NA VÝCHODE NIČ NIE JE!

Tento výrok, hoci možno povrchný, odhaľuje zaujímavý kontrast medzi vnímaním západnej a východnej časti krajiny. Mnohým sa východ javí ako odľahlý a nezaujímavý, no v skutočnosti skrýva poklady, ktoré môžu prekvapiť aj tých, ktorí si myslia, že už vedia všetko. Predstavíme si tri úspešné firmy a zistíme, čo vlastne na východe Slovenska je.

Na nízke ženy nikto nemyslí.

Crisbe

Dve sestry Kristína a Bianka z Bardejova sa začiatkom roka 2021 spojili, aby vytvorili vlastnú značku oblečenia, na ktorú budú hrdé a zároveň ich bude živiť. Ich snom bolo venovať sa móde. Nie každá má postavu modelky so 180 centimetrami, preto sa rozhodli vymyslieť originálne kúsky pre všetky ženy, no venovať osobitnú pozornosť tým, ktoré sú nízke.

Crisbe vzniklo v júni 2021, keď spustili predaj rebrovaných cyklistických šortiek. Išlo o ich prvý výrobok, ponuku časom rozšírili len o pár produktov. Hlavnou myšlienkou je vytvoriť niekoľko stálych kusov oblečenia, ktoré sa ľahko kombinujú s inými vecami. Po troch rokoch od vzniku značky si zákazníčky môžu vybrať z cyklistických šortiek, legín, jednoduchých tričiek, rolákov a teplákových súprav.

Prvým produktom boli cyklistické šortky.
(zdroj: instagram.sk – @crisbe.sk)

Všetky materiály, ktoré používajú, sú z Európy. Teplákovina má aj oeko-tex certifikáty- (všetky materiály a výrobky označené týmto certifikátom sú bezpečné a neobsahujú žiadne zdraviu a životnému prostrediu škodlivé alebo nebezpečné látky). Látku na topy a tričká odoberajú zo slovenskej rodinnej firmy, ktorá si všetko zhotovuje sama. Aj preto farby často obmieňajú, lebo vo výrobe sa nestáva, aby bol namiešaný rovnaký odtieň. Crisbe tvoria len oni dve a krajčírka, ktorá všetky tie predstavy dokáže ušiť. Nepodporujú fast- fashion, oblečenie sa šije podľa objednávok. Kvalita vyhráva nad kvantitou.

Za touto značkou stoja dve sestry – Kristína a Bianka.
(zdroj: instagram.sk – @crisbe.sk)

„Keď pitie kávy sa stáva umením.“

Two hands

Keď sa spoja súrodenci, vznikajú veľké veci. V treťom najväčšom meste Slovenska – v Prešove, dvaja bratia, Samuel a Tomáš, v roku 2015 spojazdnili prvú kaviareň na bicykli v centre mesta s názvom „Káva na bajku“. Šikovných baristov spájal vášnivý vzťah ku káve a ľudia si tento projekt postupne zamilovali. Popularita rástla a pridali aj ďalší pojazdný bicykel. Značke dvoch bratov sa darilo stále viac, túžili sa časom niekde posunúť, až v roku 2022 vznikla pražiareň pod ich taktovkou.

V centre mesta ich nájdete každý deň okrem soboty
(zdroj: instagram.sk – @kavanabajku)

Prinášajú výberovú kávu pre všetkých. Veľmi ich teší, ak zákazníci cítia rozdiel v kávových zrnách, z ktorých sa pripravuje preso vo veľkých podnikoch, v porovnaní s tými poctivo praženými od nich. Snažia sa priniesť kvalitný nápoj. Tvrdia, že preso by nemalo chutiť ako čierne uhlie s výraznou nepríjemnou horkosťou, je to ovocie pozostávajúce zo širokého spektra chutí. Cieľom bolo priniesť na Slovensko zrná z rôznych kútov sveta a pomocou rozdielnych spracovaní vytvoriť praženú kvalitnú kávu.

Po dlhoročných skúsenostiach si otvorili vlastnú pražiareň kávy
(zdroj: instagram.sk – @kavanabajku)

„Pripravte sa na nezabudnuteľné chuťové zážitky.“

Pán Ryba

Viktor Fehér z predajne RYBA Košice vymyslel moderné bistro. Kombináciou umenia a skúseností v gastronómii premenil šéfkuchár z Londýna obyčajný obchod na premyslený koncept. Pán Ryba je jedinečným miestom v Košiciach, kde si môžete užiť autentickú atmosféru stredomorskej reštaurácie. Vďaka modrobielemu exteriéru či plachetnici v interiéri sa na chvíľu ocitnete pri mori. Kuchyňa sa nachádza za priehľadným sklom, cez ktoré môžete pozorovať kuchárov pripravujúcich váš pokrm. Majiteľ bistra dbá na čerstvosť surovín. Morské produkty si môžete vybrať z chladiarenských pultov a nechať si ich pripraviť podľa vlastných predstáv.

Z obchodu je dnes moderná reštaurácia
     (zdroj instagram.sk – @panryba.ke)

Ochutnali ste už niekedy lososový hamburger, paprikáš zo sumca s haluškami alebo chrumkavú chobotnicu? Nielen takéto špeciality ale aj bohatý výber rýb a kreviet ponúka Pán Ryba. Tvorcovia tohto bistra nezabudli ani na tých, ktorí chuť rybaciny nemajú radi. V menu nájdete aj jedlá bez morských plodov.

„Na svoje si prídu milovníci rýb aj morských plodov“
(zdroj instagram.sk – @panryba.ke)

Tieto tri úspešné firmy, podniky a šikovní jednotlivci, sú len malou ukážkou ľudí, ktorí sa rozhodli ostať a podnikať práve v tejto časti Slovenska. Ich príbehy sú príkladom toho, že potenciál východu nie je len v minulosti, ale aj v prítomnosti a budúcnosti. S ich úspechmi sa otvárajú nové možnosti pre ďalších odvážlivcov. Takže áno, na východe Slovenska nie je nič – iba nekonečné možnosti a potenciál, ktorý čaká, že bude objavený a využitý.

Autorka: Patrícia Greifová

You Might Also Like