MATT APUZZO: Novinári by sa mali zaujímať aj o to, ako funguje vrták

Na našu katedru zavítal 25. októbra svetoznámy investigatívny novinár z USA Matt Apuzzo. Počas zaujímavého workshopu sa s nami podelil o cenné skúsenosti aj vtipné historky. Pridal aj detaily o príprave prelomového článku o koronavíruse, ktorý mu priniesol už tretiu Pulitzerovu cenu.

foto: Tomáš Madeja, UK.

Kľúčovou témou stretnutia však bola celkom praktická, a pritom zásadná otázka pre prácu žurnalistov: ako si budovať  novinárske zdroje.  Apuzzo zdôrazňoval, že treba mať  ľudský, a zároveň profesionálny prístup, ale najmä úprimný záujem o ľudí a ich prácu. Na jednoduchých príkladoch zo života poukazoval, že zatiaľ čo dobrí novinári pracujú v rámci určitých limitov, tí najlepší sa zaujímajú ešte aj o to, „ako funguje vrták“ a nadväzujú kontakt s ľuďmi, ktorí im to vysvetlia. Úspešní žurnalisti by mali venovať pozornosť aj veciam, ktoré môžu pôsobiť na prvý pohľad bezvýznamne, nezaujímavo, či zbytočne komplikovane. Človek predsa nikdy nevie, kedy mu môžu rôzne informácie prísť vhod, a kedy sa ľudia, ktorým priebežne venuje trochu času a pozornosti, môžu stať rozhodujúcimi pre napísanie článku. Matt Apuzzo nás tiež podnecoval k tomu, aby sme naplno využívali svoj status „nováčikov“. Ten nám totiž dovoľuje nielen robiť chyby, ale vďaka nemu sa môžeme často dostať aj na miesta, kde by ostrieľaných novinárov už len tak nepustili.

foto: Tomáš Madeja, UK.
foto: Tomáš Madeja, UK.

Americký redaktor aktuálne pôsobí  v Bruseli a v druhej časti workshopu nám prezradil o svojom ocenenom článku s témou nenápadného šírenia koronavírusu. Pracoval na ňom dlhší čas a narazil na mnohé bariéry. Vďaka svojej neoblomnosti ale nakoniec uspel a investigatívny príspevok priniesol nielen najznámejšie novinárske ocenenie jeho autorom, ale tiež istú spravodlivosť či zadosťučinenie pre niektorých respondentov, lekárov a vedcov.  „Mojou prácou je jednoducho hovoriť pravdu,“ zhodnotil na záver Matt Apuzzo a po zodpovedaní početných otázok z publika sa spolu s moderátorkou diskusie, šéfredaktorkou denníka SME Beátou Balogovou, s nami rozlúčil. Ako povedal, už sa teší, ako sa s nami opäť stretne ako s kolegami v praxi.

Autor: Lucia Rumanová

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply