Klára Bobeková: mladá nádej vo svete módy

Klára je študentkou štvrtého ročníka na strednej škole so zameraním na odevný dizajn. Tento rok mala možnosť ukázať svoju kreativitu a talent aj na móle Bratislavských módnych dní. V rozhovore prezradila niečo o sebe, ale aj o štúdiu odevného dizajnu.

Ako ste sa dostali k tomu, čo študujete a robíte?

Celé sa to začalo školou umeleckého priemyslu v Trenčíne. Pri výbere strednej školy som nevedela, akým smerom sa vydať, tak som sa rozhodla pre to, čo ma vtedy bavilo najviac. Tým bolo práve kreatívne tvorenie, zaujal ma konkrétne odbor odevný dizajn. Aj napriek tomu, že som bola predsa ešte len 15- ročné dieťa si myslím, že to bolo dobré rozhodnutie.

 Čo vás na tomto odbore najviac zaujíma?

Že sa stále mám čo učiť. Vždy prichádzajú nové nápady a techniky, ako čo zhotoviť. Že do odevov môžem vkladať svoje nápady, vytvoriť niečo svojimi rukami a poňať to vlastným štýlom.

Kolekcia ORIGAMI

Myslíte si, že škola,  kde študujete, je vhodná voľba pre ľudí , ktorí by sa chceli venovať odevnému dizajnu? Aká je vaša skúsenosť?

Myslím si, že naša škola je dobrá nielen v odbore, ktorý študujem ja. Samozrejme, odevný dizajn je tu najdlhšie, keďže bola spočiatku len odevná. Je jasné, že techniky medzičasom pokročili, ale remeslo zostáva stále také dobré ako kedysi a táto škola je tým známa. Vychádzajú z nej naozaj šikovní žiaci. Počas štúdia máme množstvo príležitostí ukázať svoje modely napríklad na prehliadkach a výstavách.

Máte nejaký vzor práve v tomto odvetví? 

V súčasnosti asi nie. Vždy, keď objavím nejakého nového návrhára, ktorý ma zaujme, tak sledujem jeho tvorbu a často sa ním inšpirujem, ale stále sa to mení rovnako, ako aj môj osobný štýl, a to tiež hrá určite veľkú rolu.

Čo pokladáte za svoj doposiaľ najväčší úspech alebo čo vám spravilo najviac radosť?

Som rada, že môžem robiť to, čo ma naozaj zaujíma. Nemám pocit, že by som z tej “verejnej” stránky dosiahla nejako veľa, ale snažím sa byť čo najlepšia pre samú seba.

Tento rok ste sa zúčastnili Bratislavských módnych dní. Bola to vaša prvá akcia, kde ste mali možnosť predviesť svoje modely?

Svoje modely som predvádzala na rôznych prehliadkach. Hlavne na akciách organizovaných našou školou a podobne. Dokonca som mala možnosť zúčastniť sa prehliadky aj v Česku. Pozvala ma tam módna návrhárka Beáta Rajská, u ktorej som bola v treťom ročníku na praxi. V rámci Bratislavských módnych dní som sa však zúčastnila súťaže mladých nádejí vo svete módy a práve to bolo pre mňa niečím novým.

Kolekcia ORIGAMI

Ktorá z kolekcií, na ktorých ste pracovali, je vaša najobľúbenejšia­? A prečo?

Asi to bola kolekcia, ktorú sme robili v treťom ročníku. Témou bola inšpirácia módnym návrhárom. Páčilo sa mi na tom najmä to, že sme si prvýkrát vyskúšali šitie úplne od začiatku. Robili sme si strihy a kaliká odevu a napokon sme samé kolekcie šili.

Plánujete sa venovať odevnému dizajnu aj do budúcna?

Určite mám v pláne zatiaľ pokračovať a podať si prihlášky na vysoké školy s týmto zameraním, ale tiež uvidím, čo mi skúsenosti a príležitosti prinesú ďalej.

Čo by ste v tejto oblasti chceli dosiahnuť?

Úprimne, nejaký konkrétny cieľ asi nemám. Čo príde, to príde a sama som na to zvedavá.

Čo by ste odkázali svojmu mladšiemu ja?

Nie vždy musí byť všetko dokonalé. Vždy som sa stresovala nad maličkosťami, na ktoré keď sa teraz spätne pozriem, vidím, že vôbec nemajú takú váhu, akú som im vtedy pripisovala. A ako som spomenula v predchádzajúcej odpovedi: Čo príde, to príde, svoj život by si mal každý užiť najlepšie ako vie.

Autorka: Tatiana Stančíková
Fotografie: Mária Gandica Streďanská

Tatiana Stančíková
Najnovšie články od Tatiana Stančíková (zobraziť všetky)

You Might Also Like