Bývalý šéf mafiánskeho podsvetia žiada o prepustenie z väzenia

Najväčší mafiánsky boss Mikuláš Černák sa pýta na slobodu. Tvrdí, že prehodnotil svoje postavenie a už nechce byť zlým človekom. Je opak pravdou?

Za jeho prepustenie sa postavil aj vedúci väzenia, kde je si Černák odpykáva svoj trest. Mikuláš je odsúdený na doživotie, sedí už 26 rokov. Podľa trestného zákona môže po 25. rokoch väzenia podať žiadosť o podmienečné prepustenie.

Mladý Mikuláš v 90. rokoch spôsoboval na Slovensku veľkú hrôzu a zároveň rešpekt vo svojich kruhoch. Príbeh Mafie na strednom Slovensku dokonca sfilmovali a premiéra má byť tento rok. Aké milé spojenie. Že by na premiéru filmu prišiel sám Mikuláš Černák? Ktovie koľko nezrovnalostí by našiel vo filme. Avšak, ak hovorí to, čo je naozaj pravda, a že sa teda zmenil, celý film by preplakal. Plakal by nad svojim premárneným životom a ľutoval všetko čo urobil.

Dôvody, prečo by sme mohli veriť, všetkému čo hovorí, je fakt, že sa nepokúsil o samovraždu a vo väzení sa správa vzorne. Dokonca má pripravený plán, v čom začne podnikať, ak sa dostane von. Ako vieme z minulosti, choval tigre. Možno by si mohol otvoriť aj ZOO. On však chce podnikať v oblasti cestovného ruchu a pomáhať mladým ľudom, aby sa nedostali do rovnakého diania ako bol on.

Určite je veľmi lákavé predstaviť si šéfa podsvetia, ako prenajíma chalupy na Horehroní alebo rozpráva mladým ľudom, že zabíjanie nie je dobré no…máme však tomuto veriť? Vyzerá to všetko premyslene a veľmi pekne. Ako malý chlapec, ktorý bol zlý, a on teraz strúha dobrotu. Kto by nebol v jeho prípade podozrievavý a veril mu každé slovo musí byť fakt naivný. V každom prípade všetko naznačuje, že to pravda je.

Okrem vedenia väznice sa za neho prihovorilo občianske združenie Reštart – nový život, ktoré zároveň podalo návrh na jeho podmienečné prepustenie. Odôvodňujú to tým, že spĺňa všetky resocializačné podmienky. Jeho súd o podmienečnom prepustení bol odročený, pretože prokurátor si vyžiadal nové posudky zo psychologického a psychiatrického ústavu. Posledné majú 6 mesiacov a nové budú o 60 dní.

Avšak Černák sa rozhodol, že keď už žije na Slovensku toľko rokov, nechce byť len prvým mafiánskym bossom v ére slovenskej samostatnosti, ale aj prvým, ktorý bude prepustený z doživotia. Ďalším prvenstvom by bolo, že sa za neho prihovoril aj riaditeľ väznice. Ten Miki sa ale nezdá. Musel im ušiť naozaj dobré topánky. To je tiež jeden z dôvodov, ktorý odznel, ako dôvod na jeho prepustenie. Vo voľnom čase šil topánky a zároveň pomáhal pri prácach.

Ak už sa na to pozeráme z akéhokoľvek uhla, je nám jasné, o čo tu ide. Každý, kto je v base viac ako štvrť storočia, chce ísť von. Je ale otázkou, či naozaj prešiel premenou, alebo je to iba pretvárka. Hocikto, kto bol schopný nariadiť, alebo sám zabiť človeka, nemôže byť úplne v poriadku. Ak ale napriek tomu súd rozhodne o jeho prepustení, bude to určite jeden z veľkých míľnikov histórie.

Autorka: Barbora Chramcová

You Might Also Like