FESTIVAL POPKULTÚRY AnimeSHOW 2024 V BRATISLAVE

V hlavnom meste to žije rôznymi udalosťami. Dôkazom toho je aj medzinárodný festival popkultúry AnimeSHOW 2024, ktorý sa konal od piatku 22. marca do nedele 24. marca v Dome kultúry v Ružinove. Prioritou v programe boli akcie v rámci pop kultúrnych subžánrov, ako sú komiksy, anime, ale aj fantasy, sci-fi a horor. Jeho súčasťou bola aj rozsiahla ponuka workshopov, stretnutí so spisovateľmi, odborných prednášok, prehliadka najnovších filmov, hudby, kreatívnych súťaží a fantastickej literatúry.

Festival v uplynulých rokoch zaujal pevnú pozíciu medzi podujatiami podobného zamerania, ktoré bývajú v stredoeurópskych krajinách. Vďaka získanej dobrej povesti ho navštevuje nielen mnoho domácich návštevníkov, ale aj veľa zahraničných záujemcov, najmä z Českej republiky.

Program na tri dni festivalu bol naozaj pestrý, časť návštevníkov však mohlo zneistiť vstupné 20 až 30 eur na deň. S prihliadnutím na túto skutočnosť sa program na sobotu javil ako najvhodnejší pre študenta žurnalistiky. Pri pokladniciach boli už doobeda také rady, že bolo jasné, že podobne uvažovalo veľa mládeže. Medzi nimi bolo aj veľa fanúšikov cosplay, čiže ľudí, ktorí sa zúčastňujú rôznych fantasy hier vo fantastických kostýmoch. Niektoré boli naozaj veľmi originálne. Po chvíli sa však každý dostal do ohradeného areálu podujatia, kde bolo možné zamerať pozornosť rôznymi smermi. Hlúčiky sa rozišli nielen do hlavnej sály, anime salónu, či fantasy salónu, ale podaktorí priamo do bufetov.

Premietanie filmu Ninja korytnačky v hlavnej sále sme prenechali mladším ročníkom a vypočuli sme si radšej prednášku o knihe a filme Duna v Scifi salóne. Toto dielo klasika žánru Franka Herberta o boji za slobodu na púštnej planéte filmári spracovali na vysokej úrovni a v kinách práve premietajú jeho druhý diel. Je zjavné, že vysoké investície sa tvorcom filmu určite vrátia.

Po Fantasy salóne nasledovala prednáška slovenskej autorky Lívie Hlaváčkovej na tému „Prečo nechcete žiť vo fantasy svete“. Pomerne drsné argumenty prednášajúcej zrejme presvedčili poslucháčov, že ocitnúť sa vo fantasy svete by skutočne nechceli.

Prechádzka mimo salónov po prednáškach sa zišla nielen na rozchodenie stuhnutých končatín, ale aj na občerstvenie v stánku a obdivovanie historického tábora, lukostreleckej strelnice a pestrých kostýmov mnohých zúčastnených. Hry ako Magic the Gathering, či Warhammer mali svoj priestor, kde sa zhromažďovali takýmto hrám oddané tlupy priaznivcov.

Prednáška spisovateľa Martina Juríka na tému „Kto boli morské národy“ znela pre dospelejších a zvedavejších lákavejšie. Poslucháči neboli sklamaní, lebo sa dozvedeli napríklad aj to, že tieto neznáme národy pred tromi tisícročiami zničili niektoré civilizácie pri Stredozemnom mori.

Nabitý program festivalu pokračoval až do večera. Prednášky v sálach na rôzne témy sa striedali so súťažami. Keďže program bežal na mnohých miestach paralelne, ľudia si museli vyberať, čomu dajú prednosť.

Festival popkultúry AnimeSHOW 2024 bol zaujímavý nielen rozsahom, ale aj kvalitou programu. Je dobre, že priaznivci komiksu, anime, fantasy, či sci-fi majú možnosť každoročne v Bratislave navštíviť toto podujatie. Popri zábave sa porozprávať a dozvedieť sa všeličo nové. Nielen mladí čitatelia komiksov, či hráči videohier si tu prídu na svoje. Kto má, rovnako ako ja, rád fantasy a scifi, ten tiež nebude sklamaný.

Autorka: Simona Hollósyová

Foto: Facebook

You Might Also Like