Fejtón: Ako sa vyrovnať s absurdnosťou bežného života

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, aký dokáže byť život absurdný? Ráno sa zobudíte unavenejší ako, keď ste šli spať, prídete na to, že ste zaspali, pretože ste budík nastavili na iný deň… alebo do kalkulačky. Verte, aj to sa deje.

Rýchlo vyskočíte z postele, aby ste bežali do práce. Sadnete do auta, naštartujete a oči vám padnú na prázdnu nádrž. V duchu sa preklínate, ako ste sa včera spoliehali na svoje lepšie zajtrajšie ja, že ráno vstane skôr, pôjde si zabehať, spravíte si smoothiečko… a hlavne natankuje! No nič, tak ešte pred prácou zamierite na pumpu. Zaparkujete pri stojane, vyleziete z auta a zistíte, že nádrž máte na opačnej strane. V tejto chvíli si už poviete, že toto azda nemôže byť pravda. Natiahnete teda onú hadicu a natankujete ten neuveriteľne lacný benzín. Zaplatíte, v duchu sa rozlúčite so všetkými haraburdami z čínskych obchodov, čo ste za tých deväťdesiat eur utopených v nádrži mohli mať a konečne idete do práce.

Šéf zavtipkuje, že sa zľakol, že tu už nepracujete, a keď sa to bude opakovať, tak naozaj nebudete. Je čas dať si kávu, bez toho to nepôjde. Nečakane, čistenie kávovaru, dosypanie kávy a doplnenie vody, vyšlo opäť na vás. Po ťažko odpracovanej káve máte už aj chuť ísť domov a predčasne ukončiť tento deň, predtým než vás myšlienky zavedú k tomu ukončiť seba. Pracovný deň by nebol taký strašný, sem-tam zazeráte na premotivovaných kolegov a húžvete antistresovú hračku, aby ste niekomu nestlačili ruku. Vo dverách…

Samozrejme ste si zabudli priebežne ukladať robotu a neprečítali si mail, ktorý pred týždňom informoval, že počas dňa bude chvíľková odstávka elektriny, tak určite nemáte zabudnúť si tú robotu uložiť. Idete na obed. Lebo, čo už sa dá v tejto bizarnej situácii robiť. Jedlo je studené, ale to je naozaj najmenší problém dnešného dňa. Z vášho plánu odísť skôr nebolo nič, práve naopak, ešte ste museli robiť nadčas za tú neuloženú robotu. Neplatene, ako inak.

Konečne sadáte do auta. Natankovaného auta, krásny to pocit. Idete do obchodu nakúpiť, samozrejme, lacné potraviny. Tam sa vám ešte snaží rozkazovať samoobslužná pokladnica a pri odchode musíte trikrát spraviť krok dopredu a dozadu, aby sa otvorili automatické dvere, pretože ani tie nemajú pred vami kúsok rešpektu. Doma si konečne vyložíte nohy a dáte si pohár vína, pretože po takomto zlom dni znie alkohol ako jediná odpoveď.

Príde vám to príliš absurdné, aby sa toľko hlúpych vecí udialo naraz? Asi áno, ale nie sú neobvyklé a vedia pokaziť deň, aj keď sa udejú jednotlivo. Odpoveďou na našu úvodnú otázku je, že pri negatívnych veciach si zabúdame všímať úsmevné veci, ktoré sa pri nepríjemnostiach zdajú malé, ale keď sa nakopia, život zrazu nie je taký zlý. Mali by ste si viac všímať, keď sa na vás niekto usmeje na ulici, keď vám niekto podrží dvere alebo sa úprimne opýta, ako sa máte a čo vás trápi a neočakáva jednoslovnú odpoveď. Alebo, keď vo vrecku bundy nájdete peniaze. Veď to je ako darček odo mňa pre mňa!

Najlepší bojovník proti zlým veciam, ktoré vám strpčujú život, ste vy sami. Väčšina z nich sa odohráva iba v hlave a nie sú také tragické. Len treba občas prestať byť kráľovnou všetkých drám a usmiať sa. Aj keď to tak práve necítite.

Autorka: Kristína Chovancová 

You Might Also Like