. februára 2024 at 21:32

  Global metal commodity trade Ferrous material by-product marketing Iron reclamation and utilization solutions

  Ferrous material recycling organization affiliations, Iron recovery and reuse, Metal waste export regulations

 • Reply
  Jseraldtaipt
  11. februára 2024 at 12:50

  Viagra Cialis
  (Admin)
  Cialis 5 mg prezzo prezzo cialis 5 mg originale in farmacia tadalafil 5 mg prezzo

 • Reply
  Gichardnob
  14. februára 2024 at 16:35

  Cialis GenГ©rico
  It is error.
  Cialis 5 mg prezzo cialis prezzo cialis 5 mg prezzo

 • Reply
  Iron refining
  16. februára 2024 at 6:56

  Scrap metal disposal yard Scrap metal storage Iron repurposing center

  Ferrous metal recycling compliance, Scrap iron recovery services, Metal reclaiming and reprocessing facility

 • Reply
  Copper scrap energy efficiency
  16. februára 2024 at 14:25

  Copper scrap occupational safety Copper scrap environmental best practices Metal scraps reprocessing
  Copper cable recycling steps, Scrap metal assessment services, Recycled copper ingots

  Metal reprocessing services, Copper scrap industry trends, Copper cable scrap utilization, Metal scrap market forecasting

 • Reply
  FobertTaf
  17. februára 2024 at 12:48

  Excellent site you have here but I was wanting to know if you knew of any forums that cover the same topics talked about here? I’d really love to be a part of group where I can get feed-back from other experienced individuals that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Many thanks!
  „cloudbet“

 • Reply
  Plisse_cop
  18. februára 2024 at 12:27

  Дорогие Друзья!
  Предъявляем вам инновационное понятие в мире декора внутреннего пространства – шторы плиссе. Если вы желаете к совершенству в каждой части вашего жилища, то эти гардины будут выдающимся выбором для вас.
  Что делает шторы плиссе такими особыми? Они объединяют в себе в себе грацию, практичность и пользу. Благодаря уникальной структуре, новаторским материалам, шторы плиссе идеально гармонизируются с для какого угодно ложи, будь то гостинка, койка, печь или должностное пространство.
  Закажите жалюзи плиссе – совершите уют и великолепие в вашем доме!
  Чем подкупают шторы плиссе для вас? Во-первых, их самобытный проект, который добавляет к обаяние и стильность вашему месту. Вы можете отыскивать из разнообразных текстур, оттенков и подходов, чтобы подчеркнуть оригинальность вашего дома.
  Кроме того, шторы плиссе предлагают многочисленный базар эксплуатационных вариантов. Они могут контролировать уровень сияния в пространстве, преграждать от солнечных лучей, поддерживать приватность и формировать уютную атмосферу в вашем доме.
  Наш сайт: http://www.tulpan-pmr.ru
  Мы поможем вам отыскать шторы плиссе, какие замечательно гармонизируются с для вашего обстановки!

 • Reply
  AShanehed
  21. februára 2024 at 19:23

  ZAHRY MACHINERY EQUIPMENT LLC

  Zeolite Heavy Equipment LLC

 • Reply
  Stephenput
  22. februára 2024 at 9:34

  Howdy! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay. I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates.
  best online casino ontario canada

 • Reply
  Earnestroaks
  22. februára 2024 at 11:59

  Hi there Dear, are you actually visiting this web site on a regular basis, if so afterward you will definitely obtain nice knowledge.
  online real casino australia

 • Reply
  TimsothyGuate
  22. februára 2024 at 12:56

  Авиатор Спрайб играть
  Certainly. I agree with told all above. We can communicate on this theme. Here or in PM.
  Добро пожаловать в захватывающий мир авиаторов! Aviator – это увлекательная игра, которая позволит вам окунуться в атмосферу боевых действий на небе. Необычные графика и захватывающий сюжет сделают ваше путешествие по воздуху неповторимым.

