SUPERSTARISTA SILVESTER ROŠTÁR: „NA LEOŠA SOM NEUROBIL DOBRÝ PRVÝ DOJEM“

Súťažiaci Silvester Roštár (23) prezradil, ako v skutočnosti vyzerá zákulisie speváckej show Superstar a čo diváci pred televíznymi obrazovkami nevedia.
Silvester je študentom odboru žurnalistika na Univerzite Komenského v Bratislave, kde študuje v prvom ročníku magisterského stupňa. Do známej speváckej súťaže sa prihlásil s vidinou úspechu. Ako hodnotí natáčanie a prečo sa rozhodol do toho ísť?

Ako vám napadlo prihlásiť sa do Superstar?
Súťaž sledujem už od roku 2004 a odvtedy som si predstavoval, že sa tam raz prihlásim. Tento ročník som si povedal – prečo to neskúsiť, a tak som poslal prihlášku. Bolo to z mojej vlastnej iniciatívy.

Ako reagovala vaša rodina a blízki, keď ste im oznámili, že ste sa prihlásili do súťaže?
Reagovali pozitívne. Veľmi dobre ma poznajú a vedia, že som šialený a odhodlaný pustiť sa do čohokoľvek. Aj keby ma od toho odhovárali, aj tak by som to skúsil. Nerozumejú jedine tomu, prečo sa snažím vyhľadávať takéto stresujúce situácie. Každopádne, verili mi a podporovali ma. Môj otec tiež spieva a od detstva ma k tomu viedol, takže sa veľmi potešil, keď som mu oznámil, že som postúpil.

Chodili ste aj predtým na hodiny spevu?
Áno, už od základnej školy hrám na klavír a tam si všimli, že viem aj spievať. Do mojich 18. rokov som navštevoval základnú umeleckú školu a spev som študoval. Potom som s tým prestal, keďže tam chodili väčšinou mladšie deti a ja som bol najstarší. Začal som chodiť na vysokú školu a nemal som veľa času venovať sa spevu. Aj to je jeden z dôvodov, prečo som sa prihlásil do Superstar. Chcel som si jednoducho zaspievať a počuť spätnú väzbu od odbornej poroty.

Predchádzali prvým kastingovým kolám, ktoré sa vysielali v televízií, aj nejaké výberové konania?
Prvé bolo v každom krajskom meste na Slovensku. Pochádzam z okolia Banskej Bystrice, tam bol môj prvý konkurz. Prišiel som pred porotu a oni si môj spev vypočuli, nahrali ma a urobili so mnou krátky rozhovor. Potom nahrávky poslali režisérovi a oznámili mi, že postupujem do druhého výberového kola, ktoré sa konalo v Bratislave. Hodnotil nás tam režisér a rôzni hlasoví pedagógovia, ktorí posudzovali, či sa hodíme do televízie. Odtiaľ ma posunuli do prvého kastingového kola, ktoré sa už nahrávalo a bolo odvysielané v televízii.

Ako je možné, že po prvých dvoch výberových kolách postúpili aj ľudia, ktorých vystúpenia neboli pastvou pre uši?
Je to šou. Režisér vyberá spevákov a hodnotí, ktorí sú zaujímaví a ktorí nie. Každý, kto sa prihlási, musí rátať s rizikom, že neuspeje. Myslím si, že zlých spevákov „posúvajú“ preto, aby popri nich vynikli tí dobrí. Treba s tým počítať a ešte pred prihlásením sa do Supestar, je potrebné sa opýtať ľudí zo svojho okolia, ako hodnotia môj spev. A ak mám nejakú sebareflexiu, tak ľahko zistím či mám na to, zúčastniť sa speváckej súťaže. Superstar je komerčná šou, kde ide aj o zábavu a človek musí vedieť, že to nie je len o speve, ale aj o osobnosti a o tom, ako dokážeš zaujať a byť originálny.

„Vôbec neľutujem, že som sa prihlásil. Bola to skvelá skúsenosť a som rád, že som bol súčasťou tejto šou.“

Pri vašom prvom kastingu ste sa všetkým porotcom páčili. Výhrady mal iba Leoš Mareš, ktorý sa vyjadril, že sa mu váš spev nepáči.
V živote je to tak, že ti nesadne každý. A ja som sa asi Leošovi na začiatku nepáčil ako osoba a nezaujal ho ani môj spev. V dokrútke som spomenul, že som sa chcel stať moderátorom, ale na ten post ma nechceli, tak som si nakoniec vydrel pozíciu spravodajcu. Hneď, ako som vošiel, Leoš na mňa reagoval trochu bojovou terminológiou a pýtal sa ma, prečo ma nezobrali, či som nebol dosť dobrý. Možno si to len namýšľam. Každopádne, postupom času zmenil názor a v druhom kole ma pochválil. Všetkých porotcov som mal rád a rozumeli sme si. Na Leoša som asi neurobil dobrý prvý dojem.

