Nový rok a Vianoce cez počítač

,,Nie je to prvý Silvester a Vianoce, ktoré kvôli koronavírusu oslávim v cudzej krajine“, povedala jedna zo zahraničných študentok Univerzity Komenského. Yana Levinzon je na katedre filozofie, pochádza z Kazane a už niekoľko rokov žije na Slovensku.

„Každý sviatok, najmä Silvester a Vianoce, sú pre mňa viac ako prestretý stôl s chutnými jedlami. Sú to vlastne veľmi svetlé chvíle v kruhu rodiny, ktoré spájajú.  Žiaľ, už niekoľko rokov oslavujem Silvester s mojou rodinou online, ale ani to nie je pre mňa problém. „

Yana, Kazaň je hlavné mesto Tatarstanu. Nuž a Tatári určite majú zaujímavé tradície… Aké máte sviatky? Ako ich oslavujete? 

Môj najobľúbenejší  sviatok je Silvester. Podľa tradícií a zvykov ho prežívame s rodinou a keď odbije Nový rok, väčšina ľudí  sa vyberie na návštevu ku kamarátom. Podľa tatárskych zvykov hostia berú jedlo čak-čak, ako pochúťku – to je národné jedlo. Ide o cesto v mede a považuje sa nielen za symbol pohostinnosti, ale aj za sladký lahodný darček.

Tatári však neoslavujú Nový rok 1. januára?

Áno, predtým sme mali tatársky Nový rok, ktorý sa nazýval Navruz, oslavovaný koncom marca, v deň jarnej rovnodennosti. Ľudia vtedy tiež navštevovali rodinných príslušníkov a priateľov a vymieňali si darčeky. Vyšli ľudia do ulíc, oslavovali, k čomu patrila hudba, poézia, ale aj rôzne pouličné predstavenia. 

Yana a aké máte jarné sviatky?

Napríklad, jarný festival, ktorý sa nazýva Bozkarau je jedným z najdôležitejších sviatkov pre Tatárov. Za starých čias všetci obyvatelia v ten deň vychádzali do ulíc a pozerali sa na horiacu slamu na kryhách, ktoré sa plavili po jazerách a riekach. Horiaca podobizeň na poslednej ľadovej kryhe symbolizovala teplo, jar a nadchádzajúcu dobrú úrodu. Celá udalosť bola sprevádzaná spevom a tancami mládeže. 

Väčšina Tatárov sa hlási k moslimskej viere, takže Veľkú noc neoslavujú. Môžeme aj napriek tomu v Tatarstane vidieť napríklad kraslice?

Tradícia, ktorá sa týka farbenia vajec, bude s najväčšou pravdepodobnosťou súvisieť s dňom pripomenutia si predkov. Nazývajú tento deň – Cym. A na Slovensku sa tento deň sa nazýva Sviatok všetkých svätých. V predvečer ženy maľujú vajcia vo vývare brezových listov, vŕbovej kôry, šupky z cibule a pripravujú „capker“ – pamätné jedlo. Muži idú na cintorín a vyčistia hroby, potom na ne položia mince a zdobené vajcia.

Zvlášť čakajú na tento deň deti, ktoré po domoch, zbierajú vajcia a zároveň spievajú zábavné piesne.

Viem, že Tatári majú veľkolepý sviatok, ktorý sa týka zlých duchov. Čo si myslíte o ňom? 

 Je to tatársky Nardugan-Šajtan, alebo skôr Diablova Svadba. V minulosti to bol obrad na upokojenie „Šajtána“ ( vpreklade to znamená – diabol) tancom,spievaním, ktorý podľa veriacich mohol ovplyvniť úrodnosť pôdy. Prezlečení muži v ženskom oblečení tancujú,  zabávajú sa a na konci dňa sa to konči zapaľovaním vatry. Tatári pripisujú plameňu liečivé vlastnosti, takže sa verí, že človek, ktorý preskočí oheň, by nemal byť chorý celý rok. 

Čo sa vám z týchto tradícií najviac páči? 

Môj obľúbený sviatok  je „Sabantuj“. Toto je sviatok polý, priateľstva a práce, obľúbený nielen u Tatárov, ale aj Rusov. “Sabantuj” má tisícročnú históriu. Koná sa od rána až do večera na  rôznych miestach. Napríklad v meste, v dedinách a  na jazere. Trhy, koncerty a karaoke sú všade. Taktiež sa tu koná veľa rôznych súťaží, najprestížnejšia je účasť na dostihoch. Bohužiaľ, som ešte nezískala žiadne víťazstvo, ale všetko je stále predo mnou. Tam tiež môžete vyskúšať vynikajúce tatárske národné jedlo ako bešbarmak. 

Nikdy som nepočula o takom jedle. Má to niečo spoločné so zeleninou alebo mäsom?

Áno, bešbarmak je horúci mäsový pokrm, ktorý spočiatku pozostával iba z jahňacieho, hovädzieho, ťavieho mäsa, ale oveľa neskôr doň začali pridávať jemne valcované domáce rezance, omáčku a pochúťky z konského mäsa. Je veľmi zaujímavé, že mäso pre bešbarmak  tradične pripravujú muži a rezance  len ženy. 

Aké ľahké tatárske jedlá by som si mohla vyskúšať navariť sama?

Existujú veľmi jednoduché recepty na varenie rôznych tatárskych jedál . Jedným z nich je „Kystyby“, je to čerstvo vyprážaná placka plnená zemiakovou kašou. Podoba sa to na “samosu”, indickú tradičnú pochúťku. Preložená placka plnená zemiakovou kašou. 

Takisto môžete vyskúšať upiecť  napríklad, trojholník – “ečpočmak”alebo “peremiač”.

Na trojuholník potrebujete múku – 750 gramov, mleté ​​mäso – 300 gramov, 4 zemiaky, 2 cibule, soľ, korenie a kyslú smotanu – 500 gramov.  Najprv musíte miesiť cesto.  Do kyslej smotany pridáme soľ a postupne vmiešame múku.  Cesto sa ukáže ako mäkké, nelepí sa na ruky, je radosť s ním pracovať.  Potom ho chvíľu necháme a pripravíme si náplň.  Zemiaky a cibuľu ošúpeme a nakrájame nadrobno.  Všetko zmiešame s mletým mäsom.  Soľ a korenie – podľa chuti.

 Najzaujímavejšou časťou je vytváranie trojuholníkov.  Kúsok cesta odštipnúť a vyvaľkat na koláč a do stredu vložiťplnku a spojiť tak, aby vznikol prvý roh.  Potom spojíme spodný okraj a získame ďalšie dva rohy. Položte to na plech a dajte do rúry predhriatej na 180 ° C na 30 až 40 minút .   Nakoniec upečené trojuholníky vyberiete a vychutnávate si ich s  čajom.

Tatarské sviatky, rovnako ako jedlá, sú veľmi rozmanité a zaujímavé. Samozrejme,  najlepšie je to vidieť na vlastné oči a vyskúšať na vlastnej koži. 

Autorka: Marietta Uibari 

Foto: Instagram.com/@levinzonnn

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply