Komentár: Zem je plochá a žiadna iná!

Lukáš Machala, spoluautor zákona o verejnoprávnej televízii, v jednom z rozhovorov konštatoval, že každý má právo na slobodu slova a určite ak má niekto názor, že Zem je plochá, mal by mať možnosť diskutovať o tom v televízii. Svojím vyjadrením dostal do pozoru nejedného Slováka. Nešlo mu práve o to? Upútať na seba pozornosť?

Máme snímky z vesmíru, ktoré sú voľne dostupné na internete. Je vedecký dokázané, že Zem nie je síce úplne guľatá, má skôr tvar geoidu, ktorému sa najviac podobá rotačný elipsoid, avšak plochý tvar určite nemá. Dokonca Ivan Bella slovenský astronaut, ktorý v roku 1999 ako 385. človek zo Zeme letel do vesmíru, odkázal Machalovi, že Zem videl na vlastné oči a nie je určite plochá.

Preto sa naskytá otázka: Patrí teda takáto téma o guľatosti, alebo plochosti Zeme do verejnoprávnej televízie? Žijeme v čase, keď vesmír nie je preskúmaný ani z časti tak, ako by sme chceli, ale jedno s určitosťou vieme povedať.

Samozrejme, pán Machala nenechal veci na náhodu a nedávno natočil video s vysvetlením, kde hovorí, že použil hyberbolu. Video, ktoré natočil, je len dôkazom toho, ako zrejme aj on sám pochopil, že to, čo hovoril, nebolo úplne korektné. Prečo by sa inak potreboval ospravedlňovať, ak by tomu sám neveril? Jeho cieľom bolo poukázať na to, že právo slova a vyjadrovania sa majú aj voliči, ktorí majú iný uhol pohľadu na vec. Či už ide o plochosť Zeme alebo o čokoľvek iné. On však sám vyjadril názor, že Zem má tvar elipsoidu. To fanúšikom názoru plochosti Zeme teda neprihralo.

Na konci videa Machala povzbudzuje k riešeniu dôležitým tém. Takže ako teda? Ideme riešiť dôležité témy, alebo sa ideme rozprávať o plochosti Zeme? Je mnoho tém, ktoré sú oveľa závažnejšie než tvar Zeme. Avšak naša súčasná koalícia považuje za „poslanie“ ovládnuť verejnoprávne médium. Ak sa im to podarí, budeme mať v novej STVR aj reláciu o plochosti Zeme? Určite by si ju mnoho občanov s radosťou pozrelo.

Jedno je isté. Politici súčasnej koalície povedia čokoľvek, len aby boli v očiach svojich voličov jedinou správnou cestou. A to, že pán Machala vyvrátil, to čo povedal, vôbec nevadí. My ako voliči máme krátkodobú pamäť a o niekoľko dní sa na to úplne zabudne. Avšak určite sa máme do budúcna stále na čo tešiť!

Autorka: Barbora Chramcová

You Might Also Like