Klimatická kríza spôsobí novodobé sťahovanie národov

Podľa odhadov bude už do roku 2025 na Zemi vyše 8 miliárd ľudí. Už teraz obrovské číslo ešte porastie a už dnes vzbudzuje obavy. Veľké množstvo obyvateľov si bude vyžadovať aj narastajúci počet zdrojov. Od potravín až po najrôznejšie suroviny. Je namieste sa teda pýtať, kedy sa tento nárast skončí a simulovať, aká budúcnosť nás všetkých čaká. Vedci už vidia malé svetlo na konci tunela.

Európska únia sa čoraz častejšie orientuje na zelenú ekonomiku, znižovanie emisií a čo najčistejšie životné prostredie. Dôvodom je klimatická zmena, ktorej jedným z prejavov je aj oteplenie atmosféry. Práve téma klimatickej krízy bude už čoskoro predmetom rozpravy v Národnej rade Slovenskej republiky. Jedným z možných výstupov môže byť aj vyhlásenie stavu klimatickej núdze na Slovensku.

Medzičasom sa vo svete zvyšujú hladiny morí a miznú pralesy. Množstvo regiónov je takých suchých a horúcich, že sú pre ľudí neobývateľné. No a všetky nepriaznivé udalosti v posledných rokoch zhoršuje ešte narastajúca populácia. Katastrofické scenáre hovoria, že počet ľudí na Zemi prekročí aj hranicu 10 miliárd a bežný človek má tak predstavu, že sa to nikdy nezastaví. Nie je to ale pravda, pretože výskumy ukazujú, že svet sa o niekoľko dekád výrazne zmení.

Súčasnosť poznáme veľmi dobre – najviac obyvateľov má Čína (1,45 miliardy), nasleduje India (1,38 miliardy) a prvú trojicu uzatvárajú Spojené štáty americké (331 miliónov). Už v najbližších rokoch však čínsky populačný kolos opustí prvú miesto a predbehne ho India. Čína začína doplácať na svoju politiku jedného dieťaťa, ktorú ale v roku 2018 zrušila a obyvateľom dovolila mať už 2 deti. Dôsledkom 40-ročného zákazu je tak nerovnováha pohlaví, prudké starnutie obyvateľstva a s ním spojené ekonomické a sociálne problémy. Už okolo roku 2035 Čína naštartuje cestu poklesu obyvateľstva. Jej maximum by nemalo presiahnuť hodnotu 1,5 miliardy. Do polovice 21. storočia začne strácať desiatky miliónov obyvateľov.

Najľudnatejšou krajinou sa tak stane India. Aj pokiaľ ide o ňu, dáta jasne ukazujú, že rast sa spomaľuje. Maximum medziročného nárastu populácie bol v roku 1982 na hodnote 2,36 percenta. V roku 2020 je to už len 0,99 percenta. V polovici 21. storočia sa očakáva už len niečo okolo 0,20 percenta. Krajina okrem toho bude aj mimoriadne postihnutá globálnym otepľovaním, čo môže spôsobiť hladomory a veľkú migráciu.

V Ázii medzičasom ale ešte výrazne narastú ďalší populační giganti. Indonézia, ako krajina s najväčším počtom moslimov, mala v roku 1950 okolo 70 miliónov obyvateľov. V roku 2030 presiahne číslo 300 miliónov. V podobnej situácii je i Pakistan, kde je stále vysoký medziročný nárast populácie – v súčasnosti 2 percentá a má tak 222 miliónov obyvateľov. Podobne ako v Indii, aj Pakistan silno postihne oteplenie atmosféry.

Veľkú krízu má pred sebou najmä Afrika. Čierny kontinent zažíva v súčasnosti nie populačný boom, ale Veľký tresk. Ako celok má v súčasnosti nárast 2,5 percenta a zatiaľ, čo dnes má 1,3 miliardy obyvateľov, v roku 2050 ich bude 2,5 miliardy, čo je obrovské číslo.

Najľudnatejšou krajinou je Nigéria so stabilným medziročným nárastom 2,6 percenta pri súčasných 210 000 000 obyvateľoch. Množstvo krajín sa drží ešte nad 3 percentami. V nasledujúcich dekádach očakávajú vedci nielen hladomory, nedostatok pitnej vody či stratu poľnohospodárskej pôdy dezertifikáciou, ale aj krvavé etnické nepokoje a presuny obyvateľstva.

V úplne opačnej situácii je vyspelý svet. Európska populácia ani neklesá, ani nestúpa. Jej rast je na hodnote 0,06 percenta. Navyše, niektoré krajiny vymierajú. Napríklad Ukrajina stráca ľudí už od zániku Sovietskeho zväzu. Zo svojho maxima – 51 miliónov v roku 1991, sa v roku 2050 dostane na hodnotu 35 miliónov. V identickej situácii je aj členská krajina EÚ – Bulharsko. To zo svojich 9 miliónov klesne až pod 5,3. Vymiera aj Rumunsko, mierny pokles má Maďarsko, Poľsko či Moldavsko. Európu ako celok čaká úbytok obyvateľstva medziročne o 0,20 percenta. Kontinent sa tiež bude musieť pripraviť na masovú migráciu nielen z Afriky, ale aj Ázie, a to vo väčšom meradle ako v roku 2015. To môže spôsobiť aj výraznú nestabilitu politickej situácie.

Ku svojmu populačnému vrcholu sa blíži aj Slovensko. Ak nerátame imigrantov, počet obyvateľov krajiny sa nezvýši nad hranicu 5 500 000 ľudí. Najbližšie roky budú v znamení poklesu, ale nie až príliš výrazného. Ročne budeme strácať okolo 0,5 percenta populácie a v roku 2050 sa dostaneme na úroveň niečo pod 5 miliónmi obyvateľov.

Popri klimatickej kríze treba už dopredu myslieť, aké výzvy prinesie zvyšok 21. storočia. Podľa dostupných dát nás čaká veľké „sťahovanie národov“, na čo je potrebné sa začať u nás v Európe pripravovať už teraz. Faktom je, že Starý kontinent nedokáže zachrániť ani pojať celý okolitý svet.

Text: Tomáš Blahuta
Zdroj dát: worldometers.info

Tomáš Blahuta
Najnovšie články od Tomáš Blahuta (zobraziť všetky)

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply