Komentár: Nová štátna televízia RTVS, teda STaR

Médiá na Slovensku zažívajú krušné chvíle. Nie je to tak dávno, čo vyšlo najavo, že sa v Televízii Markíza začína boj o najsledovanejšie spravodajstvo. Dôvodom sú spory medzi redaktormi a vedením. Nezaostáva však ani vládna garnitúra v podobe nového zákona o Slovenskej televízií a rozhlase z dielne ministerstva (ne)kultúry. Čo si teda Martina Šimkovičová pripravila?

Sloboda médií vo vlastných rukách

Po trinástich rokoch má skončiť Rozhlas a televízia Slovenska v takej podobe, na akú sme boli zvyknutí. No na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že sa nič dramaticky meniť nebude. Pri vláde Smeru, Hlasu a SNS si však nikdy nemôžete byť istí. Ministerka (ne)kultúry Martina Šimkovičová, ktorá sa hrdo hlási k slovenským tradíciám, hoci býva za rakúskymi hranicami v Kittsee, rozhodla, že zoberie slobodu médií do vlastných rúk. A tu narážame na problém. Bývala hviezda spravodajstva Markízy, ktorá rapovala v živom vysielaní, poslala do medzirezortného pripomienkového konania svoju ideu, ako by mali verejnoprávne médiá po novom fungovať. Je ale namieste myslieť si, že práve ona je vyvolená, ktorá ich vzkriesi?

Vlastný pohľad na verejnoprávnosť

Útoky na novinárov nie len Rozhlasu a televízie Slovenska sú čoraz častejšie. Z nedávnych udalostí je možno najznámejší konflikt Roberta Fica s pražskou spravodajkyňou RTVS Katarínou Vítkovou. Premiér povedal, že „redaktorka útočí v zahraničí na vlastnú vládu a pred celým svetom klame na adresu Maďarska.“ No, ak máme byť úprimní, klame tu asi niekto iný. Tieto útoky nie sú ojedinelé a niet pochýb, že vláde čoraz viac Rozhlas a televízia Slovenska na čele s Ľubošom Machajom lezie na nervy. A tak sa sebavedomá Šimkovičová rozhodla, že ona to tak nenechá. Predsa Slovensko by malo mať nezávislé, dôveryhodné a objektívne verejnoprávne médium. Lenže nie, keď tu bude ona.

Čo ďalej?

Podľa denníka SME čaká po novom takzvanú STaR (Slovenská televízia a rozhlas) zmena generálneho riaditeľa, čo by znamenalo, že po schválení zákona by sa ihneď skončil mandát Ľuboša Machaja. Ten netrval ani dva roky. Ministerke a ani viacerým politikom sa súčasný stav nepáči a žiadajú vyššiu mieru objektívnosti spravodajstva. Asi v zmysle internetovej televízie Slovan, či Martina a Peter? Nového generálneho riaditeľa by po novom volila rada pozostávajúca zo siedmich členov. Vyberal by ich parlament a ministerka kultúry. Ako chce zaručiť spôsobilosť týchto ľudí, bude zaujímavé. Čo je však ešte pozoruhodnejšie, riaditeľa bude možné odvolať bez udania dôvodu. Transparentnosť ako vyšitá. To by ale mohlo naraziť na nesúhlas Bruselu, keďže podľa nového nariadenia by riaditelia mali byť odvolávaní len výnimočne, a to v prípade protiprávneho konania, či vážneho pochybenia. Novinkou by bola aj programová rada, ktorá by posudzovala a kontrolovala program Slovenskej televízie a rozhlasu z hľadiska dodržiavania verejnoprávneho charakteru vysielania. Svoj názor a kritiku na zvýšenie štátneho vplyvu v RTVS vyjadril aj súčasný generálny riaditeľ Ľuboš Machaj už niekoľkokrát. Naposledy pri otvorení kreatívneho centra v Mlynskej doline za účasti ministerky

kultúry. Potlesku, ako od iných ľudí, sa však od nej nedočkal. Prečo asi. Šimkovičová namiesto toho, aby vysvetlila dôvod konca RTVS, radšej spred mikrofónov utiekla.

Sloboda nesloboda

Ministerka (ne)kultúry Martina Šimkovičová sa tak čoskoro môže aj so svojimi kumpánmi tešiť zo štátneho propagandistického média. To sa bude pozdávať aj Andrejovi Dankovi, či Tomášovi Tarabovi. Tomu sa nepáči ružové logo RTVS, ktoré je asi priveľmi progresívne. Onedlho môžeme očakávať každodennú dávku slovenskej hymny, programy pre tradičné a kresťanské rodiny, reláciu o slovanskej angličtine a najmä objektívne spravodajstvo. A možno si Martina Šimkovičová aj s Petrom Kotlárom vytvoria kontinuálne vysielanie v Slovenskej televízii. S touto mašinériou môžu skoncovať európske inštitúcie alebo tlak občanov. Čo si však ľud zvolil, to má. Pozeráme sa tak na verejnoprávnu inštitúciu, ktorá bojuje o svoju nezávislosť stále viac. Už teraz vysoký tlak na redaktorov sa bude neustále zvyšovať, až kým vláda nedosiahne svoj cieľ. Propagandistické štátne médium.

Autor: Jakub Hrubši

You Might Also Like