Zbiera titul za titulom

Kristína Juricová po získaní titulu Majsterka Slovenska žien 2023.

Kristína Juricová je mladá ambiciózna žena, ktorá sa od svojho skorého detstva venuje fitnes. To, že je srdcom športovkyňa, dokazuje aj hodnota a počet titulov, ktoré doposiaľ získala a niekoľkokrát obhájila. Fitneska prezradila, ako sa tento šport vykonáva, čo si vyžaduje alebo čo všetko ju za dlhé roky naučil.

Čomu sa presne venujete?

Esteticko koordinačnému športu fitnes. Súťažím konkrétne v kategórii fitnes akrobatik, ktorú na Slovensku zastrešuje Slovenská asociácia fitnes, kulturistiky a silového trojboja. Kategória má výnimočnú štruktúru športového výkonu, pretože sa pretekárky prezentujú v dvoch súťažných disciplínach – voľná zostava a prezentácia postavy. Preto sa musia do tréningového procesu okrem silových a kondičných tréningov zaraďovať aj gymnastické a špeciálne tanečné.

Z čoho tieto dve súťažné disciplíny pozostávajú?

Prezentácia voľnej zostavy z akrobatických, silových, tanečných prvkov a ,,showmanshipu“. Vykonáva sa v súťažnom kostýme za hudobného podkladu. Prezentácia postavy je predvádzaná formou porovnávania postáv v súťažných plavkách. Nakoľko tento šport nemá jasne stanovené kritéria, ako sú napríklad góly, body či sekundy, často si pretekár nemôže byť istý víťazstvom, pretože hodnotenie výkonu spočíva v subjektívnom pohľade siedmich až desiatich rozhodcov.

Aký najvýznamnejší titul sa vám doposiaľ podarilo získať?

Som trojnásobná seniorská majsterka sveta a päťnásobná seniorská majsterka Európy. Medzi moje najvýznamnejšie úspechy patrí zisk absolútneho titulu seniorskej majsterky Európy v roku 2023 a titulu absolútnej seniorskej majsterky sveta v roku 2021, čiže maximum, čo sa dá v tomto športe dosiahnuť.

Ako dlho sa venujete tomuto športu? Čo vás k nemu viedlo?

Fitnesu sa venujem od svojich siedmich rokov až dodnes. Vždy  som bola veľmi hyperaktívne dieťa, ktorému nešlo vybiť baterky. Najskôr som navštevovala umeleckú školu, konkrétne všeobecnú tanečnú prípravku, ktorá mi však úplne neposkytovala to, čo som potrebovala. Preto ma mamina neskôr prihlásila na detský fitnes, ktorý sa v tom čase ešte len rozbiehal, ale už vtedy sme tušili, že to môže byť správna cesta.

Ako často trénujete?

Fitnes akrobatik sa odlišuje od ostatných predovšetkým charakterom tréningového zaťaženia. Existuje veľa ženských kategórií, v ktorých pretekárky využívajú tréningy zamerané na rozvoj svalstva či znižovanie percenta tuku. Na rozdiel od toho, súťažiace  v mojej kategórií sa musia zamerať nielen na toto všetko, ale aj na kondíciu a špecifický gymnastický tréning zameraný na nácvik choreografie. Musí byť všestranný. Cvičím zvyčajne šesť až sedemkrát do týždňa, občas aj dvojfázovo v závislosti od času do súťaže. Čím mám k nej bližšie, tým je moja príprava intenzívnejšia.

Ako dlho trvá vaša príprava pred súťažou?

Zvyčajne tri alebo štyri mesiace v závislosti od toho, či tvorím novú súťažnú choreografiu alebo nie a v akej forme je moje telo po sezóne bez pretekov. Veľmi dôležitou súčasťou prípravy je správne stravovanie, ktoré zohráva jednu z primárnych úloh. Výživa je dôležitým predpokladom na podávanie kvalitných výkonov a zvládanie extrémnej fyzickej záťaže počas tréningov a súťaží. Za roky súťaženia som sa naučila, čo na moje telo platí a ako reaguje na rôzne úpravy jedálnička. Čím sú preteky bližšie, tým precíznejšie volím skladbu makroživín, ich dávkovanie a v neposlednom rade výber rôznych druhov potravín. Nerobím žiadne extrémy, stravu mám zdravú a vyváženú. Tento postup sa mi najviac osvedčil.

Akej súťaže sa najbližšie zúčastníte?

Tohtoročnú súťažnú sezónu zakončím Majstrovstvami sveta junioriek a žien v Španielsku.

Čo vás tento šport naučil?

Tento šport ma sprevádza celým životom a naučil ma toho skutočne veľa. Až po rokoch som si uvedomila, že nejde len o úspech na súťaži, ale o tú krásnu a náročnú cestu, ktorá za tým všetkým je. Všetko potrebuje svoj čas. Je dôležité byť stále dôsledný, disciplinovaný, odhodlaný a v neposlednom rade pokorný. Človek si musí uvedomiť, že ak sa chce niečomu venovať vrcholovo a dosahovať aj kvalitné výsledky, tak tvrdá drina na tréningoch, občasné odriekanie si dobrého jedla či zábavy s priateľmi, ho neminú.

Treba na výkon tohto športu pevné nervy?

Ako som už spomínala, nejde len o súťažný výkon, ale aj o úpravu telesných proporcií, čiže fitnes je veľmi náročný aj na duševné zdravie. Psychologická príprava je v ako každom inom športe veľmi dôležitá a kľúčová. Mne s ňou pomáha otec, ktorý je zároveň mojím trénerom. Tým, že ma veľmi dobre pozná, vie, čo na mňa platí, a je schopný ma správne motivovať, podporiť a usmerniť v tých najťažších chvíľach.

Máte v pláne sa fitnes alebo niečomu s ním spojenému venovať aj v budúcnosti?

Uvidíme, ako ma moje telo bude v budúcnosti poslúchať, ale pokiaľ ma súťaženie bude naďalej baviť, chcela by som ešte nejaké preteky absolvovať. Po skončení štúdia by som však rada založila aj klub detského fitnes a konkrétne sa zamerala na kategóriu, kde sa deti venujú len nácviku súťažnej choreografie.

Autorka: Vanessa Parašínová

Foto: Archív Kristíny Juricovej

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply