KOMENTÁR: NOTTINGHAM FOREST SA PRÁVOM CÍTI POŠKODENÝ, ALE ZVEREJNENÝ PRÍSPEVOK JE ĎALEKO ZA HRANOU

Víkendové dianie na anglických futbalových trávnikoch sa už tradične nezaobišlo bez kontroverzných rozhodcovských rozhodnutí. Tentokrát sa však nad nimi nerozčuľovali len futbaloví fanúšikovia, ale ostrým vyhlásením reagoval aj klub Nottingham Forest, v ktorom obvinil videorozhodcu (VAR) Stuarta Atwella, že je fanúšikom konkurenčného klubu Luton Town. Futbalová asociácia (FA) vyhlásenie už vyšetruje.

V nedeľnom zápase Premier League medzi Evertonom a Nottinghamom Forest spravil hlavný rozhodca Anthony Taylor vážne chyby. Podľa hostí sa mala kopať penalta v ich prospech až trikrát! Niektorí futbaloví experti sa zhodujú, že sa mal pokutový kop pískať iba dvakrát, prípadne raz, niektorí s názorom klubu v tomto smere úplne súhlasia. Nič to ale nemení na fakte, že klub zo stredu Anglicka právom cíti krivdu, a to nie prvýkrát v tejto sezóne.

Ešte v decembri minulého roka dostal obranca klubu Willy Boly neoprávnene druhú žltú kartu v zápase proti Bournemouthu. V januári tohto roka prehral Nottingham zápas s Brentfordom po nesprávne udelenom priamom kope v závere zápasu v prospech súpera. V marci zase klub podľahol favorizovanému Liverpoolu, keď rozhodca zápasu udelil loptu namiesto Nottinghamu hosťom zo severozápadu Anglicka. Liverpool dokázal výhodu okamžite pretaviť vo víťazný gól. Všetky situácie boli televíznymi expertami naprieč krajinou vyhodnotené ako chybné. Žiaľ, ani jeden z incidentov nemohol skúmať systém VAR, nakoľko dané herné situácie nemôže podľa pravidiel prešetrovať.

Na základe predchádzajúcich skúseností je zrejmé, odkiaľ pramení obrovské rozčarovanie zo strany klubu a fanúšikov. Všetko zveličené tým, že v nedeľnom zápase do hry mohol a mal vstúpiť práve systém videorozhodcu. No, nestalo sa…

Bezprecedentné a ničím nepodložené obvinenie

Klub hneď po zápase zverejnil príspevok na sociálnej sieti X, v ktorom okrem iného tvrdí, že v sa tomto stretnutí udiali „tri mimoriadne zlé rozhodnutia, tri neodpískané penalty, ktoré jednoducho nemôžeme akceptovať. Pred zápasom sme PGMOL (organizácia zastrešujúca profesionálnych rozhodcov v Anglicku) upozornili, že za VAR-om je fanúšik Lutonu, ale nevymenili ho. Našu trpezlivosť skúšali viackrát.“

Vyhlásenie klubu z Nottinghamu však obsahuje hneď niekoľko slabých miest, ktoré sa nedajú podložiť faktami a znejú ako obrovský prejav nezvládnutej frustrácie zo strany vedenia klubu. Po prvé, prečo klubu nevadilo, keď práve toľko kritizovaný Stuart Atwell bol VAR-om aj v ich zápase proti Liverpoolu 24. februára. Pokiaľ by klub mal dôkazy, že spomínaný rozhodca skutočne fandí ich konkurentovi v súboji o udržanie sa, tak by ich už dávno zverejnil a neurobil tak ani teraz. Po druhé, Stuart Atwell je dlhodobo považovaný za jedného z úplne najlepších videorozhodcov v krajine a očakáva sa, že sa predstaví aj na Majstrovstvách Európy v Nemecku. Hlavný rozhodca zápasu zase bol skúsený Anthony Taylor, ktorému dal šéf rozhodcov Howard Webb dôveru v šlágroch súťaže Manchester City vs. Arsenal a Liverpool vs. Manchester United. Opäť, žiaľ, možno našťastie, dôkaz, že aj rozhodcovia sú len ľudia a môžu prežívať veľmi nevydarené dni. Po tretie, podľa informácií spoľahlivých britských staníc Sky Sports a Talksport, klub pred zápasom nežiadal o zmenu rozhodcovskej nominácie. Ak by bol skutočne presvedčený, že Atwell bude nadržiavať súperovi, prečo by nežiadal jeho výmenu?

Namiesto sympatie kritika

Fanúšikovia Nottinghamu Forest si zaslúžia náš súcit najmä v jarnej časti sezóny. Klub je nútený bojovať o záchranu v súťaži a navonok všetko vyzerá ako veľké sprisahanie voči nemu zo strany rozhodcov. Lenže zverejnením spomínaného stanoviska sa situácia do značnej miery otočila a väčšia kritika sa valí na klub. Nie sme na Slovensku, v Anglicku sa predsa len autority ešte ako tak rešpektujú a nepodložené tvrdenia sa kruto trestajú nielen médiami, ale aj verejnosťou.

Sčasti má Nottingham predsa pravdu, úroveň rozhodovania v Anglicku je nedostatočná

Od začiatku sezóny bez prestávky futbalová verejnosť rieši, komu bolo ublížené. Fanúšikovia, bývalí hráči, novinári, súčasní hráči a tréneri volajú po konzistentnosti pri posudzovaní rovnakých situácii. Vo väčšine prípadov neúspešne. Chaos, rozčarovanie, až zúfalstvo, sprevádzajú opäť raz dianie v súťaži mnohými považovanej za najlepšiu na svete. Na rozdiel od Španielska alebo Talianska, Anglicko zverejňuje komunikáciu medzi hlavným rozhodcom a systémom VAR iba raz za niekoľko týždňov, teda dávno po tom, ako sa analyzuje konkrétny zápas a verejnosť už aj zabudla, že sa daný zápas hral. Spomínané krajiny na juhu Európy komunikáciu zverejňujú večer po zápase, aby sa predišlo zbytočným dohadom a pochybnostiam zo strany fanúšikov konšpiračných teórií. Pravdaže, ideálne by bolo, keby diváci počuli zdôvodnenie rozhodnutia od rozhodcu priamo počas zápasu, ale to na rozdiel od rugby futbal zatiaľ uskutočniť nedokáže.

V neposlednom rade nesmieme zabudnúť ani na tvorcov futbalových pravidiel. Každý rok prijímajú drobné zmeny, ktorými verejnosť len viac mätú. A keby len verejnosť. Je nemysliteľné, aby špičkoví tréneri a hráči ani sami nechápali čo je a čo nie je ruka.

Autor: Marek Fratrič

Foto: autor

You Might Also Like