PREMIER LEAGUE PRIPRAVUJE VÝDAVKOVÝ STROP, OVPLYVNÍ NAJMÄ NAJSILNEJŠIE TÍMY

Kluby najvyššej anglickej futbalovej súťaže sa vo väčšine vyjadrili v prospech začatia budovania plánov, ktoré by zabezpečili zavedenia výdavkového stropu od sezóny 2025/2026. Manchester City, Manchester United a Aston Villa hlasovali proti, Chelsea sa zdržala. Strop by mal nahradiť súčasné pravidlá PSR (Profit and Sustainability Rules), na základe ktorých porušenia odpočítala liga v tejto sezóne body Evertonu a Nottinghamu Forest.

V pondelok sa v centre Londýna stretli majitelia klubov Premier League (PL), aby prediskutovali a hlasovali o navrhovaných zmenách v pravidlách. Šestnásť klubov sa vyjadrilo v prospech prijatia nového pravidla. Následne PL vypracuje ekonomickú a právnu analýzu potrebnú na vytvorenie výdavkového stropu. Vypracovaný model by mohol byť majiteľom predložený na júnovom stretnutí, kde by sa o jeho prijatí definitívne hlasovalo, tvrdia jednohlasne viaceré britské médiá.

Súčasné mnohými kritizované pravidlá týkajúce sa hlavne sledovania profitu a udržateľnosti finančných investícií klubov (PSR) by sa skončili. Pre ich porušenie bolo Evertonu odpočítaných osem bodov, zatiaľ čo Nottinghamu Forest štyri. V prípade prvého menovaného klubu bola bodová sankcia znížená po úspešnej intervencii na súde, v prípade druhého stále čakáme na výsledok súdneho konania. Viacerí britskí televízni futbaloví experti tvrdia, že tieto súdne procesy sú zbytočným vyrušením a negatívne ovplyvňujú obraz a integritu súťaže. Práve preto sa väčšina klubov snaží súčasné pravidlá čím skôr zmeniť. Navyše PSR pravidlá podľa nich favorizujú najmä kluby s najvyšším obratom, pretože im dávajú možnosť minúť viac nadobudnutých finančných prostriedkov.

Ako majú vyzerať nové pravidlá?

Navrhovaný výdavkový limit by sa mal priamo týkať prestupov, platov a poplatkov pre hráčskych agentov. Kluby by nesmeli minúť na spomínané činnosti viac ako štvor- až päťnásobok príjmu, ktorý dostane klub najmenej profitujúci z príjmov z televíznych práv. V minulej sezóne by to bol Leeds United, ktorý dostal 112 miliónov libier. Minuloročný majster Manchester City by tak mohol minúť (v prípade päťnásobku) len 560 miliónov libier, pričom jeho zisky za minulý kalendárny rok boli až 713 miliónov libier, ako uvádza portál priceoffootball.com. Aký násobok to nakoniec bude, rozhodnú kluby najskôr na júnovom stretnutí.

Okrem toho by mohli minúť len 85 percent svojich príjmov na spomínané prestupy, platy a poplatky pre agentov. Tie, ktoré by sa kvalifikovali do európskych súťaží, by mohli minúť ešte menej, a to len 70 percent svojich príjmov v súlade s pravidlami Medzinárodnej futbalovej únie (UEFA).

Prečo sú niektorí proti?

Britská televízna stanica Sky Sports tvrdí, že kritici sa obávajú straty dominantného postavenia ligy v porovnaní so zahraničnou konkurenciou. Tvrdia, že práve do istej miery menej obmedzené míňanie klubov dostalo PL do pozície najsledovanejšej a najviac finančne výkonnej domácej súťaže na svete.

Manchester United má nového majiteľa Sir Jima Ratcliffa s 25-percentným podielom v klube. Od tohto obchodu si fanúšikovia sľubujú navýšenie investícií, ktoré by „Red Devils“ vrátili späť medzi anglickú špičku. Prijatie stropu by ich plány skomplikovalo.

Kto by najviac profitoval?

Finančný futbalový expert Kieran Maguire si myslí, že: „Najväčšími víťazmi by boli kluby ako Brentford, Brighton a Bournemouth, ktoré míňajú najmenej na platy hráčov. Mohli by ich aj zdvoj- alebo strojnásobiť a stále by boli v rámci pravidiel.“

Adam Davis, finančný futbalový expert pre BBC Sport, však zároveň vyjadril svoje obavy. „Potenciálnym nebezpečenstvom je, že míňanie peňazí sa v PL zvýši na neudržateľnú úroveň. To, že môžeme minúť viac sa môže interpretovať aj ako musíme viac míňať, aby sme zostali konkurencieschopní. Môžeme potenciálne vidieť viac klubov dosiahnuť negatívny finančný bod zlomu.“

Štadión Manchestru United Old Trafford.

Autor: Marek Fratrič

Foto: autor

You Might Also Like