V bunkri ste spievali hit od One Direction – One way or another. Porotcovia vám vytkli, že je to zlý výber piesne a mali by ste sa sústrediť na iné hudobné žánre. Konzultovali ste voľbu pesničky s niekým, alebo ste sa rozhodli sám?
Zvyknem si vyberať skôr pomalšie piesne, pretože sa pri ich interpretácii cítim lepšie. Avšak produkcia odo mňa vyžadovala rýchlu a živú pieseň. Dostal som pokyn, aby som im poslal štyri rýchle piesne a z tých štyroch mi potom vybrali jednu, ktorú som aj spieval pred porotou. Takže nie je to tak, že si vyberám sám do akého žánru a piesne chcem ísť. Keby to záviselo odo mňa, vybral by som si určite inú pieseň, pomalšiu. Je to súťaž a pravdepodobne chceli vidieť, ako si poradím aj s iným žánrom a nakoľko som flexibilný pri speve. Víťaz Superstar by mal byť dokonalý a mal by si vedieť poradiť s akoukoľvek piesňou.

Dostali ste sa do top 48 najlepších chlapcov a dievčat. Spievali ste v kvartete spolu s Tomášom Mikulkom, Dominikou Rovňanovou a Martinou Puchalovou. Priradili vám pieseň Úsmev a v tomto kole ste, žiaľ, vypadli. Ako s odstupom času hodnotíte svoj výkon?
Dlho sme trénovali, ale na ďalší postup to nestačilo. Voľba piesne, ktorú nám vybrali, bola skôr nešťastná. Hneď sme si povedali, že je to trošku nefér, pretože niektorí dostali naozaj žánrovo lepšie piesne, ktoré im sadli. Na druhej strane, možno nás chceli vidieť ako sa pohráme aj s takým, na prvý pohľad, nevýrazným songom. Spravil som maximum a odspieval som to najlepšie, ako bolo v mojich silách. Mal som veľmi veľkú trému a doplatil som na to. Napriek tomu som si to veľmi užil a Supestar bola pre mňa skvelá jazda.

„Superstar nie je len o speve, ale aj o osobnosti a o tom, ako dokážeš zaujať a byť originálny.“

Pri sledovaní súťaže si nešlo nevšimnúť, že ste sa tam stretli silná partia kamarátov. Ako hodnotíte ostatných súťažiacich?
Za veľmi krátky čas sme sa všetci rýchlo skamarátili. Stretli sme sa neznámi ľudia z Česka, zo Slovenska a zistili sme, že si dobre rozumieme. Najviac som si obľúbil Alicu Urcikánovu, Júliu Kramárovu, Luciu Bikárovu a mnohých ďalších. Vôbec neľutujem, že som sa prihlásil. Bola to skvelá skúsenosť a som rád, že som bol súčasťou tejto šou.

Môžeme očakávať, že vás budúci rok uvidíme v ďalšom ročníku Superstar? Alebo premýšľate aj nad inými speváckymi súťažami?
Neviem, ako by reagovali moji blízki, ale za mňa určite áno. Nehanbím sa ešte raz ukázať v televízii a chcel by som to skúsiť budúci rok opäť. Premýšľal som aj nad inými súťažami, napríklad Hlas, Česko Slovensko má talent a podobne. Nechajte sa prekvapiť.

Superstar je o popularite a najmä o tom, ako sa zviditeľniť. Aký nárast followerov na Instagrame ste zaznamenali?
Niektorým stúpli followeri v desiatkach tisícoch. Chýbalo mi šťastie a nebol som taký úspešný ako iní súťažiaci. Pred súťažou som mal nejakých 500 followerov a dnes ich mám skoro štyritisíc. Som vďačný všetkým mojim fanúšikom. Prichádza mi veľa krásnych správ a asi ako jeden z mála som zatiaľ nezaznamenal žiadnu nepríjemnú reakciu od divákov.

Už poznáme top 10 najlepších spevákov v tomto ročníku Superstar. Kto je váš favorit na víťaza?
Milujem všetkých, ale najviac držím palce Julii Kramárovej a Lucii Bikárovej. Z chlapcov je skvelý Michal Šafrata. Ja k tomu nepristupujem objektívne, keďže ich poznám osobne, tak im držím palce aj na základe toho, že sme kamaráti a najmä preto, akí sú ľudia a aké majú povahové vlastnosti.

Text: Erika Baňasová
Foto: archív Superstar

Erika Baňasová

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply