Výstava Randál: Umenie by malo byť prejavom najväčšej slobody

Študentský spolok LIGHT* Filozofickej Fakulty Univerzity Komenského v spolupráci s priestorom RARE cultural space na pôde Vysokej školy výtvarných umení na Hviezdoslavom námestí predstavil v rámci 3. ročníka kvír festivalu výstavu s názvom Randál (Make it bold! Make it queer!). Vernisáž sa konala 4. apríla o 18-tej hodine, no záujemci si umenie budú môcť pozrieť denne od 13-18-tej hodiny až do 10. apríla. Rovnako to platí aj na víkendy.

Téma “Randál” reflektuje paradox súčasnej situácie, keď umenie podlieha cenzúre a represii, aj keď by malo byť prejavom najväčšej slobody. Každé dielo sa snaží byť vyhlásením proti uniformite a bojuje za jedinečnosť ľudského bytia.

„Chceme, aby táto výstava nebola len miestom na zhliadnutie krásneho umenia, ale aby bola aj miestom na úvahu. Ako môže ovplyvniť spoločnosť? Ako môžeme použiť umenie ako nástroj na zmenu a kritiku? Tieto otázky nás poháňajú k diskusii a k úvahám o jeho sile v našom svete. Takže, nechajme sa inšpirovať a nechajme sa prekvapiť. Dovoľte nám vytvoriť Randál, ktorý nás spojí a pohne nás k lepšej a slobodnejšej budúcnosti,“ vyjadril sa v príhovore jeden z organizátorov, Filip Vrabeľ.

Rovnako sa poďakoval aj členom tímu RARE, ktorý dielam poskytol slobodný priestor na vyjadrenie. Spomenul aj umelcov, vďaka kreativite ktorých sa výstava stala živšou a úžasnejšou.

Po príhovore sa zúčastnení vybrali do skromnej galérie, ktorú tvorili tri miestnosti. Medzi vystavenými kúskami boli rôzne fotografie, kresby, literárne príspevky či iné kreatívne výtvory. Všetky znázorňovali rovnakú silu a jedinečnosť no každý vo svojej vlastnej podstate.

Za dobrovoľné vstupné je výstava prístupná pre širokú verejnosť.

Autorka článku: Veronika Cechová

Foto: Autorka

You Might Also Like