„Smútok je súčasťou cesty. Keby si tým človek neprešiel, ťažko povedať, či by sa dokázal dívať do budúcnosti. Pomáha spracovať a zvládnuť emócie, aby bol pripravený ísť ďalej a prijať niečo nové do života, čokoľvek to bude.“ O tom je pre Katarínu smútok zo straty svojho milovaného manžela.
Vďaka terapeutickým skupinám v Plamienku sa počas jej najťažšieho životného obdobia, plného žiaľu, podarilo prežívať aj chvíle radosti. O tejto organizácii sa Katarína dozvedela cez známu, ktorá pracuje ako zdravotná sestra na onkológii. Kamarátka Simona nasmerovala Kataríninu rodinu na Plamienok kvôli domácemu hospicu manžela a psychologickej pomoci pre vtedy päťročného Šimonka a trojročnú Elišku.
Manželovi Jurajovi diagnostikovali rakovinu v októbri 2022. O päť mesiacov neskôr zomrel. Pre celú rodinu bolo obrovským šokom už len vyslovenie diagnózy a následne obdobie chemoterapií. Počas tejto náročnej situácie sa rodina spoločne snažila tráviť ešte viac času ako predtým. Katarína na túto etapu napriek ťažkým chvíľam spomína ako na jedno z najkrajšie strávených dní po boku manžela. Veľa sa spolu smiali aj plakali. Reálny smútok začala pociťovať až po smrti manžela. Dovtedy ju vpred poháňal ich spoločný čas a snaha spraviť všetko pre jeho uzdravenie. Po smrti Juraja si uvedomila, že už tu s nimi nikdy nebude. Otázky detí, ich plač a všetko, čo jeho smrť priniesla, ju zasiahlo. Každý večer po náročnom dni skončila na gauči v slzách. „Ale myslím si, že to bol potrebný plač. Keď som na to nemala priestor, bolo mi ešte ťažšie.“ Opisuje manželka Juraja.
Ako veriacej jej prinášala pokoj aj modlitba. Veľkou inšpiráciou jej boli vlastné deti, ktoré prežívali intenzívne chvíle smútenia no potom, ako to pri deťoch býva, prišiel čas na hru. Pohľad na to, že sa Šimonko a Eliška spokojne hrali a smiali, bol pre ňu momentom radosti.
„Ako dobre to zvládaš.“ Veta, ktorá môže niekedy viac uškodiť ako pomôcť, aj keď to dotyčný myslí dobre. Pre Katarínu to bolo veľmi ťažké počúvať, pretože tí ľudia nevedeli, čo sa deje večer. Nevedeli, že na výchovu detí ostala sama a aj na všetky každodenné povinnosti. Zrazu nemala s kým zdieľať bežné veci, radosť či smútok. Naopak, veta: „Ja neviem, čo mám povedať,“ bola pre ňu ako objatie. Pri stromčeku sa prvé Vianoce po manželovej smrti objímali len oni traja. Katarína sa rozhodla, že bude lepšie, keď ich strávia iba v tomto zložení. Čas zdieľaný s inými ľuďmi bol pre ňu náročný v tom, že by sa musela buď pretvarovať alebo by pri nich začala plakať. Pod stromčekom si deti našli list od ocina, ktorý pre nich veľa znamenal. Napriek tomu, že jej blízki boli pre ňu obrovskou oporou, nikto si nevedel reálne predstaviť ako sa cíti.
Až v Plamienku našla pochopenie, pretože všetci vedeli, o čom hovorí. Rozprávanie sa s ľuďmi, ktorí tiež prišli o niekoho blízkeho, to bolo pre ňu to najdôležitejšie. „Všetci v združení ma utvrdili v tom, že moje prežívanie je v poriadku, veď sa stala hrozná vec. Pre mňa smútenie bolo a myslím, že ešte aj je, potrebné. Na jednej strane
mi to umožňuje si manžela sprítomniť a uvedomiť si lásku, ktorú sme mali. Keď som nemala možnosť sa ako to niekto nazval, „rýpať“ v tom, stalo sa, že som bola nervózna a cítila som pretlak rôznych emócií,“ opísala.
Katarína na svojej ceste plnej smútenia nie je a nikdy ani nebola sama. Napriek tomu, že sa jej blízki snažili byť oporou, nevyhla sa niekedy posudzovaniu jej situácie a ich pohľadu na to, ako smútok prežíva. Vďaka Plamienku dokázala nechať voľný priebeh svojim emóciám, a to bez súdenia ostatných. Žije každodennými vecami, teší sa z maličkostí a hlavne z detí, a to jej dodáva silu. Možno aj vďaka jej príbehu inšpiruje niekoho, kto sa nachádza v podobnej situácii, aby vyhľadal pomoc Plamienka, ktorý mu môže dodať veľa síl na jeho životnej ceste.
Autorka: Katarína Frolová
Foto: autorka
- Kone ako koníček? - 19. decembra 2024
- Príbeh Kataríny, o nečakanej smrti jej manžela - 19. decembra 2024
- Recenzia: Film Prezidentka - 19. decembra 2024