Modelka Alexandra Švecová: Počas fotenia som sa prepadla do zamrznutého jazera

Alexandra Švecová je mladá ambiciózna žena, ktorej sa počas posledných rokov podarilo vstúpiť do sveta modelingu. V súčasnosti sa mu aktívne venuje a prezradila, ako to v tomto priemysle, kde najviac záleží na výzore, naozaj funguje.

Ako a kedy ste sa dostali k modelingu? Napadlo vám vôbec niekedy, že sa tomuto budete venovať? 

Skôr by som povedala, že sa modeling dostal ku mne. Počas pandémie mi prišla správa od agentky z modelingovej agentúry Elite, kde stálo, že objavili môj profil a vidia vo mne veľký potenciál. Dohodli sme si stretnutie a keďže som sa im zapáčila, rozhodli sa so mnou nadviazať kontrakt. Ten trvá už tri roky. Vždy som cítila, že mám blízko k móde a pamätám si na obdobie, keď som bola rozhodnutá, že raz chcem byť modelkou. Ako som ale rástla, pomaly som od tohto sna upustila, až kým neprišla príležitosť si ho naozaj splniť. 

Aké krajiny ste vďaka modelingu už navštívili?

Keďže na Slovensku ani v Česku nie je veľmi rozvinutý trh pre modeling, som nútená cestovať do zahraničia. Prvá krajina, ktorú som ako modelka navštívila, bola Japonsko, kde som mala kontrakt na tri mesiace, no zapáčilo sa mi tam natoľko, že som nakoniec ostala v Tokiu pol roka. O mesiac na to, som odišla do Kórei, kde som bola dva a pol mesiaca. Čo sa týka Európy, vyskúšala som Taliansko, konkrétne Miláno, kde som sa zúčastnila udalosti Fashion Week. Budúci týždeň sa opäť vrátim do Tokia a po pobyte v ňom by som chcela navštíviť Paríž a New York. Uvidím, či sa pošťastí. 

Kde ste sa zatiaľ cítili najlepšie?

Aj napriek tomu, že moja materská agentúra, ktorá sa o všetko stará, sídli v Bratislave a v Prahe, modelingom sa tu pravdepodobne uživiť nedá, nakoľko je tu oproti iným krajinám len pár časopisov a dizajnérov. Krajinu, ktorú som si najviac obľúbila, bola určite Japonsko a myslím si, že by s mojím tvrdením, že ide o najlepšiu krajinu pre modeling, súhlasili viacerí ľudia v tejto brandži. Naozaj si tam modelov vážia, vedia ich adekvátne ohodnotiť a správajú sa k nim ako k naozajstným ľuďom a nie ako ku vešiakom. 

Aké sú na vás ako modelku kladené požiadavky?

Požiadavky sú veľmi vysoké, čo celkom negatívne vplýva na mentálne zdravie človeka, keďže sa tento priemysel točí primárne okolo toho, ako vyzeráte. Musím počas celého roka dodržiavať stanovené miery a byť časovo flexibilná, pretože hocikedy mi môže moja agentúra zavolať, že odlietam a čaká na mňa práca. Jednou z požiadaviek je mať dokonalú pleť, čo sa nie vždy dá, takže niektoré faktory sú celkom neovplyvniteľné. Čo ale ovplyvniť viem, je moje vnútorné nastavenie, čiže vždy, keď sa postavím pred kameru, nemám v hlave žiadne iné myšlienky, len tie spojené s prácou modelky. Veľakrát som sa ocitla v situácií, keď som bola smutná a chcelo sa mi plakať, no povedala som si, že nemôžem, lebo ma na druhý deň čaká fotenie, na ktorom nemôžem mať opuchnutú tvár. 

Alexandra sa začala modelingu aktívne venovať posledný rok.

Mávate nabitý program?

Ja som stále začínajúca modelka, takže mám toho veľa, ale určite by som mohla mať ešte viac. Som si však istá, že takýto životný štýl nie je pre každého. Či už je to deň v týždni alebo víkend, neustále sa konajú kastingy, prípadne fotenia, tie trvajú zhruba desať hodín. V Azii majú modely a modelky dokonca osobného šoféra, ktorý ich vozí na kastingy, ktoré sú rozmiestnené po celom meste a nebolo by ich reálne stíhať. Taktiež si nemôžem nič dopredu plánovať, pretože mi agentúra často na poslednú chvíľu zašle časy a miesta, kde sa konajú kastingy, ktoré sa počas daného dňa ešte dodatočne menia. 

Bývajú fotenia náročné?

Záleží to od situácie a tímu, ktorý sa oň stará. Dokáže byť zábavné, no zažila som ho už aj v extrémnych podmienkach, keď sme v decembri v deň, keď bolo asi – 10°C, fotili pri oceáne oblečenie z letnej kolekcie. To trvalo asi šesť hodín a nasledujúci týždeň som preležala chorá v posteli. Raz som sa dokonca prepadla do zamrznutého jazera, keď som sa kvôli fotke mala postaviť v topánkach na vysokom opätku na ľad, ktorý sa zrazu podo mnou prelomil. 

Aký bol pre vás zatiaľ najvýznamnejší moment vo vašej kariére? 

Už len to, že som pôsobila v Japonsku, a koľko som v ňom mala prehliadok, má pre mňa obrovský význam. Fotila som pre značku Uniqlo, čo je najväčšia japonská značka a zároveň svetovo známa. V Kórei sa moja tvár dokonca ocitla na bilboarde, čo bolo prekvapením aj pre mňa, keďže som o tom dopredu nevedela. 

Je pravda, že sa modelky nemôžu opaľovať? 

Áno, je to pravda. Jednoducho musím stále vyzerať rovnako, ako na fotkách, ktoré sú ponúkané klientovi, ten si ma na základe nich objedná a nemôže sa stať, že sa s ním stretnem o päť odtieňom tmavšia. Takisto je to aj s vlasmi, ktoré si nemôžem ostrihať alebo nafarbiť bez toho, aby o tom vedela moja agentúra

Existuje mobilná aplikácia, ktorá ponúka modelkám služby zadarmo? 

Áno, v niektorých konkrétnych mestách sa využíva mobilná aplikácia, kde mám možnosť si pozrieť, aké podniky mi ponúkajú svoje služby zadarmo len preto, lebo som modelka. Funguje to na princípe, že napríklad reštaurácie zverejnia svoju limitovanú ponuku a ja následne spravím rezerváciu, pri ktorej vyplním osobné údaje, čím dokážem, že sa naozaj venujem modelingu. Po tom, čo mi rezerváciu schvália, prídem do danej reštaurácie, kde sa preukážem, dostanem jedlo zadarmo a následne zverejním na sociálnej sieti, že som tento podnik navštívila. Pre podniky ide o výhodnú reklamu. 

Aké sú podľa vás plusy a mínusy späté s modelingom?

Najväčším plusom je určite cestovanie, istá prestíž, ktorá prichádza s týmto povolaním a spoznávanie nových ľudí z rôznych kútov sveta. Mínusom už však je, keď získate v zahraničí priateľa, s ktorým sa pre neustále premiestňovanie a končiacim kontraktom už nikdy v živote nemusíte stretnúť. Taktiež je náročné neporovnávať sa s ostatnými a odosobniť sa od všetkých komentárov na svoje telo a od toho, čo na ňom treba vylepšiť. Nechať svoj osobný život na Slovensku s rodinou a s kamarátmi a vydať sa do úplne cudzej krajiny, kde na vás nikto nečaká. 

Aké sú vaše plány do budúcnosti, či už blízkej alebo ďalekej?

Mojím najbližším plánom je už spomínaná návšteva Japonska, ktoré ma oslovilo natoľko, že sa tam možno raz presťahujem. Mám nejaké osobné ciele, ktoré chcem v rámci modelingu časom dosiahnuť a tvoriť si niečo aj popri ňom, ako takzvané zadné vrátka. Určite chcem ale v súčasnosti získať dostatok kontaktov, ktoré mi pomôžu s rastom mojej kariéry modelky. 

Autorka: Vanessa Parašínová

Foto: Archív Alexandry Švecovej

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply