„Spev je mojim liekom na dušu“

Rozhovor s Polinou Babiy, finalistkou Česko Slovensko má talent

Polina Babiy je mladá speváčka z ukrajinského mesta Odesa. Spevu sa začala venovať od ôsmich rokov a zúčastňuje sa rôznych speváckych súťaží.

Polina je účastníčkou projektu „Hlas. Deti (5. sezóna)“, finalista detského festivalu „Čiernomorské hry – 2019“, národného kolá súťaže „Detská Eurovízia“ v rokoch 2020 a 2023 a programu „Česko Slovensko ma talent“.

+ Vieme, že ste prišli na Slovensko spolu s rodinou po začiatku ruskej agresie na Ukrajine a v Bratislave ste sa začali zúčastňovať na zhromaždeniach na podporu Ukrajiny a utečencov. Ako ste  sa však dostali k projektu Česko Slovensko má talent?

V škole kamaráti počúvali môj spev  a odporučili  mi, aby som sa prihlásila na kasting v Bratislave. Nepochybovala som ani na sekundu a hneď som tam išla. Vtedy, keď som prišla na konkurz, porota ohodnotila moje hudobné schopnosti a spev. Moja mama a sestra ma podporovali a boli vždy mojou oporou. Myslím si, že práve v tomto čase ma zachránila hudba.

+ S akými ťažkosťami ste sa počas projektu stretli?

Mojou najväčšou prekážkou bola jazyková bariéra. Len krátko predtým som  prišla na Slovensko a neovládala som dokonale slovenčinu. Ale aj napriek tomu sa mi zdá, že mi Slováci rozumeli.

+ Kto sa stal vašou hlavnou oporou a autoritou?

Najväčšou autoritou pre mňa  bola česká speváčka Marta Jandová. Práve ona stlačila Zlatý buzzer, vďaka ktorému som sa dostala do finále. Zostali sme  v kontakte a verím, že sa čoskoro uvidíme.

+ Polina, ako sa zmenil váš život po účasti v šou?

Ohlásili sa mi  slovenskí aj českí fanúšikovia. Teraz sa snažím skladať piesne v slovenskom jazyku. Som veľmi vďačná za skúsenosť a stretnutie s novými a kreatívnymi ľuďmi projektu  Česko Slovensko má talent.

+ Vieme, že ste autorkou mnohých svojich skladieb, čo vás motivuje k písaniu?

Svoje autorské piesne skladám  od deviatich  rokov a do každej z nich vkladám  posolstvo. K tomu ma povzbudili už prežité etapy života, ktoré chcem vyjadriť textom a hudbou.

+ Aké sú vaše  plány na najbližšie obdobie?

Teraz študujem na slovenskom konzervatóriu, kde aj naďalej chcem pokračovať v štúdiu a získavať nové vedomosti. Zaoberám sa spevom a neviem si bez toho predstaviť svoj život.  Teraz píšem nové piesne, napríklad – čoskoro plánujem zverejniť pieseň v slovenskom jazyku. Verím, že sa bude páčiť  a zarezonuje v srdci každého človeka.

+ Čo by ste  poradili svojím poslucháčom?

 Nech sa deje vo vašom živote čokoľvek, vždy  kráčajte za svojim cieľom!

Autorka: Riasyk Tamara              

Foto: Archív autorky                                                                     

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply