Staré knihy aj strach z lásky. Byť z farárskej rodiny vraj nie je až také výnimočné

Mnohí z nás vidia cirkev ako inštitúciu, ktorá vždy bola súčasťou života v našej krajine. Spoločnosti je napriek tomu istým spôsobom vzdialená. Vnímame ju ako povinnosť, tradíciu a neuvedomujeme si, že sú to práve ľudia, ktorí cirkevtvoria. Oveľa menšiu pozornosť však dostáva tá evanjelická. Mnohí ani len netušili, že evanjelickí farári a farárky nežijú v celibáte, dokonca si zakladajú rodiny. Jedným z „farárskych detí“ je aj Samuel. Podelil sa o svoj príbeh a o pocity, ktoré sprevádzajú život v netradične tradičnej rodine.

Aké ste mali detstvo? Čím bolo iné?

Myslím si, že by som mal relatívne rovnaké detstvo, aj keby som bol z normálnej rodiny. Iné bolo v tom, že sme sa museli sťahovať. U evanjelických farárok a farárov je zvykom, že sa približne každých päť až desať rokov konajú voľby v rámci zboru a ak sa zvolí nový farár, rodina sa musí odsťahovať. Často však počkajú, kým napríklad deti doštudujú na miestnej škole alebo manžel/manželka si nájde prácu v novom meste. Pre rodinu je presun náročný, ale je to jednoducho tak. Voľby nie sú povinné, no väčšinou sa konajú. Zbor je samostatná jednotka, ide  o ich peniaze a voľbu. V Amerike je to tiež bežné, dokonca si tam farárov platia.

Najprv sme boli istý čas v Bátovciach, potom desať rokov v Leviciach. Museli sme často meniť domov a nikdy sme nebývali vo svojom. Vždy sme žili na cudzom, na faru mohol prísť hocikto.

Ako malému mi vadilo, že nie som z obyčajnej rodiny a nemôžem si domov zavolať kamarátov. Cítil som sa čudne, že ich pozývam na faru, ťažko som sa s tým stotožňoval. Okrem toho, som veľmi introvertný človek. Vždy som chcel byť neviditeľný, no status „z cirkevnej rodiny“ mi dával pozornosť, ktorú som nechcel. Keď sa niekto dozvedel, čo som zač, začali mať veľa nepríjemných otázok, no odpovede nevedeli pochopiť. Kde bývam, že môj otec je farár. Veľa ľudí netuší,že evanjelickí farári vôbec môžu žiť v rodine.

Na druhej strane to znamenalo isté výhody. Sranda bola chodiť do sakristie, hrať sa v kostole a za oltárom. Najzaujímavejší bol aj tak trezor. Nachádzali sa v ňom veci ako dvestoročné knihy, ktoré si môžeš chytiť a iné zaujímavosti. Nikto si na mňa nedovoľoval, decká v zbore mi nerobili zle. Žil som si som ako v perinke, ak som vyviedol hlúposť, ľudia to skôr prehliadli. Nie som na to hrdý. Na jednej strane som sa cítil byť výnimočný, no emócie sa vo mne bili.

So staršou sestrou sme na tom boli vždy lepšie, horším si prešla mladšia sestra. Musela často meniť školy, mala málo kamarátov a ak si aj nejakých našla, rýchlo ich stratila. V kolektíve musíš byť nejaký čas, aby si nadviazal priateľstvá. Nikdy sa však nehanbila priznať, kým je.

Cítili ste zo sťahovania frustráciu? Čo si myslíte o častom sťahovaní sa farárskych rodín vo všeobecnosti? Malo by byť niečo inak?

Naozaj ma presun z jedného zboru do druhého zasiahol len jediný raz, keď sme po desiatich rokoch odchádzali z Levíc do Banskej Štiavnice. Inak som veľké sťahovanie po dlhom čase nezažil. Iní to mali horšie, mám vlastne šťastie. No táto zmena prostredia bola zlá, tretíkrát to však už bolo iné, už som bol v Bratislave a v Štiavnici sme boli krátko, vlastne veľa vecí ostalo nevybalených. Pri tom sťahovaní som aspoň nabral svalovú hmotu. Na druhej strane presúvanie sa našu rodinu spojilo, prostredie sa menilo, no oni tu boli vždy.

Niektorí vedia byť na jednom mieste aj celý život, je to možné, no zväčša v menších zboroch. Vo väčších mestách sa menia často, stačí, že zborníkom prekáža nejaká drobnosť. Aj tak si však myslím, že by farári mali mať rodiny. Pokladám za dobrý systém, že sa na postoch striedajú. Ľudia si neuvedomujú, že zmeniť prostredie môže byť aj dobré, lebo sa boja. Chápem však ostatných členov rodiny, sťahovanie vie byť náročné, ale možností je veľa. Je to nefér, no ide o súčasť systému. Rozumiem tiež, že je najlepšie nájsť si stály zbor a mať domov.

Bol by som rád, keby ľudia vnímali farárske rodiny normálne. Nie sú až také vzdialené a odlišné. Existujú však horšie aj lepšie prípady. Navštevoval som cirkevnú strednú, bolo tam viacero farárskych detí. Spolužiaka vyhodila mama z domu, pretože je ateista a rozprával sa o tom s bratmi.

Cítili ste sa na cirkevnej strednej viac „ako doma“?

Asi hej, lebo tam bolo viacero detí ako ja. Najmä mi neprišli čudné veci, ktoré ostatným čudné boli. Hovorím napríklad o náboženstve, ktoré som ovládal alebo bohoslužbách v rámci školy. Takisto som sa vedel vyjadrovať tak, aby som nemal problémy. Vedel som povedať aj veci, s ktorými nie som úplne stotožnený, no bol som tak naučený. Bolo mi ťažké určiť, či to tak myslím alebo nie. Išlo o úlohu z náboženstva a tak som ju spravil.

Zanechalo vyrastanie v tomto prostredí vo vás zmeny, ktoré pretrvávajú dodnes?

Teraz sa cítim dobre, už nebývam doma, som samostatnejší. Najmä sa už až tak nehanbím. Odkedy som v Bratislave,mám stabilný život. Už sa nemá čo zmeniť.

Pravdou však je, že aj na strednej som bol dosť uzavretý. Introvertnosť a izolovanosť, ktoré som používal ako obranné mechanizmy proti šikane a nechcenej pozornosti mi ostali, a to bola škoda, pretože som sa zbytočne uzatváral pred ľuďmi. Hanbil som sa za súkromný život.

Aká panuje atmosféra v rodine?

Myslím, že celkom obyčajná, no tým, že otec je farár, pribúdajú iné povinnosti. Každé Vianoce a každú nedeľu sme doma, lebo otec slúži bohoslužby. Často ho volajú do nemocnice a k umierajúcim odslúžiť Večeru Pánovu. O tomto veľa nehovorí. Voči smrti je trochu otupený, nevníma ju ako koniec. Nás poúčať nemusel, chápali sme. Je to síce smutné, ale normálne.

Takisto ho často volajú na kultúrne podujatia, niekedy vystupuje v telke. To mi však príde zvláštne a  vzdialené. Najhoršie pre mňa je, keď nás pozývajú na rôzne návštevy a musím sa ich zúčastňovať. Ľudia ma stále spoznávajú v kostole, kladú mi súkromné otázky, a to nechcem. Išlo o rôzne detské a mládežnícke akcie, tábory a podobne. Byť v kolektíve bolo pre mňa vždy utrpením. Nikdy som nemal rád spoločné vyznávanie, nerád som verejne otváral svoje vnútro o takých citlivých veciach.

Vyčítate niečo rodičom?

Moja mama je veľmi konzervatívna. Za ideál života pokladá nájsť si stáleho partnera po ukončení vysokej školy, ale tak život nefunguje. Zvykli sa s otcom smiať na mladých ľuďoch, tínedžeroch, ktorí prežívali svoje prvé lásky. Hovorili, že z toho nič nebude, že je to zbytočné. Kritizujú aj striedanie partnerov. 

Vždy som mal problém vyjadriť sa v otázkach lásky a sexuality. Nevyhľadával som takéto kontakty, mal som problém dať najavo sympatie voči ženám. Myslel som, že z toho budem mať problém. Bál som sa. Bál som sa skúšať veci, nevedel som ako fungujú. Naši mi v tom nikdy neposkytli potrebnú podporu. Vraveli, že si určite niekoho nájdem, keď budem chcieť, ale až keď budem dospelý. Nerozumel som, prečo by som mal čakať. Cítil som, že mi to chýba, čo je v období strednej školy normálne. Bolo mi smutno, nemyslel som si, že sa môžem niekomu páčiť. Nevedel som preto nadviazať ani priateľstvá, mal som ich viacmenej len v rámci rodiny. Ak som aj nejaké mal, nedokázal som sa s priateľmi rozprávať o osobnejších veciach. Rodičia mi ani nemuseli hovoriť, že robím podľa nich niečo zlé, jednoducho som to cítil.

Nakoniec som sa aj napriek strachu dokázal zamilovať a v maturitnom ročníku som začal chodiť s mojou priateľkou. Ona mi pomohla vyrovnať sa s týmito otázkami. Spoznať seba samého a otvoriť sa ľuďom, pochopiť veci, ktoré cítim a lásku so všetkým, čo k nej patrí, prízemnejšími aj vznešenejšími vecami.  Pomohla mi nájsť to, čo mi chýbalo. Teraz som šťastný, veciam rozumiem, mohol som ich zažiť. Najmä už nie som taký, aký som bol – nijaký, uzavretý, nepopísaný. 

Rodičia boli starostliví, cítil som aj lásku, ale mrzí ma, že sa so mnou nerozprávali o vzťahoch. Nepodali mi pomocnú ruku. Zvládli veľa vecí lepšie, ako niektorí iní, ale podpora v tejto téme chýbala, veľmi. Chcem si byť istý, že moje deti budú mať zázemie, aké som ja nemal. Chcem, aby vedeli, že je v poriadku, čo cítia, že za mnou môžu prísť s akýmikoľvek otázkami. Chcem sa s nimi o tom citlivo rozprávať, že je treba si v láske dávať pozor, ale je v poriadku, keď po nej túžia. Že som na ich strane a aby vedeli, že nerobia nič zlé. Chcem mojim deťom poskytnúť to, čo som sám nedostal.

Keď už ste teraz dospelý a ohliadnete sa, ako ste sa vnútorne zmenili? Ako dnes vnímate cirkev?

Najviac mi vadí úzky pohľad na svet, všetko je veľmi skostnatelé. Vidím, že rozmýšľam kritickejšie oproti minulosti. Veriaci sú mi často nesympatickí práve pre ich konzervatívny prístup. Rozmýšľam, či sa to dá nejako upraviť, či sa dá praktizovať normálne, moderne. Dá, ale je to veľmi ťažké. Inštitúcia, zvyky, rozmýšľanie ľudí. Je ťažké nastaviť ich na progresívnejšiu úroveň, často ide o jednoduchších ľudí a nechce sa im rozmýšľať. Bol by som rád, keby sme sa zamerali viac na filozofiu, nielen na obradové zvyky.

Ako sa pozeráte na cirkev?

Beriem ju ako súčasť života, bol som tak vychovaný, mám na to logické dôvody. Verím. Tak isto nad tým však stále premýšľam. Nestotožňujem sa s rôznymi cirkevnými záležitosťami. Týka sa to napríklad zborových akcií a podobných príležitostí. Ako som povedal, neznášam spoločne vyznávať, spievať, je to všetko podľa mňa veľmi spiatočnícke. S Bohom sa rozprávam, no v tichosti a súkromí.

Autorka: Tatiana Turisová

Fotografie: Alžbeta Mišových

You Might Also Like

33 komentárov

 • Reply
  cmhdlEfzatGW
  3. januára 2024 at 5:04

  ZifIjHCRJLtKN

 • Reply
  Scrap copper purity standards
  3. februára 2024 at 4:17

  Copper scrap management solutions Copper component recycling Copper slab scrap procurement

 • Reply
  Scrap Copper recycling industry
  4. februára 2024 at 0:09

  Copper scrap supply chain Copper scrap reusability Copper alloy ingot recycling

 • Reply
  Aluminium recycling environmental benefits
  4. februára 2024 at 8:27

  Aluminum scrap recycling statistics Aluminum recycling logistics Scrap aluminium inspection

 • Reply
  Scrap iron processing
  5. februára 2024 at 4:16

  Metal retrieval Ferrous material recycling green certifications Iron scrap reprocessing strategies

  Ferrous material stockpiling, Iron scrap reprocessing plants, Scrap metal reclamation and reutilization

 • Reply
  Scrap aluminum recycling challenges
  5. februára 2024 at 14:27

  Scrap metal refurbishing Aluminium scrap trading dynamics Aluminum scrap transportation
  Scrap metal salvage depot, Aluminum cable recycling benefits, Brass scrap buyer

 • Reply
  Aluminium recycling precision
  6. februára 2024 at 6:18

  Metal scrap buyers Aluminium scrap environmental impact Scrap aluminum market analysis
  Metal waste reduction, Environmental benefits of recycling aluminum cable scrap, Scrap metal trading

 • Reply
  Scrap aluminum recycling center
  6. februára 2024 at 23:25

  Scrap metal pricing strategies Aluminium scrap inspection services Scrap aluminum sellers
  Scrap metal removal, Aluminum cable scrap recycling guidelines, Metal waste reclaiming and reprocessing

 • Reply
  Iron waste processing center
  7. februára 2024 at 21:26

  Scrap metal documentation Ferrous material lean practices Iron waste reclaiming and reuse

  Ferrous material supply, Iron waste recovery facility, Metal scrap reprocessing

 • Reply
  Aluminium scrap stakeholder engagement
  8. februára 2024 at 4:49

  Scrap metal regeneration Aluminium scrap analytics Aluminium scrap value extraction
  Metal scrap sustainability, Aluminum cable scrap sorting, Metal waste recycling facilities

 • Reply
  Iron and steel scrap yard
  8. februára 2024 at 7:26

  Scrap metal collection Ferrous material industry updates Iron scrap reprocessing solutions

  Ferrous material recycling demand, Scrap iron trade, Scrap metal management

 • Reply
  Aluminum scrap regulations
  8. februára 2024 at 19:32

  Metal recycling and recovery solutions Scrap aluminium stockpiling Scrap aluminium processing efficiency
  Scrap metal reclaiming plant, Selling aluminum cable scrap, Metal reclaiming and utilization center

 • Reply
  Iron scrap export procedures
  8. februára 2024 at 19:59

  Scrap metal pickup services Ferrous metal recycler Scrap iron reclamation

  Ferrous material recycling market, Iron waste collection points, Metal reclamation and recovery solutions

 • Reply
  Iron scrap reprocessing solutions
  9. februára 2024 at 6:03

  Metal recycling solutions yard Ferrous waste remolding Iron scrap retrieval yard

  Ferrous material yard security, Iron scrap recovery and repurposing, Metal waste recovery center

 • Reply
  Aluminium scrap value addition
  9. februára 2024 at 11:08

  Metal scraps Aluminium dross processing Aluminium scrap repurposing
  Industrial metal collection, Sell aluminum cable scrap, Scrap metal transportation services

 • Reply
  Iron waste reprocessing facility
  9. februára 2024 at 13:09

  Metal salvage Ferrous material recycling customer acquisition Iron scrap collecting

  Ferrous material client services, Iron metal repurposing, Metal recovery yard

 • Reply
  Copper scrap repurposing methods
  10. februára 2024 at 9:50

  Copper pipe recycling Copper electrical connectors are an essential part of any electrical system. They are used to join wires together or to connect wires to electrical components like switches, circuit breakers, and outlets. When using copper connectors, it’s crucial to follow best practices to ensure a safe and reliable electrical connection. Here are some best practices to keep in mind when working with copper electrical connectors: 1. Choose the right connector: There are various types of copper connectors available in the market, including crimp connectors, compression connectors, and set-screw connectors. Choose the right connector type depending on the application, wire size, and location. Make sure to select connectors that are made of high-quality materials and are compatible with the wire and component being connected. 2. Strip wires correctly: Properly stripping wires is crucial for secure electrical connections. Strip the wire ends by using a wire stripper that matches the wire gauge, and avoid over-stripping the wire, which can cause damage and weaken the connection. 3. Clean the wires and connectors: Dirt, grease, or oxidation can prevent a good electrical connection from forming. Use a wire brush or sandpaper to clean the wires and connectors, ensuring that the surfaces are free of debris and have a smooth finish. 4. Use a torque wrench: Over-tightening or under-tightening connectors can damage the wires or result in a loose connection. To ensure the correct torque level, use a calibrated torque wrench to tighten the connectors to the manufacturer’s specifications. 5. Inspect the connectors: After making the connections, visually inspect them for signs of damage or deterioration. Make sure that all connections are secure, and there are no frayed wires or loose components. 6. Protect the connectors: Once the electrical connections are made, protect them from mechanical damage or exposure to the environment. Use cable ties or conduit to secure the wires and connectors, and avoid placing them in areas prone to moisture or vibration. In conclusion, copper electrical connectors are reliable and efficient components that require proper handling and installation. By following these best practices, you can ensure a safe and secure electrical connection that lasts for years to come Metal reprocessing Copper scrap trade associations Copper scrap consolidation Copper scrap granulation Copper scrap melting technologies Scrap metal reclaiming yard services

 • Reply
  krqVpWTw
  10. februára 2024 at 13:03

  ApPNeCVKi

 • Reply
  Iron recovery and reprocessing
  10. februára 2024 at 20:32

  Metal recycling salvage Ferrous metal recovery operations Iron waste disposal facility

  Ferrous material customer base, Iron scrap processing services, Metal salvaging

 • Reply
  Transformer copper scrap buyer
  10. februára 2024 at 21:14

  Copper alloy refining In recent years, there has been increasing interest in developing efficient and sustainable methods for reducing environmental pollutants such as nitrogen dioxide (NO2). NO2 is a harmful atmospheric pollutant that is a primary contributor to smog and acid rain, and can have negative impacts on human health and the environment. One promising approach for NO2 reduction is the use of catalysts, which can facilitate the conversion of NO2 to less harmful compounds such as nitrogen (N2). In a recent study, researchers have demonstrated the potential of using atomically dispersed copper (Cu) sites in a metal-organic framework (MOF) for NO2 reduction. MOFs are highly porous materials composed of metal ions or clusters connected by organic ligands, and can offer a unique platform for hosting and stabilizing metal catalysts. The researchers prepared an MOF incorporating Cu sites, and tested its ability to reduce NO2 to N2 under ambient conditions. They found that the Cu-MOF catalyst exhibited high activity and selectivity for NO2 reduction, achieving a conversion rate of up to 99% and selectivity of over 90%. The researchers attributed this high activity to the presence of the atomically dispersed Cu sites, which act as active sites for the catalytic reaction. Importantly, the Cu-MOF catalyst was found to be stable and reusable over multiple cycles, indicating its potential for practical applications. Additionally, the researchers demonstrated that the Cu-MOF catalyst could be used in a flow reactor configuration, further highlighting its potential for large-scale applications. Overall, this study highlights the potential of atomically dispersed Cu sites in MOFs as efficient and sustainable catalysts for NO2 reduction. With further development and optimization, this approach could offer a new pathway for mitigating the negative impacts of atmospheric pollution Scrap metal industry Environmental copper disposal Copper scrap material testing Copper scrap transportation logistics Copper scrap disposal solutions Metal waste reclaiming solutions

 • Reply
  Stephenput
  11. februára 2024 at 10:52

  Tadalafilo Teva 20 Mg Precio
  (Moderator)
  Cialis 5 mg prezzo tadalafil 5 mg prezzo tadalafil 5 mg prezzo

 • Reply
  Shanehed
  11. februára 2024 at 21:37

  Быстро Продать Mobiledata  Выкуп

 • Reply
  Recycled copper materials
  15. februára 2024 at 22:48

  Copper scrap market trends analysis Copper alloy identification Scrap metal reclaiming and reuse
  Copper cable waste management, Scrap metal reprocessing and recovery, Copper recycling best practices

  Non-ferrous scrap metal, Copper scrap analysis, Copper cable scrap export destination, Metal scrap recycling and recovery

 • Reply
  Iron scrap reprocessing plants
  16. februára 2024 at 18:17

  Scrap metal Scrap metal grading standards Iron reclaiming services

  Ferrous metal industry trends, Iron reclaiming yard, Metal reutilization facility

 • Reply
  Shanehed
  17. februára 2024 at 1:03

  Please let me know if you’re looking for a author for your weblog. You have some really good articles and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please shoot me an email if interested. Cheers!
  #b#e#s#t#
  http://forum.computest.ru/post/567423/#p567423
  https://finans.webtalk.ru/viewtopic.php?id=6875#p17688
  https://qna.habr.com/user/Russdiplomags
  http://ford-talks.ru/viewtopic.php?f=7&t=3767
  http://rkiyosaki.ru/discussion/8577/kupit-diplom-2024-goda/

 • Reply
  ALhanehed
  21. februára 2024 at 20:48

  zeolite heavy equipment llc is a leading supplier of industrial equipment, offering comprehensive solutions for various industries. Our company offers a wide range of quality equipment and services to meet the needs of our customers. We strive for excellence in service and customer satisfaction, providing reliable and innovative solutions.

