Amsterdam v umení: Majstrovské diela v Rijksmuseu a ich príbehy

Amsterdam, so svojimi kanálmi, historickými budovami a jedinečnou kultúrou, inšpiroval mnohých celosvetovo známych umelcov. Toto mesto je domovom Rijksmusea, najväčšieho a najvýznamnejšieho múzea, ktoré uchováva poklady holandského maliarstva a láka každoročne milióny návštevníkov z celého sveta. Rijksmuseum sa pýši niekoľkými najslávnejšími obrazmi v dejinách umenia – od Rembrandta a Vermeera až po Van Gogha.

História Rijksmusea

Rijksmuseum vzniklo v roku 1800 pod názvom Nationale Kunstgalerij v Haagu, a jeho cieľom bolo zhromaždiť umelecké diela, ktoré predstavujú holandské dedičstvo. O niekoľko rokov neskôr, v roku 1808, sa múzeum presťahovalo do Amsterdamu, kde mu Napoleon Bonaparte pridelil kráľovský palác na námestí Dam. Napokon sa v roku 1885 presťahovalo do budovy, v ktorej sídli dodnes, navrhnutej architektom Pierreom Cuypersom. Táto pôsobivá stavba je kombináciou gotického a renesančného štýlu a okamžite upúta pozornosť svojimi ozdobnými prvkami.

Rembrandt – Nočná hliadka

Rembrandt van Rijn je jedným z najslávnejších holandských maliarov a jeho dielo Nočná hliadka patrí k najvýznamnejším obrazom tohto múzea. Tento fenomén, namaľovaný v roku 1642, zobrazuje skupinu vojakov v plnom pohybe. Čo robí Nočnú hliadku výnimočnou, je spôsob práce so svetlom a tieňom, ktorý dodáva obrazu dramatickosť a realistický efekt. Návštevníci môžu byť fascinovaní pohybom, ktorý Rembrandt dokázal zachytiť, akoby išlo o skutočný okamih v čase.

Vermeer – Mliekarka

Johannes Vermeer, ďalší z veľkých holandských maliarov, je známy svojimi intímnymi a detailnými scénami zo života každodenného človeka. Jeho dielo Mliekarka z roku 1658 patrí medzi najväčšie poklady Rijksmusea. Tento obraz zachytáva jednoduchý moment – mladú ženu, ktorá nalieva mlieko do misky – no Vermeerov cit pre detail, svetlo a farbu dodáva tejto scéne nesmiernu hĺbku.

O Mliekarke sa traduje, že Vermeer použil špeciálnu optickú techniku, aby mohol zachytiť detaily a kompozíciu scény so zvýšenou presnosťou. Tento obraz je považovaný za majstrovský príklad umenia zachytávať svetlo, ktoré dodáva hĺbku a život aj tak jednoduchej činnosti, akou je nalievanie mlieka.

Ako mnohí vieme, Van Gogh sa preslávil svojím výrazným štýlom a použitím živých farieb, ktoré boli prelomové a v tom čase veľmi odlišné od práce jeho súčasníkov. V Rijksmuseu je niekoľko diel, ktoré ukazujú jeho osobité vnímanie sveta.

Jedným z diel, ktoré priťahuje pozornosť, je Autoportrét – obraz zachytávajúci Van Gogha v nezvyčajnej perspektíve. Tento obraz, na ktorom vidno jemné náznaky jeho psychického nepokoja, je príkladom toho, ako prostredníctvom umenia vyjadroval vlastné emocionálne rozpoloženie.

Rijksmuseum v súčasnosti a jeho prínos do spoločnosti

Okrem spomínaných diel nájdete v múzeu aj ďalšie skvosty od maliarov ako Frans Hals, Jan Steen a ďalších velikánov holandského maliarstva. Rijksmuseum je skutočným pokladom, ktorý zachováva ducha histórie. Pre každého milovníka umenia je toto miesto povinnou zastávkou, pretože umožňuje ponoriť sa do sveta tvorcov, ktorí formovali vizuálnu kultúru.

Dnes ponúka zásadný prínos do spoločnosti nielen zachovávaním holandského dedičstva, ale aj sprístupňovaním umenia pre širokú verejnosť. Okrem fyzických návštev umožňuje digitálny prístup k svojim zbierkam, a tým podporuje vzdelanie, rozvíja kultúrno-umelecké povedomie a zbližuje skupiny ľudí. Prostredníctvom workshopov, prednášok a špeciálnych podujatí pre školy a verejnosť sa stáva centrom vzdelávania. Podporuje a posilňuje postavenie umeleckej činnosti ako nástroja na rozvoj kritického myslenia a kreativity. Vytvára tak most medzi minulosťou a prítomnosťou a prispieva k tomu, aby bola kultúra prístupná a relevantná pre všetky vekové kategórie a spoločenské vrstvy.

Autorka: Daniela Dianová

Foto: Daniela Dianová

You Might Also Like