Blíži sa zima a s ňou prichádza aj trend ľadových medveďov. Zatiaľ čo kedysi sme sa na otužilcov, ktorí sa v januári s čiapkou na hlave kúpu v jazere, pozerali ako na čudákov, dnes táto aktivita nadobúda stále väčšiu a väčšiu popularitu. Otužovanie je aktivita, pri ktorej dobrovoľne a krátkodobo vystavujeme telo chladu. Cieľom je zvýšiť toleranciu organizmu voči zime.
Žijeme v časoch, keď väčšina z nás kladie väčší dôraz na svoje zdravie. Posilňovne sú preplnené, na prechádzkach neustále stretávame bežcov, populárnou sa stala zdravá strava, vegánstvo a, samozrejme, aj otužovanie.
Stále sa nájdu ľudia, ktorí si myslia, že po piatich minútach v studenej vode skončia na týždeň pripútaní v posteli so soplíkom. Pokiaľ však človek dlhodobo a pravidelne otužuje, má to pozitívny vplyv na jeho zdravie.
Táto aktivita posilňuje náš imunitný systém. Jednoducho povedané, zvyšuje sa hladina bielych krviniek v krvi a vďaka tomu je telo schopné rýchlejšie vyvolať imunitnú odpoveď a bojovať s ochorením. Ak si však chorý, neznamená to, že sa máš okúpať vo vani s ľadovou vodou a budeš fit. Práve naopak, v takomto prípade radšej otužovanie na nejaký čas vynechaj, ľahni si do postele a pi teplý čaj.
Okrem imunity pozitívne vplýva aj na cievy a to tým, že zlepšuje krvný obeh. A prečo to tak je? Keď sme v studenej vode, nášmu telu je samozrejme zima. Aby sa udržala vnútorná teplota orgánov, telo začne rýchlejšie pumpovať krv a cievy sú tak lepšie prekrvené. Tým sa znižuje riziko infarktu a vzniku kardiovaskulárnych chorôb.
Otužovanie praktizuje aj množstvo športovcov ako regeneráciu po výkone. Studená voda znižuje zápalové procesy a podporuje rýchlejšie hojenie svalových mikrotrhlín, ktoré vznikajú pri cvičení. Pri pravidelnej terapii studenou vodou sú športovci schopní podávať lepšie výkony a zlepšuje sa funkcia svalov. Zníženie zápalových faktorov okrem regenerácie svalov zlepšuje aj prejavy reumy.
Studená voda pozitívne vplýva aj na našu pokožku. Podporuje prekrvenie pleti a otváranie pórov. Pleť je tak čistejšia a jemnejšia.
Okrem fyzického zdravia má otužovanie pozitívny vplyv aj na to psychické. Zvyšuje sa pri ňom hladina adrenalínu a endorfínov, vďaka čomu sa otužilec cíti šťastnejšie. Okrem toho sa naopak znižuje hladina stresových hormónov, to prináša väčšiu mentálnu pohodu a pokoj.
Takže, ak chceš byť zdravý ako ryba, nasaď si na hlavu čiapku s brmbolcom a šup do studenej vody. Ale nie, robím si vtipy. Na začiatok vyskúšaj postupne znižovať teplotu vody v sprche, v krátkych intervaloch striedaj teplú a studenú vodu a najmä, počúvaj svoje telo. Neprekračuj svoje limity, prvoradá je bezpečnosť. Pred otužovaním je dobré si na pár minút zacvičiť, aby si zahrial svoje telo a vyhol sa podchladeniu. A nezabúdaj, dôležitá je pravidelnosť. Ak chceš dosiahnuť pozitívne zmeny, nestačí ti jedna studená sprcha.
Autorka: Laura Janeková
Foto: Peter Kubínyi
- Prečo ľudia otužujú? - 9. decembra 2024
- Naša poznámka: Cestujeme alebo len pózujeme? - 7. decembra 2024
- Fejtón: Umelá inteligencia naša každodenná, ži za nás! - 21. novembra 2024