KOMENTÁR: Médiá ako posluhovači vládnej moci

Slovensko má novú vládu Roberta Fica už vyše mesiac. Za ten čas stihla spôsobiť niekoľkokrát rozruch. Najnovšie chce Andrej Danko zo SNS rozdeliť Rozhlas a televíziu Slovenska. Nezaostáva však ani Smer-SD, ktorý niektoré médiá nazval neželanými hosťami. Sloboda tlače tak začína mať na mále. 

Rozdelenie RTVS ako politické rozhodnutie

Nie je to tak dávno, čo vznikol Rozhlas a televízia Slovenska. Od spojenia Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu uplynulo už 13 rokov, a čo sa zmenilo? No, výšková budova RTVS je nevyužívaná, mnohé priestory potrebujú nevyhnutnú rekonštrukciu, pribudol športový a spravodajský kanál a zrušili sa koncesionárske poplatky. Pravdou je, že ich suma sa dlhé roky nezvyšovala, aj keď to bol možno lepší spôsob financovania RTVS než nastaviť verejnoprávnu inštitúciu na percentá z HDP. Celú túto situáciu vystihuje Andrej Danko, ktorý  v relácii O 5 minút 12 povedal: „Pozrite sa, v akých priestoroch ste, aké tu máte toalety, o chvíľu vám to tu padne na hlavu“. Doplnil by som, že veď aj kvôli nemu, od roku 2011 sa predsa z politiky nevyparil a túto situáciu mohol riešiť.

Ak sa na rozdelenie pozrieme fakticky, podľa generálneho riaditeľa RTVS Ľuboša Machaja, ktorý sa vyjadril v Denníku SME, nielen, že by rozdelenie inštitúcie bolo veľmi komplikované a nákladné, ale taktiež by to bol krok späť, keďže v Európe sa vysielatelia spájajú. Navyše by bolo treba rozdeliť aj online spravodajstvo, ktoré teraz pracuje súčasne pre rozhlas aj televíziu. Uvidíme, či sa teda Dankovi splní sen a bude RTVS nie len rozdelená, ale aj štátna.

Neželané médiá ako v Maďarsku?

Rozdelenie RTVS je možno slabým odvarom čo práve letí slovenskými médiami. Ešte na videu z roku 1998 mladý Robert Fico stojí pred budovou TV Markíza v Záhorskej Bystrici, kde hovorí o potrebe nezávislých médií. Nenechajte sa zmýliť, je to totiž ten istý Fico, ktorý teraz rozpráva o neželaných hosťoch na Úrade vlády SR, a ktoríže to sú? Denník SME, Denník N, Aktuality.sk a nebude veriť, ale aj TV Markíza. Áno, tá televízia, do ktorej súčasný premiér neprišiel počas predvolebnej debaty najsilnejších strán. Prečo? Asi rozdával ružičky svojim fanúšičkám. Ale zábava bokom, v konečnom dôsledku tak tieto médiá očividne nemajú sympatie voči Ficovi a nie sú preňho dôveryhodné. Tak teda držím palce „relevantným“ médiám ako TV Slovan a jej moderátorke Martine Šimkovičovej, ktorá našťastie nestihla napísať žiadny nový status na Facebooku.

Matovič opäť v akcii

Po 25. percentách v roku 2020 hnutie OĽaNO v týchto voľbách kleslo na necelých 9 percent. Klobúk dole, po tých rošádach, čo Matovič stihol spraviť, aj tak slušný výkon. Asi vďaka Anne Záborskej. Na počudovanie ešte k tomu neskôr zmenil názov hnutia na „Slovensko“, žeby na zmätenie voliča? Prečo ho vlastne spomínam? Igor Matovič totiž slovne zaútočil na poslanca Smeru Jána Mažgúta pred živým vstupom do vysielania RTVS, ktorý v ňom následne odmietol vystúpiť. Neskôr však zakročil vždy sympatický Peter Pellegrini, ktorý vyhlásil, že novinári budú mať zakázané robiť živé vstupy vo vestibule Národnej rady SR. Okrem toho rozhodol, že médiá budú môcť prinášať rozhovory s poslancami len z knižnice vo vestibule na prízemí. Problém? Áno, tak trochu. Médiá sa môžu poďakovať Igorovi Matovičovi za kus dobrej roboty.

Máme sa obávať?

V súčasnej situácii, v ktorej sa nachádzame, je ťažké povedať, čo bude o niekoľko dní či týždňov. No jedno je však isté, súčasná vláda Roberta Fica si dobre uvedomuje, ktoré médiá sú pre Smer-SD, SNS či iné strany zlé. Slovensko je v rebríčku slobody tlače podľa Reportérov bez hraníc na 17. mieste. Za súčasnej garnitúry je dosť pravdepodobné, že sa krajina môže prepadnúť nižšie. Môžeme tomu vôbec zabrániť? Na čele významných zmien vždy stáli mladí ľudia. Bolo tomu aj počas Nežnej revolúcie v roku 1989, ktorej výročie sme si nedávno pripomenuli. Zastrašovanie médií zo strany politikov nezmení to, ako informujú obyvateľov. No to, ako politici ignorujú niektoré médiá môže vyvolať v spoločnosti určitý efekt. Asi tu nebudeme mať obrovské protivládne demonštrácie, ale slušnosť predsa musí vždy zvíťaziť nad nenávisťou.

Autor: Jakub Hrubši
Foto: Bianka Mária Bálintová

You Might Also Like