Komentár: Šimkovičovej plány mieria vyššie, ako jej dôveryhodnosť  

Od októbra minulého roka žijeme s vedomím, že sa šéfkou ministerstva kultúry stala Martina Šimkovičová. Absolventka štúdia liečebnej pedagogiky, bývalá moderátorka športu a večerného spravodajstva televízie Markíza. Tá Šimkovičová, ktorej spolupráca sa s jednou z najsledovanejších televízii Slovenska skončila po 18. rokoch pôsobenia. Dôvodom bola jej angažovanosť na sociálnych sieťach, kde zdieľala nenávistné príspevky o utečencoch v čase migračnej krízy. No niekedy to už nie je vec názoru, ale ľudskosti, ktorú v prejavoch rada spomína. 

Po odchode z mainstreamu sa stala tvárou konšpiračnej televízie INTV, televízie bez priznaného majiteľa. Po boku antivaxera Petra Kotlára figurovala v TV Slovan, ktorého si  so sebou neskôr zobrala aj do parlamentu ako splnomocnenca pre preverenie riadenia pandémie. Stihla obsadiť Bibianu a rozrušiť kultúrnu obec spájaním Kunsthalle so Slovenskou národnou galériou bez debát a mrknutia oka. V Abú Zabí nedodržala etiketu, prekrížila si nohy, ukázala Arabom odhalené kolená a podrážku lodičiek, aj keď je to v ich krajine považované za neslušné. Školáckou angličtinou vyslovila súhrn dobre znejúcich viet, ktoré nabádajú chrániť jedinečnosť pred niečím, čo by nám malo pomáhať formovať identitu. Áno, celkom paradoxne. 

Tentokrát sa koalícia takticky rozhodla prijať nový zákon o verejnoprávnej televízii a rozhlase. V stredu, 24. apríla, po rokovaní v Dolnej Krupej pri Trnave,  sa vládni predstavitelia postavili pred médiá s cieľom priblížiť zmeny v RTVS, ktoré čakajú na prvé čítanie. 

Po krátkom objasnení zmien vo verejnoprávnej televízii od premiéra Roberta Fica prišla rozhodnutie obhájiť aj pani Šimkovičová, hoci mnohokrát dala jasne najavo, že nepriateľským médiám na otázky odpovedať nebude. 

Prvú otázku vyslovila redaktorka RTVS Nina Janešíková, ktorá sa spýtala, ako bude zákon garantovať, že vládni politici do práce redakcie vstupovať nebudú. Odpoveďou bolo, že im ide o to, aby nevyzeralo spravodajstvo ako doteraz, teda, nebolo naklonené na jednu stranu. Objektivitu a nezávislosť inštitúcie, podľa ministerky, zaručí nová deväťčlenná rada pozostávajúca z ľudí z celého Slovenska a rôznych oblastí. To, ako si predstavuje vyvážené spravodajstvo, ani v jednej z odpovedí bližšie nešpecifikovala a na pomoc jej prišiel minister pôdohospodárstva, ktorý jej pomohol argumentovať neobjektivitu jedným konkrétnym prípadom odvysielania záznamu z protestu, bez uvedenia, že ide o archívny záznam. Možno by si predstavovala takú vyváženosť, aká mohla byť vďaka výstave Neskrývaná láska pred niekoľkými mesiacmi v Slovenskom národnom múzeu. Teda za predpokladu, že by  nebolo oficiálne stanovisko, v rozpore s výpoveďou Doroty Holubovej, ktorá sprístupnila oficiálnu mailovú komunikáciu so zamestnankyňou  múzea na portáli Aktuality.sk. Objektivita a vyváženosť teda zjavne platí len v určitých prípadoch. 

Viac ako 190-tisíc občanov vyjadrilo nespokojnosť podpisom petície za odvolanie Martiny Šimkovičovej z ministerského kresla, ona však naďalej riadi rezort kultúry a sprevádza ju jedna kauza za druhou. Svoje tvrdenia sama podložiť dôkazmi  nevie a opakuje argumenty kolegov, vyštudovala niečo úplne iné, v oblasti kultúry ani riadenia nemá skúsenosti, sama žije v rakúskom Kittsee, ale slovenské a žiadne iné sa jej aj napriek vysokej miere nedôvery darí dostávať do verejných inštitúcii. RTVS je v čiernom a po legislatívnom konaní môžeme s istotou očakávať už len „objektívne a nezávislé“ personálne čistky. 

Autorka: Alexandra Turoňová

You Might Also Like