Diagnóza výnimočných

Často sa stretávame s ľuďmi, ktorí nám hovoria, že majú problém sa na niečo sústrediť viac ako desať minút. Je veľká pravdepodobnosť, že majú poruchu pozornosti.

ADD (porucha pozornosti) a ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou) sú považované za psychické poruchy. Jedinec má problém sa sústrediť a pri hyperaktivite ani neposedí. Tieto diagnózy zistia ľuďom psychológovia zväčša počas štúdia na základnej alebo strednej škole. Diagnózu mávajú častejšie chlapci. Sú to tí študenti, ktorí neustále ťukajú perom alebo dupú nohou a robia tým nervy celej triede. Alebo naopak, som tu ja, ktorá je neustále ticho a niekedy aj zabudnete, že existujem. Žijem vo vlastnom svete, ktorý je ťažko pochopiť, ak nie ste v mojej koži. Často pre mňa neplatia ani pravidlá, pretože sa rada riadim svojimi myšlienkami. To je pravdepodobne jeden z dôvodov, prečo býva niekedy ťažké ma upokojiť. Byť mojím rodičom je teda fuška. Rodičia nevidia do mojej mysle, no veľa ľudí by moje myšlienkové pochody ani nepochopilo. 

Môže vám niekedy prísť, že je to so mnou neznesiteľné. Tisíckrát niečo poviete, ale stále tomu nerozumiem. Som čistou definíciou frazeologizmu: jedným uchom dnu, druhým von. Niekedy sa aj tvárim, že vás počúvam, ale moja myseľ je niekde úplne inde. Čím som staršia, tým lepšie to viem maskovať. Učenie je pre mňa naozaj náročné. Učivo, ktoré sa vie bežný študent naučiť za hodinku, mi trvá aj niekoľko hodín alebo až dní. Musím veľakrát bojovať sama so sebou. 

Ľudia nemajú na mňa niekedy trpezlivosť. Neraz bývam naozaj nepochopená. Niekedy  ma vysmievajú tí, ktorí si myslia, že nič také neexistuje, len som lenivá a nechce sa mi robiť jednu vec dlhšie. Zaujímalo by ma, ako by to zvládali oni v ich koži. Svoje správanie musím veľakrát vysvetľovať aj napriek veľkej rozšírenosti tejto poruchy. V dospelosti je veľmi ťažko rozoznať človeka s touto poruchou. Časom som sa  naučila zvládať svoje správanie a zorganizovať si svoj život. Niektorí majú toľko šťastia, že sa z toho vyliečia. 

Najviac mi pomôže, keď ma budete akceptovať aj napriek tomu, že sa vás niekedy opýtam jednu vecviackrát. Pokiaľ vieme podať pomocnú ruku niekomu s depresiou, prečo by sme to isté nemohli urobiť aj pre ľudí s poruchami pozornosti. Rozumiem, že v súčasnosti je ťažké akceptovať jeden druhého. Aj napriek tomu, že za to, akí sme, nemôžeme.

Autorka: Dominika Elizabeth Varga

Ilustračné foto: autorka

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply