Po stopách medveďa

„Pre niekoho to možno bude smiešne (návrh ústavného zákona o strieľaní medveďov). Ak mu to je smiešne, nech ide do okolia Tajova a nech sa tam poprechádza večer, aby pochopil, o čom tu hovoríme,“ povedal premiér Robert Fico medzi prvým a druhým kolom prezidentských volieb. Keďže slová predsedu vlády by sa nemali brať na ľahkú váhu, rozhodli sme sa vypočuť tip na výlet a navštívili sme Tajov.

Ústava už napokon nie je v ohrození, no poslanci možno schvália návrh zákona od KDH, ktorý by v mimoriadnych situáciách (vyhlásených okresnými úradmi) umožnil odstreliť medvede v prípade ohrozenia života, zdravia a majetku ľudí. A len tak mimochodom, vraj pre istotu do budúcnosti, aj rysy, vlky a šakaly. Keď už nás pán Fico navigoval do obce neďaleko Banskej Bystrice, zaujímalo nás, ako žijú témou nebezpečnej šelmy jej obyvatelia. Boja sa jej? Stretli sa s ňou? Zaútočila? V čom vidia problémy a aké majú riešenia?

Starostka: Ficovo vyhlásenie je blud

Pri príchode do dediny si ako prvé všimnete okolité kopce Kremnických vrchov plné stromov. Neprekvapí vás, že práve tu sa môže človek zísť s rôznymi lesnými zvieratami. Starostka Janette Cimermanová to vyvracia. Dolu do dediny nechodia ani líšky či kuny, a to aj napriek starostiam s odpadom: „Každé dva týždne nám sem chodia zbierať komunálny odpad. Aj keď recyklujeme, nájdete tam všetko možné. Je to na zaplakanie. Sme spádová dolina. Nad nami sú ešte Kordíky a Králiky, takže ich občania nemajú problém zastaviť sa tu a odpad nosiť k nám.“ Popri tom sú problémom aj čierne skládky v lesoch.

Tajov je obklopený lesmi.

Medvede sa pohybujú len v horskej chatovej oblasti. Vinu opäť nachádza v ľuďoch. „Nachádzajú sa tam 1100 litrové kontajnery. Nájdete v nich všetko – dyne, lekváre. Pritiahlo to medvedicu s malými a prevrátili kontajner. V dedine bol medveď raz, nikomu neublížil a hneď som volala zásahový tím, ktorý ho svetlicami zahnal späť do lesa,“ ozrejmuje možný pôvod obáv, ale s Ficovým výrokom o nebezpečenstve sa nestotožňuje, „neviem odkiaľ zobral takúto informáciu, lebo to je blud. Ako v každej dedine, kam sa medveď dostal, išiel za potravou. Zásahový tím nemá problém prísť kedykoľvek, či v noci, alebo ráno o štvrtej. Majú to odpozorované a vyplašia ich naspäť do hory.“

Pri prechádzke rodiskom významných Slovákov Jozefa Gregora Tajovského, spisovateľa z obdobia realizmu, a Jozefa Murgaša, priekopníka bezdrôtovej telekomunikácie, sa môžete nazdávať, že tu „zdochol pes“. Ťažko budete hľadať živú dušu. Aspoň pri kostole vás zaskočia „krvilačné“ zvery – ovce. Medzi kostolom a obecným úradom preteká Tajovský potok, vedľa ktorého je chodník. A práve na ňom stretávame Veroniku s malým synom. Tá má s medveďom konkrétny zážitok.

Tajovské šelmy.

Pýtala sa, či stretol ducha

„No jasné!“ znie odpoveď na otázku, či sú prechádzky po Tajove a okolí nebezpečné. Sprvu sa ťažko odhaduje, či to nie je irónia, no Veronika ihneď vyťahuje mobil. Púšťa na ňom záber zo susedovej bezpečnostnej kamery, na ktorom vidno prechádzať medveďa okolo dodávky jej partnera. „Priateľ si išiel niečo zobrať do dodávky a vyplašil pritom medveďa, ktorý sa rozbehol. Na videu je vidieť, ako kráča naspäť. Potom išiel na dolný koniec dediny, kde chovajú včely,“ hovorí a dodáva, že k útoku nedošlo, no človek nikdy nevie, „aj frajer prišiel taký bledý, až som sa ho pýtala, či stretol ducha.“

Podľa nej zvieratá z lesa nelákame my. Problém vidí v premnožení a je za reguláciu. S návrhom zákona však celkom nesúhlasí: „Nemyslím si, že je úplne správne vyhlásiť mimoriadnu situáciu, keď spraví nejaké škody. Ale keď sa už stane niečo také ako v Liptovskom Mikuláši, kde medveď chodil pomedzi ľudí, tak to je už dosť nebezpečné. Neviem sa rozhodnúť, či je to správne. Medveď je prirodzená šelma – možno na ľudí ani nechce útočiť, ale keď nastane moment prekvapenia, môže to byť ohrozujúce.“

Medveď, ktorý bol minulý rok v Tajove.
(zdroj: facebook Obec Tajov)

Zatiaľ si nemyslí, že doma potrebuje niečo na ochranu, avšak pre partnera má originálny darček. Od osemdesiatych rokov minulého storočia sa vyrábajú spreje na medvede. Dokážu zastaviť útok podráždením očí a dýchacích ciest. „Priateľ je rybár. Kúpim mu tento sprej na meniny, lebo chodí do hory. Ale na poličke by som si to nedržala, nie je to až také nutné,“ uzatvára Veronika.

Pellegriniho návštevy

Ak nepoznáte „ves“ s divadlom, teraz už o jednej budete vedieť. V Tajove nájdete Divadlo u Greškov. Patrí ďalšiemu slávnemu rodákovi Vratislavovi Greškovi, bývalému reprezentačnému futbalistovi. Možno ste si predstavili bežný kulturák, v ktorom sa hrajú dookola Tajovského Statky-zmätky. Ste ďaleko od pravdy. Najbližšie na scéne odohrá Jaroslav Dušek Sokratovu obhajobu od Platóna. Cena: 49 eur. Dozvedáme sa, že predstavenia nie sú prioritne určené pre miestnych. Lístky sa predávajú v jednej z banskobystrických kaviarní, ale chodia na ne aj Bratislavčania.

Greškovi patria tiež potraviny – naša ďalšia zastávka. Keďže sa blíži poludnie a na strednom Slovensku sú horúčavy, treba dodržiavať pitný režim. Pri kúpe vody sa pustíme do reči s milým predavačom Jakubom. Hovoria s ním o „votrelcoch“ zákazníci? „Tu to nie je téma. Vieme, že sa nad nami nachádzajú, ale dolu nezostupujú. Raz bol medveď pri cintoríne. Vtedy sa o tom asi dva týždne rozprávalo, ale inak nie,“ vysvetľuje s tým, že situáciu nevidí kriticky, ale s humorom dodáva, odkiaľ môže brať informácie premiér, „rodičia novozvoleného pána prezidenta bývajú o dedinu vyššie – na Králikoch. On je tu často.“ Návrh zákona podľa neho nie je dobrý. „Pokiaľ tu medveď niečo prevalí, tak si za to môžeme sami, lebo kontajnery sú niekedy aj pár metrov v hore. V chatových oblastiach je plno osamotených nádob, ktoré len čakajú na to, aby zišiel,“ argumentuje a dodáva, že súhlasí s odstrelom v extrémnych prípadoch, keď príde k útoku na človeka.

Potraviny.

Za socializmu…

Síce nie v noci, ako odporučil štvornásobný predseda vlády, ale predsa sa vyberieme aj na blízky kopec. Schádzajú z neho deti zo školy, takže útok žiadnej šelmy zjavne nehrozí. Ale jeden nikdy nevie. Pod kopcom sa nachádza informačná tabuľa. Dočítate sa, že stačí pretrpieť pätnásť minút na chodníku Eduarda Gregora, rezbára a brata Jozefa Gregora-Tajovského, a uvidíte kaplnku na Kalvárii. Vydriapať sa tam v objatí horúcich slnečných lúčov nie je príjemné, ale výhľad aj kaplnka stoja za to.

Okrem dotieravého hmyzu sa žiadne tvory neobjavujú, čo pri schádzaní oznamujeme rodine z Banskej Bystrice – dôchodcom Daniele a Jozefovi s mladšou Danielkou. Poteší ich to, v poslednej dobe chodia do lesa s rešpektom. „Niekedy sme bežne chodili na huby do Ľubietovej. Boli tam výkaly, z ktorých sa parilo, ale nemali sme strach. Teraz, keď vidím lajno, radšej neriskujem a idem domov,“ opisuje výlety do prírody Daniela. Aj tu sú len na túre. Už boli pri Tajovskej kope, čo je travertínová skala, z ktorej tečie vodopád.  Neďaleko zastavanej oblasti necítia strach, ale ani úplné bezpečie. Majú záhradnú chatu v Ponickej Hute. „Maco“ im tam vyváľal hrozno a spal pod jabloňou. Chata sa nachádza asi tridsať metrov nad rodinnými domami. Ale to nie je všetko. Najmladšia členka zostavy si spomína, ako nepozvaná návšteva šuchtala pred ich panelákom na najväčšom sídlisku v Banskej Bystrici.

Sú radi za politickú vôľu pri riešení tohto problému. Jozef si nemyslí, že zvieratá lákame odpadkami: „Tie boli stále. Medveďov je veľa. Mali by jednu tretinu postrieľať a bol by pokoj.“ Napriek súcitu s ním Daniela súhlasí: „Je to krásne zviera, mne je to ľúto. Keby som vedela, že prejde okolo mňa a nespraví nič – nech si chodí, kam chce. Ale vidíme, že pribúdajú útoky. Sú premnožené – niekedy mala medvedica jedno mláďa. Teraz má bežne aj tri, ktoré tiež budú dospelé a potrebujú svoje teritórium.“ Danielin otec bol poľovník. Ani za socializmu na medvediu trofej nedosiahol. „Chodili ich strieľať Nemci a Rakúšania. Nachystali pre ne zdochlinu a čakali na posede. Potom za to zaplatili,“ spomenie si na riešenie z minulosti. Usmievaví turisti pokračujú v ceste na Kalváriu a nás čaká posledná misia…

Kaplnka Sedembolestnej panny Márie na Kalvárii.

Krčma na záver

Neďaleko „Pľacu“ (malého námestíčka pred obecným úradom), popri divadle a potravinách, je šenk. Ako inak – Krčma u Greškov. Už po otvorení o jednej poobede tu nájdete pri pive, ale aj pálenke, posedávať miestnych štamgastov. Beda vám, ak im debatu prerušíte. Čaká vás výsluch o tom, aká organizácia vás posiela a aký osobný prospech budete mať z ich vyjadrení. Ale nakoniec sa s vami s nedôverou v očiach predsa porozprávajú. Vďaka tomu sa dozvedáme: medveďov sa neboja, ale treba ich eliminovať, nie regulovať – to sa malo už pred tromi rokmi, keď na to nebol žiadny zákon. Radi by sme ponúkli viac, ale to by nás nemohli považovať za svojho nepriateľa.

Neprekvapuje nás, že sme v Tajove našli ľudí s rôznymi názormi. Prišli sme sem s pocitom, že hoci túto dedinu pán premiér využil na svoje politické ciele, v skutočnosti o situácii v nej nič nevie a ani ho nezaujíma. Potvrdila nám to aj Janette Cimermanová. O ohrozenie medveďom v obci sa nezaujímala táto ani žiadna predošlá vláda, odkedy si ju občania prvýkrát zvolili za starostku v roku 2018.

Autor: Boris Burdíček

Foto: autor

Boris Burdíček
Najnovšie články od Boris Burdíček (zobraziť všetky)

You Might Also Like