  Zeolite Heavy Equipment LLC Zahry Machinery Equipment zahry machinery equ Zeolite Heavy Equipment LLC ZAHRY MACHINERY EQUIPMENT LLC zahry machinery equ Zahry Machinery Equ Zeolite Heavy Equipment LLC zeolite heavy equipment llc ZAHRY MACHINERY EQUIPMENT LLC 24ac78d

 • Reply
  IsmaelSkita
  22. februára 2024 at 13:10

  Aviator Spribe стратегия казино
  I congratulate, the excellent message
  Добро пожаловать в захватывающий мир авиаторов! Aviator – это увлекательная игра, которая позволит вам окунуться в атмосферу боевых действий на небе. Необычные графика и захватывающий сюжет сделают ваше путешествие по воздуху неповторимым.

  Откройте для себя увлекательный мир игрового автомата Aviator Spribe казино играть с друзьями!
  Aviator игра позволит вам почувствовать себя настоящим пилотом. Вам предстоит совершить невероятные маневры, выполнять сложные задания и сражаться с противниками. Улучшайте свой самолет, чтобы быть готовым к любым ситуациям и становиться настоящим мастером.
  Основные особенности Aviator краш игры:
  1. Реалистичная графика и физика – благодаря передовой графике и реалистичной физике вы почувствуете себя настоящим пилотом.
  2. Разнообразные режимы игры и миссии – в Aviator краш игре вы сможете выбрать различные режимы игры, такие как гонки, симулятор полетов и захватывающие воздушные бои. Кроме того, каждая миссия будет предлагать свои собственные вызовы и задачи.
  3. Улучшение и модернизация самолетов – в игре доступны различные модели самолетов, которые можно покупать и улучшать. Вы сможете устанавливать новое оборудование, улучшать двигательность и мощность своего самолета, а также выбирать различные варианты окраски и декорации.
  Aviator краш игра – это возможность испытать себя в роли авиатора и преодолеть все сложности и опасности воздушного пространства. Почувствуйте настоящую свободу и адреналин в Aviator краш игре онлайн!
  Играйте в «Авиатор» в онлайн-казино Pin-Up
  Aviator краш игра онлайн предлагает увлекательную и захватывающую игровую атмосферу, где вы становитесь настоящим авиатором и сражаетесь с самыми опасными искусственными интеллектами.
  В этой игре вы должны показать свое мастерство и смекалку, чтобы преодолеть сложности многочисленных локаций и уровней. Вам предстоит собирать бонусы, уклоняться от препятствий и сражаться с врагами, используя свои навыки пилотирования и стрельбы.
  Каждый уровень игры Aviator краш имеет свою уникальную атмосферу и задачи. Будьте готовы к неожиданностям, так как вас ждут захватывающие повороты сюжета и сложные испытания. Найдите все пути к победе и станьте настоящим героем авиатором!
  Авиатор игра является прекрасным способом провести время и испытать настоящий адреналиновый разряд. Готовы ли вы стать лучшим авиатором? Не упустите свой шанс и начните играть в Aviator краш прямо сейчас!
  Aviator – играй, сражайся, побеждай!
  Aviator Pin Up (Авиатор Пин Ап ) – игра на деньги онлайн Казахстан
  Aviator игра предлагает увлекательное и захватывающее разнообразие врагов и уровней, которые не оставят равнодушными даже самых требовательных геймеров.
  Враги в Aviator краш игре онлайн представлены в самых разных формах и размерах. Здесь вы встретите группы из маленьких и быстрых врагов, а также огромных боссов с мощным вооружением. Разнообразие врагов позволяет игрокам использовать разные тактики и стратегии для победы.
  Кроме того, Aviator игра предлагает разнообразие уровней сложности. Выберите легкий уровень, чтобы насладиться игровым процессом, или вызовите себе настоящий вызов, выбрав экспертный уровень. Независимо от выбранного уровня сложности, вы получите максимум удовольствия от игры и окунетесь в захватывающий мир авиаторов.
  Играйте в Aviator и наслаждайтесь разнообразием врагов и уровней, которые позволят вам почувствовать себя настоящим авиатором.

Leave a Reply