  Откройте для себя захватывающий мир игрового автомата Aviator Spribe играть казино!
  Aviator игра позволит вам почувствовать себя настоящим пилотом. Вам предстоит совершить невероятные маневры, выполнять сложные задания и сражаться с противниками. Улучшайте свой самолет, чтобы быть готовым к любым ситуациям и становиться настоящим мастером.
  Основные особенности Aviator краш игры:
  1. Реалистичная графика и физика – благодаря передовой графике и реалистичной физике вы почувствуете себя настоящим пилотом.
  2. Разнообразные режимы игры и миссии – в Aviator краш игре вы сможете выбрать различные режимы игры, такие как гонки, симулятор полетов и захватывающие воздушные бои. Кроме того, каждая миссия будет предлагать свои собственные вызовы и задачи.
  3. Улучшение и модернизация самолетов – в игре доступны различные модели самолетов, которые можно покупать и улучшать. Вы сможете устанавливать новое оборудование, улучшать двигательность и мощность своего самолета, а также выбирать различные варианты окраски и декорации.
  Aviator краш игра – это возможность испытать себя в роли авиатора и преодолеть все сложности и опасности воздушного пространства. Почувствуйте настоящую свободу и адреналин в Aviator краш игре онлайн!
  Играйте в «Авиатор» в онлайн-казино Pin-Up
  Aviator краш игра онлайн предлагает увлекательную и захватывающую игровую атмосферу, где вы становитесь настоящим авиатором и сражаетесь с самыми опасными искусственными интеллектами.
  В этой игре вы должны показать свое мастерство и смекалку, чтобы преодолеть сложности многочисленных локаций и уровней. Вам предстоит собирать бонусы, уклоняться от препятствий и сражаться с врагами, используя свои навыки пилотирования и стрельбы.
  Каждый уровень игры Aviator краш имеет свою уникальную атмосферу и задачи. Будьте готовы к неожиданностям, так как вас ждут захватывающие повороты сюжета и сложные испытания. Найдите все пути к победе и станьте настоящим героем авиатором!
  Авиатор игра является прекрасным способом провести время и испытать настоящий адреналиновый разряд. Готовы ли вы стать лучшим авиатором? Не упустите свой шанс и начните играть в Aviator краш прямо сейчас!
  Aviator – играй, сражайся, побеждай!
  Aviator Pin Up (Авиатор Пин Ап ) – игра на деньги онлайн Казахстан
  Aviator игра предлагает увлекательное и захватывающее разнообразие врагов и уровней, которые не оставят равнодушными даже самых требовательных геймеров.
  Враги в Aviator краш игре онлайн представлены в самых разных формах и размерах. Здесь вы встретите группы из маленьких и быстрых врагов, а также огромных боссов с мощным вооружением. Разнообразие врагов позволяет игрокам использовать разные тактики и стратегии для победы.
  Кроме того, Aviator игра предлагает разнообразие уровней сложности. Выберите легкий уровень, чтобы насладиться игровым процессом, или вызовите себе настоящий вызов, выбрав экспертный уровень. Независимо от выбранного уровня сложности, вы получите максимум удовольствия от игры и окунетесь в захватывающий мир авиаторов.
  Играйте в Aviator и наслаждайтесь разнообразием врагов и уровней, которые позволят вам почувствовать себя настоящим авиатором.

 • Reply
  IsmaelSkita
  26. februára 2024 at 14:20

  what is bitcoin : Bitcoin (BTC) is the first and most popular digital currency in the world, it has been issued since 2009. It differs from all world currencies because it is not tied to certain countries and is completely decentralized.
  Due to this, no one can block the circulation of Bitcoins or seize these funds, because they do not exist in a particular place – they are just records in a replicated distributed database. In fact, anyone can issue Bitcoins (mining), the only condition – access to the Internet and PC.
  One of the advantages of Bitcoins is its owners` anonymity – although the data on transactions in real-time is publicly available, it is possible to track only Bitcoin addresses of users without binding them to specific individuals. Therefore, the number of Bitcoins (and, therefore, the funds stored in them) of a particular user cannot be tracked through any bank.“

 • Reply
  Earnestroaks
  26. februára 2024 at 16:37

  cat казино играть
  https://7sps.ru/

Leave a Reply